The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results Form | Fax: 612-605-0159

High School Tournament Time
State Tournament, Post-season Brackets, Results, Schedules, News


2010 Class A Section 2 Individual Tournament

Teams:
Blooming Prairie
Blue Earth Area
Elmore Academy
Jackson County Central
Maple River
Martin County West
Medford
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
Saint Clair/Mankato Loyola
United South Central



103 Pounds
Championship
Dylan Herman (USC) Dec. Travis Hagedorn (BEA)
True Second: Zach Kuhns (MR) Dec. Travis Hagedorn (BEA) 10-3
Third Place
Zack Kuhns (MR) Dec. Kyle Edlin (JCC 7-2
Fifth Place
Trevor Schutz (MCW) Dec. Chance Oftedahl (STC/ML)

112 Pounds
Championship
Zach Keller (MED) Maj. Dec. David Lassehn (NRHEG) 10-0
Third Place
Jesse Jaeger (MR) Dec. Elliot Jurries (MCW) 9-3
Fifth place
Dylan Riggle (JCC) Fall Jesse Alleven (BEA) 1:46

119 Pounds
Championship
Chase Levos (STC/ML) Dec.  Jake Wirtjes (BEA) 1-0
Third Place
Dustin Esplan (NRHEG) Fall Paden Moore (JCC) 3:46
Fifth Place
Dylan Dietz (MR) Dec. Ben Johnson (USC) 5-0

125 Pounds
Championship
Bronson Steuber (JCC) Maj. Dec. Brad Maas (MED) 8-0
Third Place
D. J. Gronewald (BEA) Dec. Tyler Olson (MR) 6-1
Fifth Place
Badger Flowers (STC/ML) Fall Dustin Burshem (NRHEG) 1:10

130 Pounds
Championship
Alex Anderson (MCW) Fall Darick Vancura (JCC) 3:00
Third Place
Dustin Dylla (USC) Maj. Dec. Seth Johnson (BP) 10-2
Fifth Place
David Franta (BEA) Dec. Bryce Woitas (MR) 9-8

135 Pounds
Championship
Curt Maas (MED) Dec. Taylor Menke (JCC) 4-0
Third Place
David Trahms (STC/ML) Fall Mitch Heronimus (BEA) 5:09
Fifth Place
Jerimiah Ennen (MR) Fall Riley Young (BP) 1:05

140 Pounds
Championship
Zach Kanzenbach (MED) Dec. Jessie Regalado (JCC) 6-5
Third Place
Joe Franta (BEA) Maj. Dec. Seth Barkosky (MR) 15-6
Fifth Place
Jacob Staloch (NRHEG) Maj. Dec. Adam Driessen (BP) 12-3

145 Pounds
Championship
Bryan Andrews (MCW) Dec. Preston Staloch (UCS) 9-6
True Second: Cole Kavitz (MED) Maj. Dec. Preston Staloch (USC) 17-9
Third Place
Cole Kavitz (MED) Dec. Aaron Niles (BP) 11-6
Fifth Place
Charlie Sieberg (MR) Fall Taylor Freeman (JCC) 1:47

152 Pounds
Championship
Brad Keller (MED) Dec. Carter Hanson (BEA) 10-4
Third Place
Patrick Hanson (JCC) Dec. Levi Ringnell (MCW) 9-6
Fifth Place
Matt Wood (USC) Dec. Matt Dahle (NRHEG) 12-6

160 Pounds
Championship
Cooper Moore (JCC) Fall Dylan Thisius (UCS) 4:12
Third Place
Ryan Sieberg (STC/ML) Dec. Scott Schoneck (MR) 7-0
Fifth Place
Devon Jahnke (BEA) Fall Andrew Keller (MED) 3:50

171 Pounds
Championship
Daniel Eckhardt (BEA) Fall Nich Dorschner (MCW) 4:00
Third Place
Matt Tomsche (NRHEG) Fall Jacob Nienow (MR) :14
Fifth Place
Jarrod Grunklee (BP) Fall Jordan Beyer (USC) 3:48

189 Pounds
Championship
Reid Balzer (MED) Dec. Cody Eckhardt (BEA) 7-4
True Second: Cody Eckhardt (BEA) Fall Seth Petranek (NRHEG) 1:24
Third Place
Seth Petranek (NRHEG) Fall Alex Tewes (JCC) 7:25 OT
Fifth Place
Cam Hanson (MCW) Fall Blake Arett (BP) 2:26

215 Pounds
Championship
David Lindell (NRHEG) Dec. Alex Dreyer (USC) 7-6
True Second: Alex Dreyer (USC) Fall Jason Mertens (BEA) :27
Third Place
Jason Mertens (BEA) Dec. Adam Gartner (STC/ML) 3-1 OT
Fifth Place
Brandon Pygman (JCC) Fall Brandon Doering (MR) 1:18

285 Pounds
Championship
Jordan Phibbs (JCC) Maj. Dec. Ray Johnson (STC/ML) 11-3
Third Place
Payten Crosby (MCW) Fall Pat Hjeimen (BP) :46
Fifth Place
Taylor Andrews (BEA) Default Tony Willette (USC)

Semifinals Matches:

103 Pounds
Dylan Herman (USC) Dec. Trevor Shultz (MCW) 6-0
Travis Hagedorn (BEA) Dec. Kyle Edln (JCC) 2-0

112 Pounds
Zack Keller (MED) Maj. Dec. Elliot Jurries (MCW) 12-0
David Lassahn (NRHEG) Dec. Jesse Jaeger (MR) 9-6

119 Pounds
Chase Levos (STC/ML) Fall Paden Moore (JCC) 2:54
Jake Wirtjes (BEA) Dec. Dustin Esplan (NRHEG) 5-2

125 Pounds
Bronson Seuber (JCC) Tech. Fall Tyler Olson (MR)
Brad Maas (MED) Dec. D. J. Gronewald (BEA) 4-2

130 Pounds
Alex Anderson (MCW) Fall Seth Johnson (BP) 1:36
Darick Vancura (JCC) Dec. Dustin Dylla (USC) 2-1 OT

135 Pounds
Curt Maas (MED) Fall Jerimiah Ennen (MR) :48
Taylor Menke (JCC) Maj. Dec. David Tarahms (STC/ML) 11-1

140 Pounds
Zach Kanzenbach (MED) Dec. Seth Barkowsky (MR) 11-4
Jessie Ragalado (JCC) Maj. Dec. Joe Franta (BEA) 13-0

145 Pounds
Bryan Andrews (MCW) Dec. Cole Kavitz (MED) 3-1
Preston Staloch (USC) Dec. Aaron Niles (BP) 14-7

152 Pounds
Brad Keller (MED) Dec. Levin Ringnell (MCW) 7-6
Carter Hanson (BEA) Dec. Patrick Hanson (JCC) 8-7

160 Pounds
Cooper Moore (JCC) Fall Devon Jahnke (BEA) :34
Dylan Thisius (USC) Dec. Ryan Sieberg (STC/ML) 4-3

171 Pounds
Daniel Eckhardt (BEA) Fall Jacob Nienow (MR) 2:55
Nich Dorschner (MCW) Fall Matt Tomsche (NRHEG) :31

189 Pounds
Reid Balzer (MED) Dec. Seth Petranek (NRHEG) 6-3
Cody Eckhardt (BEA) Fall Alex Tewes (JCC) 5:31

215 Pounds
David Lindell (NRHEG) Fall Jason Mertens (BEA) :40
Alex Dreyer (USC) Fall Adam Gartner (STC/ML) :27

285 Pounds
Jordan Phibbs (JCC) Default Tony Willette (USC)
Ray Johnson (STC/ML) Dec. Payten Crosby (MCW) 5-2