The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


2009 Class AA Section 4 Team Tournament

Teams:
  1. Benilde-Saint Margaret's
  2. Mahtomedi
  3. Minneapolis Roosevelt
  4. Minneapolis Washburn
  5. Minnehaha/Concordia/Mounds Park
  6. Saint Paul Arlington
  7. Saint Paul Como Park
  8. Saint Paul Highland Park
  9. Saint Paul Humboldt
  10. Saint Paul Johnson
  11. Saint Thomas Academy
  12. Simley
  13. South Saint Paul




#1 Simley

































2/21/09 12:30 pm


Simley





#9 Saint Paul Highland Park
at South St. Paul HS
80-0

















2/21/09 11:00 am

Saint Paul Highland Park









at South St. Paul HS
48-21








#8 Minnehaha/Concordia/Mounds Park













2/21/09 2:30 pm


Simley



#5 Saint Paul Humboldt




at South St. Paul HS
70-3













#13 Benilde-Saint Margaret's


2/21/09 11:00 am

Saint Paul Humboldt









at South St. Paul HS
48-23






2/21/09 10:00 am
Benilde-Saint Margaret's








at South St. Paul HS
38-18

2/21/09 12:30 pm


Mahtomedi



#12 Minneapolis Roosevelt




at South St. Paul HS




















#4 Mahtomedi




























Champion









2/21/09 4:30 pm


Simley








at South St. Paul HS
78-0















#3 Saint Paul Como Park

































2/21/09 12:30 pm


Saint Paul Johnson





#11 Saint Paul Arlington
at South St. Paul HS
44-32

















2/21/09 11:00 am

Saint Paul Johnson









at South St. Paul HS
66-18








#6 Saint Paul Johnson















2/21/09 2:30 pm


South Saint Paul



#7 Saint Thomas Academy


at South St. Paul HS
45-29















2/21/09 11:00 am

Saint Thomas Academy









at South St. Paul HS
53-6








#10 Minneapolis Washburn












2/21/09 12:30 pm


South Saint Paul







at South St. Paul HS
63-15



















#2 South Saint Paul








Preliminaries

Benilde-Saint Margaret's 38, Minneapolis Roosevelt 18

Saint Paul Highland Park 48, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 21

Saint Paul Humboldt 48, Benilde-Saint Margaret's 23

Saint Paul Johnson 66, Saint Paul Arlington 18

Saint Thomas 53, Minneapolis Washburn 6

Quarterfinals

Simley 80, Saint Paul Highland Park 0

Mahtomedi 48, Saint Paul Humboldt 24

Saint Paul Johnson 44, Saint Paul Como Park 32

South Saint Paul 63, Saint Thomas 15

Semifinals

Simley 70, Mahtomedi 3
103: Kyle Gliva (Sim) maj Jordan Helmer (Mah) 17-5
112: Juan Torres (Sim) dec John Grams (Mah) 8-3
119: Jake Grissell (Mah) dec Cola Jensen (Sim) 8-5
125: Dan Dick (Sim) maj Ale Boosalis (Mah) 14-3
130: Tommy Glenn (Sim) fall Broc Bontylla (Mah) :23
135: Nick Wanzek (Sim) fall Carter Pocht (mah) 1:59
140: Connor Anderson (Sim) fall jake Helmer (Mah) 3:47
145: Jack Barnes (Sim) tech Jordan Wood (Mah) 3:55
152: Cody Hazelett (Sim) fall Ben Logan (Mah) 3:58
160: Jake Hoffner (Sim) tech Tyler carlsgaard (Mah) 20-5
171: Torrie Morgan (Sim) fall Ben Mcdonald (Mah) 3:08
189: Eulisses Sanchez (Sim) fall Austin Helgeson (Mah) 1:05
215: Alex Lashomb (Sim) forf Forfeit (Mah)
Hwt: Charlie Gehlaye (Sim) fall John Taylor (Mah) 3:19

South Saint Paul 45, Saint Paul Johnson 29
103: Andrew Jackson (SSP) dec Blong Kong (SPJ) 3-1
112: Ger Lor (SPJ) tech Aaron Bauer (SSP) 16-1
119: Ryan Doree (SSP) fall Keng Xiong (SPJ) 1:29
125: Leo Anzaldi (SSP) maj Tommy Lee (SPJ) 13-1
130: Robert Brown (SPJ) fall Hayden Cameron (SSP) 1:25
135: Martavious Simmons (SPJ) fall Sean Quinn (SSP) 1:23
140: John Bridell (SPJ) fall Josh Burns (SSP) 3:27
145: Jashon Trammel (SPJ) fall Luke Wolfe (SSP) 2:57
152: Tommy Ruckmar (SSP) fall Yer Lee (SPJ) 1:15
160: Jesse Munos (SSP) maj Dylan McDonough (SPJ) 14-2
171: Vinny Branchaud (SSP) maj Cesar Yanez (SPJ) 12-1
189: Tim Comer (SSP) fall Mitch Hang (SPJ) :54
215: Sam Sevlie (SSP) fall Dan Zachary (SPJ) :18
Hwt: Jake Hughes (SSP) forf Forfeit (SPJ)

Championship

Simley 78, South Saint Paul 0
103: Juan Torres (Sim) maj Andrew Jackson (SSP) 15-4
112: Pedro Delao (Sim) fall Austin Bauer (SSP) :29
119: Jake Short (Sim) fall Ryan Doree (SSP) 5:19
125: Dan Dick (Sim) fall Leo Anzaldi (SSP) 1:08
130: Matt Kruse (Sim) fall Hayden cameron (SSP) :16
135: Nick Wanzek (Sim) fall Shawn Quinn (SSP) :29
140: Connor Anderson (Sim) tech Josh Burns (SSP) 22-6
145: Jack Barnes (Sim) fall Luke Wolfe (SSP) 1:44
152: Kurtis Julson (Sim) dec Tommy Ruckmar (SSP) 2-1
160: Jake Hoffner (Sim) fall Jesse Munos (SSP) 1:38
171: Torrie Morgan (Sim) fall Vinny Branchaud (SSP) 5:26
189: Mic Berg (Sim) fall Tim Comer (SSP) 1:00
215: Alex Lahomb (Sim) fall Sam Sevlie (SSP) 1:44
Hwt: Charlie Gehlaye (Sim) fall Jack Hughes (SSP) 1:56