The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


J Robinson Camps

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results Form | Fax: 612-605-0159


2009 Class AAA Section 4 Individual Tournament

Teams:
  1. Cretin-Derham Hall
  2. North
  3. Roseville Area
  4. Saint Paul Central
  5. Saint Paul Harding
  6. Stillwater Area
  7. Tartan
  8. White Bear Lake Area
  9. Woodbury


at Tartan HS

Feb 27-28 Fri-Sat
4:00 pm/10:30 am

103 Pounds
1. Sean Stebbins (NSP) Fall 2:46
2. Matt Meuwissen (WBL)
True Second: TJ Ohara Dec. Matt Meuwissen 6-2
3. TJ Ohara (TAR) 7-4
4. Bradley Kuehn (STW)
5. Will Majerus (ROS) Maj. Dec. 11-2
Semifinals
Sean Stebbins Dec. TJ Ohara 14-9
Matt Meuwissen Dec. Bradley Kuehn 11-10

112 Pounds
1. Bill Struntz (WBL) Dec. 9-47
2. Dennis Ea (NSP)
3. Branden Madsen (STW) Tech Fall 4:14
4. Tar Baw (SPH)
5. Josh Lingen (TAR) Fall 2:59
6. John Weber (SPC)
Semifinals
Bill Struntz Fall Tar Baw 2:26
Dennis Ea Dec. Brandon Madsen 9-7

119 Pounds
1. Michael Buhl (TAR) Fall 3:04
2. Brandon Borchardt (WDB)
3. Devin Nelson (STW) Dec. 9-2
4. Collin Petrun (ROS)
5. Tou Xiong Vang (HAR) Forfeit
6. Josh Machado (WBL)
Semifinals
Michael Buhl Fall Josh Machado 5:18
Brandon Borchardt Fall Devin Nelson 1:58

125 Pounds
1. Cody Madsen (STW) Fall 4:58
2. Matt Sanocki (ROS)
True Second: Matt Sanocki Maj. Dec. Travis Newell 14-4
3. Travis Newell (HAR) Dec. 15-11 OT
4. Nick Thomas (WBL)
5. Mitch Spano (WDB) Maj. Dec. 11-2
6. Joe Raymond (NSP)
Semifinals
Cody Madsen Fall Travis Newell 3:48
Matt Sanocki Dec. Mitch Spano 11-9 OT

130 Pounds
1. Seife Kenea (STW) Fall 1:38
2. Dustin Ellsworth (SPH)
True Second: Dustin Ellsworth Dec. Joe Raymond 8-4
3. Joe Raymond (NSP) Dec. 5-2
4. Cody Anderson (WBL)
5. Logan Wier (STW) Fall :35
6. Pat Buhl (TAR)
Semifinals
Seife Kenea Fall Cody Anderson 3:50
Dustin Ellsworth Dec. Logan Wier 5-3

135 Pounds
1. Temondre Hudson (SPH) Fall 3:12
2. Cory Strecker (ROS)
True Second: Cory Strecker Maj. Dec. Matt Derheim 13-1
3. Matt Derheim (NSP) Tech Fall 6:00
4. Dan Ringgenberg (WDB)
5. Hinok Yacob (SPC) Dec. 4-3
6. Jake Bowersox (WBL)
Semifinals
Temondre Hudson Fall Matt Derheim 3:17
Cory Strecker Dec. Dan Ringgenberg 4-3

140 Pounds
1. Sean Nash (WDB) Dec. 3-1
2. Tom Longendyke (WBL)
True Second: Tom Longendyke Dec. Olumide Ige 8-1
3. Olumide Ige (SPC) Dec. 7-5
4. Alex McLeod (CRE)
5. John McMillan (TAR) Fall :26
6. Anders Rippe (STW)
Semifinals
Sean Nash Dec. Olumide Ige 10-3
Tome Longendyke Fall Jon McMillon 4:42

145 Pounds
1. Zach Allen (ROS) Fall 1:11
2. Zach Barabash (SPH)
True Second: Beau Bibeau Dec. Zach Barabash 8-7
3. Beau Bibeau (WBL) Dec. 8-6
4. Dustin Schulte (TAR)
5. Cyle Kiger (WDB) Dec. 11-4
6. Jack Bagilo (STW)
Semifinals
Zach Allen Dec. Beau Bibeau 8-6
Zach Barabash Fall Dustin Schulte 2:40

152 Pounds
1. Troy Morisette (TAR) Dec. 12-6
2. Nick Gomez (WBL)
True Second: Duncan Secor Dec. Nick Gomez 8-5
3. Duncan Secor (WBL) Maj. Dec. 10-1
4. Sam Mahmood (WDB)
5. Dan Sabourin (CRE) Fall 1:48
6. Kevin Lamson (NSP)
Semifinals
Troy Morisette Maj. Dec. Duncan Secor 18-7
Nick Gomez Maj. Dec. Sam Mahmood 15-4

160 Pounds
1. Tony Piechowski (NSP) Maj. Dec. 16-6
2. Tom Powers (STW)
True Second: Tom Powers Fall Bill Leonard 4:31
3. Bill Leonard (CRE) Fall 3:52
4. Ryan Kogler (TAR)
5. James Ellsworth (SPH) Fall 2:27
6. Julio Herrera (ROS)
Semifinals
Tony Piechowski Maj. Dec. Ryan Kogler 13-2
Tom Powers Dec. James Ellsworth 10-9

171 Pounds
1. Colton Graham (ROS) Dec. 8-7
2. Mike Willett (WDB)
3. Kyle Johnston (STW) Fall 2:47
4. Kyle Heinl (SPH)
5. Kyle Ross (WBL) Fall 3:54
6. Mike Flesch (CRE)
Semifinals
Colton Graham Fall Kyle Heinl 1:30
Mike Willett Tech Fall Kyle Johnston 4:13

189 Pounds
1. CJ Hays (WDB) Dec. 5-2
2. JC O’Keefe (STW)
True Second: JC O’Keefe Dec. Peter Paul 4-1
3. Peter Paul (ROS) Tech Fall 2:28
4. Dustin Woodbeck-Olson (NSP)
5. Will Neilson (WBL) Fall 2:40
6. Aaron Johnson (SPC)
Semifinals
CJ Hays Fall Peter Paul 2:18
JC O’Keefe Dec. Dustin Woodbeck-Olson 9-2

215 Pounds
1. Michael Roberts (SPH) Dec. 3-0
2. Dane Lazenberry (WDB)
3. Tyler Jansen (STW) Fall 2:52
4. Erik Green (TAR)
5. Peter Salas (ROS) Dec. 4-2
6. McCaleb Morse (CRE)
Semifinals
Michael Roberts Fall Erik Green 3:12
Dane Lazenberry Dec. Tyler Jansen 5-4

285 Pounds
1. Donny Longendyke (WBL) Fall :16
2. Sam Hanson (SPC)
True Second: Jeremy Strain Fall Sam Hanson 1:05
3. Jeremy Strain (TAR) Dec. 7-2
4. Caleb Weinberg (STW)
5. Cole Wilhelm (NSP) Forfeit
6. Nick Galvin (WDB)
Semifinals
Donny Longendyke Fall Jeremy Strain :46
Sam Hanson Dec. Caleb Weinberg 3-0