The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


J Robinson Camps

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results Form | Fax: 612-605-0159


2009 Class AA Section 8 Individual Tournament

Teams:
  1. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
  2. Detroit Lakes
  3. East Grand Forks/Sacred Heart
  4. Fergus Falls
  5. Fosston/Bagley
  6. Little Falls
  7. Park Rapids Area
  8. Pequot Lakes/Pine River-Backus
  9. Perham
  10. Roseau
  11. Thief River Falls/Goodridge
  12. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis


at Cass Lake, MN

Feb 27-28, 2009

Medal Matches
103 Pounds
1. Jacoby Bergeron (TRF) Dec. 12-7
2. Frank Wilczek (LF)
True Second: Frank Wilczek Fall Tyler Giza :19
3. Tyler Giza (FF) Dec. 11-10
4. Luke Sailer (PER)
5. Jesse Eastman (ROS) Disq.
6. Wrestler Disqualified

112 Pounds
1. Chaz Abrahamson (TRF) Dec. 3-1
2. Andrew Gorentz (PER)
True Second: Charlie Wilczek Fall Andrew Gorentz 1:58
3. Charlie Wilczek (LF) Dec. 9-6
4. Mike Bellefeulle (DL)
5. Drey Loge (PLPRB) Maj. Dec. 10-2
6. Braden Stroot (ROS)

119 Pounds
1. Jacob Werner (PER) Fall 5:06
2. Brandon Baker (DL)
True Second: Luke Conger Maj. Dec. Brandon Baker 13-5
3. Luke Conger (WHAN) Fall 3:42
4. Peter Harrison (PLPRB)
5. Holden Nelson (TRF) Maj. Dec. 13-2
6. Zach Audette (ROS)

125 Pounds
1. Sam Warne (PER) Dec. 5-2
2. Kyle LeDuc (TRF)
True Second: Kyle LeDuc Dec. Samual Marcus 9-2
3. Samuel Marcus (LF) Fall :31
4. Cody Schrupp (PLPRB)
5. Devin Wicks (WHAN) Dec. 6-4
6. Dylan Holmer (PR)

130 Pounds
1. Connor MacGregor (ROS) Dec. 11-7
2. Zach Humphrey (PLPRB)
3. Isaac Werner (PER) Dec. 9-3
4. Bryant Bue (LF)
5. Dustin Teberg (FF) Fall 3:31
6. Forrest Drury (PR)

135 Pounds
1. Nic Harrison (PLPRB) Tech. Fall 5:09
2. Dillon Kifer (LF)
3. Joe Berns (PER) Dec. 8-5
4. Garrett Foltz (DL)
5. Matt Laugen (FF) Dec. 7-5
6. Mike Dyrdal (TRF)

140 Pounds
1. Steve Keogh (TRF) Maj. Dec. 9-1
2. Dwight Jenne (PER)
3. Alex Hensch (FF) Fall 3:32
4. Justin Tweeton (DL)
5. Levi Allen (PLPRB) Fall 2:39
6. Cory McClung (FB)

145 Pounds
1. Kevin Fynboh (TRF) Fall 4:23
2. Jordan Ringquist (FF)
True Second Jordan Ringquist Dec. Gavin Biegler 6-3
3. Gavin Biegler (PER) Fall 3:00
4. Dustin Campbell (PLPRB)
5. Josh Tweeton (DL) Dec. 5-2
6. John Kruger (ROS)

152 Pounds
1. Jordan Engen (TRF) Maj. Dec. 10--1
2. Charlie Schmitz (PER)
True Second: Charlie Schmitz Dec. Derik Jendro 10-3
3. Derik Jendro (LF) Dec. 8-6 OT
4. Matt Weaver (PR)
5. Chris Harrison (PLPRB) Fall :44
6. Nate Duchene (DL)

160 Pounds
1. Cody Bue (LF) Fall :37
2. Alex Feldt (DL)
3. Brandon Klug (BCLB) Dec. 5-3
4. Jared Nash (PR)
5. Jordan Yanish (EGF/SH) Dec. 13-7
6. Sam Meyer (PER)

171 Pounds
1. Travis Peralta (TRF) Dec. 3-2 OT
2. Nate Schmitz (PER)
True Second Nate Schmitz Fall Eric Hagen 1:10
3. Eric Hagen (EGF/SH) Dec. 3-1
4. Jesse Laugen (FF)
5. Austin Scherping (LF) Dec. 15-8
6. Dan Pike (PR)

189 Pounds
1. Brandon Johnson (DL) Fall 5:32
2. Mark Binkley (BCLB)
True Second: Mark Binkley Maj. Dec. Ryan Jacobson 13-4
3. Ryan Jacobson (FF) Maj. Dec. 17-6
4. Ronnie Kassa (EGF/SH)
5. Ben Brill (PER) Default
6. Andrew Juve (FB)

215 Pounds
1. Colton Thorson (FF) Dec. 4-3
2. Casey Sazama PER)
True Second: Casey Sazama Fall Nick Cervantes 3:27
3. Nick Cervantes (TRF) Maj. Dec. 22-1
4. Casey Pagnac (EGF/SH)
5. Cooper Wilson (FB) Fall 5:05
6. Garrett Edelman (WHAN)

285 Pounds
1. John Heinen (ROS) Dec. 3-2
2. Josh Campion (FF)
3. Jesse Hein (PER) Dec. 5-1
4. Michael Comican (FB)
5. Eric Hegna (LF) Fall :22
6. Brian Doherty (TRF)

Semifinal Results
103 Pounds
Jacoby Bergeron (TRF) Fall Tyler Giza (FF) 2:16
Frank Wilczak (LF) Fall Luke Sailer (PER)
112 Pounds
Chaz Abrahamson (TRF) Dec. Drey Long (PL/PR/B) 5-1
Andrew Gorentz (PER) Dec. Mike Bellefeuille (DL) 12-7
119 Pounds
Brandon Baker (DL) Fall Peter Harrison (PQ/PR/B) 1:43
Jacob Werner (PER) Maj. Dec. Luke Conger (WHA) 18-8
125 Pounds
Sam Warne (PER) Maj. Dec. Samuel Marcus (LF) 17-3
Kyle Leduc (TRF) Dec. Devin Wicks (WHAN) 7-1
130 Pounds
Connor MacGregor (ROS) Fall Bryant Bue (LF) 3:12
Zach Humphrey (PL/PR/B) Dec. Isaac Werner (PER) 5-4
135 Pounds
Nic Harrison (PLPRB) Maj. Dec. Garrett Foltz (DL) 10-0
Dillon Kifer (LF) Dec. Joe Berns (PER) 7-3
140 Pounds
Steve Keogh (TRF) Fall Justin Tweeton (DL) 5:11
Dwight Jenne (PER) Maj. Dec. Alex Hensch (FF) 10-2
145 Pounds
Kevin Fynboh (TRF) Maj. Dec. John Kruger (ROS) 18-5
Jordan Ringquist (FF) Dec. Dustin Campbell (PLPRB) 5-4
152 Pounds
Jordan Engen (TRF) Maj. Dec. Derik Jendro (LF) 12-3
Charlie Schmitz (PER) Dec. Matt Weaver (PR) 6-3
160 Pounds
Cody Bue (LF) Dec. Jared Nash (PA) 6-2
Alex Feldt (DL) Fall Brandon Klug (BCLB) 5:23
171 Pounds
Travis Peralta (TRF) Maj. Dec. Eric Hagen (EGF/SH) 18-6
Nat Schmitz (PER) Dec. Jesse Laugen (FF) 6-0
189 Pounds
Mark Brinkley (BCLB) Fall Andrew Juve (F/B) 5:21
Brandon Johnson (DL) Dec. Ryan Jacobson (FF) 8-7
215 Pounds
Colton Thorson (FF) Dec. Nick Cervantes (TRF) 6-1
Casey Sazama (PER) Fall Cooper Wilson (F/B) 2:39
285 Pounds
Josh Campion (FF) Fall Jesse Hein (PER) 2:20
John Heinen (ROS) Fall Michael Comican (F/B) 3:29

Consolation Semifinals:


103 Heyd vs Foltz, Eastman vs Staples

112 Boushee vs wilczek, Stroot vs Nistler

119 Cajahuaman vs Audette, Nelson vs Skwira

125 Holmer vs Grant, Schrupp vs Sims

130 Teberg vs Huckbody, Drury vs bye

135 Laugen vs Sundrud, Weimann vs Dyrdal

140 McClung vs Haugland, Allen vs Tuholsky

145 Biegler vs Radtke, Tweeton vs Preston

152 Duchene vs Enerson, Harrison vs Marquedant

160 Meyer vs Pederson, Yanish vs Heidorn

171 Pike vs Juve, Scherping vs Goodwin

189 Kaasa vs Wicks, Brill vs Drury

215 Edelman vs Holm, Pagnac vs Gastecki

285 Roy vs Doherty, Weaver vs Hegna