The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact

2009-10 Minnesota High School Wrestling Results
J Robinson Camps

Maas runner-up at NHSCA National Championships

March 29, 2010

Six Minnesotans earned All-American honors by placing in the top eight at the NHSCA National High School Wrestling Championships held March 24-28 at Virginia Beach, VA.

Thousands of wrestlers from 47 states and two European countries competed in separate three-day tournaments split by grade in high school – freshman, sophomore, junior, and senior divisions.

The highest placer for Team Minnesota was Curt Maas of Medford who was runner-up at 135 pounds in the Sophomore division.

Other Minnesota All-Americans were – Senior Division: Tommy Glenn of Simley – 6th Place at 135 pounds, and Spencer Johnson of Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin – 6th Place at 189 pounds; Junior Division: Zach Rohr of Hastings – 4th Place at 145 pounds; Sophomore Division: Mitch Steffens of Wadena-Deer Creek – 6th Place at 112 pounds; and Brett Pfarr of LeSueur-Henderson – 4th Place at 145 pounds.

2010 NHSCA National Wrestling Championships

Freshman/Sophomore/Junior/Senior Brackets

March 24-28, 2010 • Virginia Beach, VA

HS Senior Division

Top 20 Team Results
1. New Jersey    233.5
2. New York    190.0
3. California    153.5
4. Michigan    148.5
5. Pennsylvania    142.5
6. Massachusetts    105.5
7. Washington    97.5
8. Missouri    97.0
9. Kansas    90.5
10. Florida    89.0
11. North Carolina    87.0
12. Indiana    86.0
13. Georgia    82.0
14. Illinois    80.5
15. Iowa    79.5
16. Arizona    75.0
16. Virginia    75.0
18. Ohio    72.5
19. Minnesota    71.5
20. Alaska    67.0

Team Minnesota Individuals (30 MN wrestlers)
103 - Matt Hickerson, Ogilvie (0-2)
119 - Travis Borchert, Browerville/Eagle Valley (2-2)
119 - Chase Levos, St. Clair  (1-2)
130 - Mike Dyrdal, Thief River Falls (0-2)
135 - Tommy Glenn, Simley (4-3) 6th Place
135 - Kyle Leduc, Thief River Falls (0-2)
135 - Paul Norgren, Lake Crystal-Wellcome Memorial (4-2)
135 - Jordan Novak, New York Mills (4-2)
140 - Luke Tiesler, Adrian (1-2)
140 - Tony Vaske, River Valley (2-2)
145 - Adam Bates, Sibley East (1-2)
145 - Jake Long, West Central Area/Ashby (3-2)
145 - Brandon Seppelt, Foley (2-2)
152 - Jake Braaten, Bertha-Hewitt/Verndale (0-2)
152 - Tucker Freeman, Jackson County Central (4-2)
160 - Eric Adrian, Farmington (0-2)
160 - Kurtis Julson, Simley (5-2) 1 win from top 8
160 - John Nething, New London-Spicer (3-2)
171 - Justin Bowland, Foley (2-2)
171 - Stephen Loosbrock, Adrian (1-2)
171 - Ben McPhail, Pine Island (4-2)
171 - Richard Michels, Nicollet (1-2)
171 - Tyler Thomas, Owatonna (0-2)
189 - Ben Dahl, Zumbrota-Mazeppa (1-2)
189 - Dalton Henderson, Owatonna (2-2)
189 - Spencer Johnson, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin (7-3) 6th Place
215 - Logan Brand, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (4-2) 1 win from top 8
215 - Tyler Lewandowski, Foley (3-2)
215 - Brandon Manderscheid, Minnewaska Area (3-2) 1 win from top 8
285 - Derek Carlson, Mora (3-2)

HS Junior Division

Team Minnesota Individuals (12 MN wrestlers)
119 - Zach Goldberg, Lakeville North (0-2)
125 - Bronson Steuber, Jackson County Central (3-2)
140 - Brett Schwartz, LeSueur-Henderson (1-2)
140 - Shawn Hatlestad, New London-Spicer (4-2) 1 win from top 8
145 - Colten Lachance, Hastings (3-2)
145 - Zac Bainville, Grand Rapids (0-2)
145 - Zach Rohr, Hastings (5-2) 4th Place
152 - Holton Lubinski, Elk River (2-2)
152 - William Baker, Spring Lake Park/Saint Anthony (2-2)
160 - Cody Tibbetts, Lake Crystal-Wellcome Memorial (1-2)
171 - Josh Willeart, LeSueur-Henderson (3-2)
215 - Tyler Carlson, Mora (1-2)

HS Sophomore Division

Team Minnesota Individuals (8 MN wrestlers)
112 - Mitch Steffens, Wadena-Deer Creek (4-3) 6th Place
119 - Nate Lynn, Adrian (2-2)
130 - Brad Maas, Medford (0-2)
130 - Tyler Pasvogel, Sibley East (3-2)
135 - Curt Maas, Medford (4-1) 2nd Place
145 - Brett Pfarr, LeSueur-Henderson (7-2) 4th Place
215 - Jory Lubinski, Elk River (1-2)
285 - Colin Turchin, Bertha-Hewitt/Verndale (2-2) 1 win from top 8

HS Freshmen Division

Team Minnesota Individuals (2 MN wrestlers)
103 - Shane Novak, New York Mills (3-2) 1 win from top 8
145 - William Noll, Centennial (3-2) 1 win from top 8

Last year's Team Minnesota's results