The Guillotine

HomeForumHigh SchoolCollegeYouth/OpensNews/GeneralNews/GeneralLinksPhotosVideoSubscribeAdvertiseContact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament TimeReport Results


2011 Class AAA Section 1 Team Tournament

Teams:


#1 Albert Lea Area



























Feb 17 - 7 pm


Albert Lea Area



#8 Austin/Austin Pacelli
at Albert Lea HS
72-6













Feb 17 - 6 pm

Austin/Austin Pacelli







at Albert Lea HS
66-12






#9 Winona 











Feb 19 - 2:30 pm


Albert Lea Area





at Rochester
60-4






Mayo Civic Center






#5 Rochester John Marshall



























Feb 17 - 7 pm


Mankato West





at Mankato West HS
43-26















#4 Mankato West
























Champion







Feb 19 - 4:30 pm


Albert Lea Area






at Rochester
28-21






Mayo Civic Center




#3 Faribault



























Feb 17 - 7 pm


Faribault





at Faribault HS
41-24















#6 Rochester Mayo





























Feb 19 - 2:30 pm


Owatonna





at Rochester
53-10






Mayo Civic Center






#7 Rochester Century



























Feb 17 - 7 pm


Owatonna





at Owatonna HS
74-4















#2 Owatonna








Preliminaries

Austin/Austin Pacelli 66 Winona 12
103: Devon Felten (A) won by forfeit
112: Brennen Russell (A) won by forfeit
119: Cindy Doan (A) won by forfeit
125: Erick Power (A) won by forfeit
130: Brandon Cotter (A) decisioned Will Krageschmidt (W) 5-2
135: Alex Amrich (A) decisioned Kennedy Emerson (W) 10-3
140: Jordan Woodard (W) pinned Thao Doan (A) 4:31
145: Michael Gaines (A) won by forfeit
152: Dylan Diekmann (A) won by forfeit
160: Mitch Tebay (A) won by forfeit
171: Zach Nelson (A) won by forfeit
189: Christian Buttshaw (A) won by forfeit
215: Izaiah Fischer (W) won by forfeit
285: Thomas Herrera (A) won by forfeit

Quarterfinals

Albert Lea Area 72 Austin/Austin Pacelli 6
103: Dakota Wangsness (AL) decisioned Devon Felten (A) 5-0
112: Garrett Wangsness (AL) pinned Brennen Russell (A) 3:58
119: Lucas Hansen (AL) pinned Erick Power (A) 5:12
125: Devin Nelson (AL) pinned Brandon Cotter (A) 1:48
130: Spencer Carstens (AL) decisioned Alex Amrich (A) 7-5
135: Triston Westerlund (AL) pinned Thao Doan (A) 1:07
140: Bany Chan (AL) pinned Pedro Ceballos (A) 1:23
145: Trey Hable (AL) pinned Michael Gaines (A) :59
152: Dalton Westerlund (AL) won by forfeit
160: Cory Hansen (AL) won by forfeit
171: Dustin Samudio (AL) pinned Mitch Tebay (A) :41
189: Conner Kortan (AL) won by forfeit
215: Thomas Herrera (A) pinned Caleb Gaudian (AL) 5:28
285: Alex Nielson (AL) won by forfeit

Mankato West 43 Rochester John Marshall 26

Faribault 41 Rochester Mayo 24

Owatonna 74 Rochester Century 4
103: Brenden Buryska (O) pinned Wilson Yang :38
112: Nick Scheffert (O) pinned Tanner Hall :36
119: Evan Green (O) won by forfeit
125: Scott Summer (O) tech. fall Jake Allen 15-0
130: Ben Anderson (O) won by forfeit
135: Bowen Schultz (O) pinned Clint Allen 1:34
140: Adam Kubat (O) won by forfeit
145: Matt Dinse (O) pinned Zach Larson (RC) :38
152: Michael Katte (O) won by forfeit
160: Chad Zastrow (RC) maj. dec. Justin Duruji 13-4
171: Ben Zeman (O) pinned Joe Ginther 3:52
189: Coyte Kuefner (O) pinned Daniel Lopez 1:07
215: Logan Barrett (O) pinned Justin Morbeck 1:32
285: Josh Woodrich (O) dec. Sam Gaul 3-1

Semifinals

Albert Lea Area 60 Mankato West 4
103 - Dakota Wagsness Albert Lea won 6 - Charlie Dundas Mankato West lost 0
112 - Garett Wangsness Albert Lea won 6 - Evan Jakes Mankato West lost 0
119 - Lucas Hansen Albert Lea won 3 - Zack Lowe Mankato West lost 0
125 - Devin Nelson Albert Lea won 3 - Josh Hendrickson Mankato West lost 0
130 - Triston Westerlund Albert Lea won 6 - Tyler Herwig Mankato West lost 0
135 - Chan Bany Albert Lea won 3 - Aaron Wall Mankato West lost 0
140 - Caleb Kolodge Albert Lea won 3 - Dalton Matthies Mankato West lost 0
145 - Trey Hable Albert Lea won 3 - Hunter Friesen Mankato West lost 0
152 - Dalton Westerlund Albert Lea won 6 - Xavier Dahlgren Mankato West lost 0
160 - Cory Hansen Albert Lea won 5 - Ben Enz Mankato West lost 0
171 - Dustin Samudio Albert Lea lost 0 - Tyler Jakes Mankato West won 4
189 - Connor Kortan Albert Lea won 6 - Conor Wandersheid Mankato West lost 0
215 - Caleb Gaudian Albert Lea won 6 - Thomas Williams Mankato West lost 0
285 - Alex Nielsen Albert Lea won 3 - Hunter Wanderscheid Mankato West lost 0

Owatonna 53 Faribault 10
103 - Ryan Mullennex Faribault lost 0 - Brenden Buryska Owatonna won 6
112 -Josh amacher lost 0 - Nick Scheffert won 6
119 - Brandon Peters lost 0 - Evan Green won 3
125 - Tyler Broughton lost 0 - Scott Summer won 3
130 - Trevor Morris lost 0 - Ben Anderson won 3
135 - Alex Zabel lost 0 - Bowen Schultz won 6
140 - Forfeit 0 - Adam Kubat won 6
145 - Matt Purfeerst lost 0 - Matt Dinse won 3
152 - Dalton Chmelik won 4 - Michael Katte lost 0
160 - Alex Miller lost 0 - Justin Duruji won 5
171 - Mat Becker won 6 - Trevor Thomas lost 0
189 - Kevin Palacios lost 0 - Coyte Kuefner won 3
215 - Logan Hortop lost 0 - Logan Barrett won 3
285 - Cody Mach lost 0 - Josh Woodrich won 6

Championships

Albert Lea Area 28 Owatonna 21
103 - Brenden Byrysak Owat lost 0  - Dakota Wangsness AL won 6
112 - Nick Secheffert Owat lost 0 - Garrett Wangsness AL won 3
119 - Eric Green Owat won 3 - Lucas Hansen lost 0
125 - Scott Summer Owat lost 0 - Devin Nelson AL won 3
130 - Ben Anderson Owat won 5 - Triston Westerlund AL lost 0
135 - Bowen Schultz Owat won 7- Chan Bany AL lost 2
140 - Adam Kubat Owat won 3 - Caleb Kolodge AL lost 1
145 -Trey Hable AL won 9 - Matt Dinse Owat lost 5
152 - Dalton Westlund AL won - Michael Katte Owat F4:05
160 - Cory Hansen AL won  9- Justin Duruji Owt lost 1
171 - Ben Zeman Owat won 7 - Carter Kortan AL lost 2
189 - Connor Kortan AL won 6 - Coyte Kuefner Owat lost 4 (OT)
215 - Logan Barrett Owat won 4 - Caleb Gaudian AL  lost 1
285 - Alex Nielsen AL lost 2 - Josh Woodrich Owat won 5