The Guillotine

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament TimeReport Results


2012 Class AAA Section 3 Team Tournament

Teams:
  1. Apple Valley
  2. Burnsville
  3. Eagan
  4. East Ridge
  5. Eastview
  6. Henry Sibley
  7. Minneapolis Southwest
  8. Park
  9. Rosemount

4:00 pm - Quarterfinals
*6:00 pm - Semifinals (or 15 minutes after previous round)
*8:00 pm - Finals (or 15 minutes after previous round)




#1 Apple Valley



























2/17 - 4 pm


Apple Valley



#8 East Ridge
Apple Valley HS
84-0













2/15

East Ridge







East Ridge
72-9






#9 Minneapolis Southwest











2/17 - 6 pm*


Apple Valley





Apple Valley HS
68-9













#5 Burnsville



























2/17 - 4 pm


Burnsville





Apple Valley HS
34-29















#4 Park
























Champion







2/17 - 8 pm*


Apple Valley






Apple Valley HS
65-2











#3 Henry Sibley



























2/17 - 4 pm


Henry Sibley





Apple Valley HS
45-21















#6 Eastview





























2/17 - 6 pm*


Rosemount





Apple Valley HS
43-14













#7 Eagan



























2/17 - 4 pm


Rosemount





Apple Valley HS
39-24















#2 Rosemount








Preliminaries

East Ridge 72 Minneapolis Southwest 9

Quarterfinals

Apple Valley 84 East Ridge 0

Burnsville 34 Park 29

Henry Sibley 45 Eastview 21
106-Jalen Thul (HS), OT decision (12-10) over Alex Lindstrom (EV)
*Henry Sibley deducted 1 team point
113-Fredy Gayton (HS), decision (8-5) over Tyler Lingred (EV)
120-Vince Berg (HS), fall (0:37) over Erik Snell (EV)
126-George Farman (EV), fall (0:48) over Alejandro Hernandez (HS)
132-Garret Beamen (HS), major decision (13-5) over BJ Groskreutz (EV)
138-Jacob Rukavina (EV), major decision (14-5) over Alberto Ramirez (HS)
145-Anthony Munos (EV), tech fall (17-2) over Jose Rodriquez (HS)
152-Taylor Beamen (HS), fall (1:25) over Brenden Kohls (EV)
160-Mitch Rechtzigel (EV), fall (4:21) over Josh McHenry (HS)
170-Lorenzo Estrada (HS), fall (3:37) over Greg Howard (EV)
182-Ahman Rabin (HS), fall (1:53) over Matt Henning (EV)
195-Fernando Ramierez (HS), decision (5-4) over Edgar Garcia (EV)
220-Jake Irhke (HS), decision (5-2) over Jack Buck (EV)
285-Tyler Custard (HS), fall (1:20) over Nick Pegelow (EV)

Rosemount 39 Eagan 24
106-Eric Clay (E), major decision (16-6) over Jacob Bottem (R)
113-Dan Rosa (R), forfeit
120-Adam Hedin (R), tech fall (17-2) over Dawit Gebreab (E)
126-Jake Baker (R), decision (3-1) over Joe Dubbels (E)
132-Steve Levine (R), decision (9-2) over Colin Sullivan (E)
138-Kwame Owusu (R), decision over Alexei Gwinup (E)
145-Michael Rahman (E), tech fall (21-6) over Logan Micke(R)
152-Adam Jackson (R), tech fall (23-7) over Jonathon Sabel (E)
160-Pat Massey (R), decision (4-1) over Luke Keller (E)
170-Sam Moeller (R), tech fall (19-0) over Dakota Joseph (E)
182-Craig Szymanski (R), decision (7-1) over Kevin Martinez (E)
195-Alex Johnson (R), Fall (1:20) over Lee Mueller (B)
220-Mitch Johnson (E), Fall (0:49) over Payton Otterdahl (R)
285-Colin Fisher (E), Fall (6:50) over Stefan Sauer (R)

Semifinals

Apple Valley 68 Burnsville 9

Rosemount 43 Henry Sibley 14
106- Logan Smith (HS), decision (5-0) over Jacob Bottem (R)
113-Dan Rosa (R), fall (1:51) over Fredy Gayton (HS)
120-Adam Hedin (R), fall (2:43) over Alejandro Hernandez (HS)
126-Jake Baker (R), decision (7-0) over Vince Berg (HS)
132-Steve Levine (R), major decision (13-4) over Garrett Beaman (HS)
138-Alberto Ramirez (HS), decision (8-2) Kwame Owusu (R),
145-Logan Micke(R), decision (8-7) over Jose Rodriquez (HS)
152-Adam Jackson (R), fall (0:21) over Josh McHenry (HS)
160-Pat Massey (R), decision (4-2) over Taylor Beaman (HS)
170-Uthman Rabiu (HS), tech fall (17-2) over Craig Szymanski (R)
182- Sam Moeller (R), decision (3-1) over Lorenzo Estrada (HS)
195-Kouta Sugii (R), decision (4-2) over Fernando Ramirez (HS
220-Jake Ihrke (HS) OT decision (3-2) over Alex Johnson (R)
285-Stefan Sauer (R), fall (3:03) over Tyler Custard (HS)

Championship

Apple Valley 65 Rosemount 2