The Guiilotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results Form | Fax: 612-605-0159


2009 Class AAA Section 3 Individual Tournament

Teams:
  1. Apple Valley
  2. Burnsville
  3. Eagan
  4. Eastview
  5. Hastings
  6. Henry Sibley
  7. Park
  8. Rosemount


at Henry Sibley HS

Feb 27-28 Fri-Sat
4:30 pm/10:00 am

103 Pounds
1. Phil Livine (ROS) Dec. 3-1
2. Eric Bauer (HA)
3. Jordan Kingsley (AV) Default
4. Taylor Beaman (HS)
5. BJ Groskreutz (EV) Fall 2:39
6. Soren Hansen (EA)
Semifinals
Phil Levine Fall Tayler Beaman 2:27
Eric Bauer Dec. Jordan Kingsley 2-1

112 Pounds
1. Dakota Trom (AV) Fall 4:37
2. Brad Hogan (EV)
True Second: Jeff Engstrom Maj. Dec. Brad Hogan 12-2
3. Jeff Engstrom (HA) Fall 1:00
4. Yonas Gebreab (EA)
5. Steve Levine (ROS) Fall 3:54
6. Rashad Kennedy (HS)
Semifinals
Dakota Trom Fall Jeff Engstrom 1:57
Brad Hogan Dec. Yonas Gebreab 5-2

119 Pounds
1. Matt Kelleher (AV) Maj. Dec. 11-1
2. Ali Mohammed (BR)
3. Adam Sommers (ROS) Dec. 8-6
4. Connor Paulsen (EA)
5. Colin McCarty (PCG) Fall 2:33
6. Uthman Rabiu (HS)
Semifinals
Matt Kelleher Maj. Dec. Connor Paulsen 12-0
Ale Mohammed Maj. Dec. Adam Sommers 17-4

125 Pounds
1. Brandon Kingsley (AV) Fall :33
2. Colten Lachance (HA)
True Second: Colten Lachance Dec. Josh Baier 5-4
3. Josh Baier (ROS) Dec. 1-0
4. Mitch Rechtzigel (EV)
5. Tom Perillat (HS) Dec. 7-5
6. Michael Martchev (EA)
Semifinals
Brandon Kingsley Fall Tom Perillat 1:01
Colten Lachance Dec. Michael Martchev 13-9

130 Pounds
1. Justin Lavalle (AV) Dec. 4-1
2. Mason Young (HS)
3. Bobby Peterson (HA) Dec. 5-2
4. Nick Arrgoni (PCG)
5. Billy Kor (EV) Dec. 7-3
6. Paul Domeier (ROS)
Semifinals
Justin Lavalle Maj. Dec. Nick Arrgoni 13-2
Mason Young Dec. Bobby Peterson 3-2

135 Pounds
1. Destin McCauley (AV) Dec. 8-3
2. Zach Rohr (HA)
3. Scott Hogan (EV) Dec. 10-8
4. Charlie Berg (HS)
5. Tony Marthaler (ROS) Fall 1:26
6. Kirill Shumilov (EA)
Semifinals
Destin McCauley Fall Charlie Berg :28
Zach Rohr Dec. Scott Hogan 11-6

140 Pounds
1. Luke Vaith (HA) Maj. Dec. 12-2
2. Joe Fessler (AV)
True Second: Joe Fessler Fall Luke Thiele 4:20
3. Luke Thiele (EA) Dec. 6-2
4. Cody Groskreutz (EV)
5. Jake Holton (PCG) Maj. Dec. 9-1
6. Mariah Beaman (HS)
Semifinals
Luke Vaith Fall Luke Thiele 1:39
Joe Fessler Default Cody Groskreutz

145 Pounds
1. Jarret Hoeppner (AV) Fall 4:24
2. Tyler Rohr (HA)
3. Garrett Bothun (ROS) Dec. 7-2
4. Tt Groskreutz (EV)
5. Anders Olmansen (EA) Dec. 3-2
6. Ben Gallogly (PCG)
Semifinals
Jarret Hoeppner Fall Ty Groskreutz 1:32
Tyler Rohr Dec. Garrett Bothun 11-3

152 Pounds
1. Nels Pederson (EV) Dec. 2-1
2. Deron Giadyu (PCG)
True Second: Nate Williams Maj. Dec. Deron Giadyu 14-5
3. Nate Williams (HA) Fall 5:48
4. Nate Bruner (AV)
5. Aaron Sjobeck (EA) Maj. Dec. 15-6
6. Josh Francois (ROS)
Semifinals
Nels Pederson Dec. Nate Bruner 7-4
Deron Giadyu Dec. Aaron Sjobeck 9-3

160 Pounds
1. Zak Coates (HS) Dec. 5-3
2. Brendan Eichmann (HA)
True Second: Brendan Eichmann Fall Josh Weinberg 4:21
3. Josh Weinberg (EV) Dec. 11-9
4. Matt Hechsel (AV)
5. Sam Swanson (PCG) Dec. 3-2
6. Bob Rada (EA)
Semifinals
Zak Coates Fall Josh Weinberg 1:15
Brendan Eichmann Dec. Matt Hechsel 6-0

171 Pounds
1. Tyler Lehman (AV) Fall 3:21
2. Jared Flaata (PCG)
True Second: Jared Flaata Fall Zack Olonek :47
3. Zack Olonek (BR) Maj. Dec. 9-1
4. Tyler Sandoz (ROS)
5. Jake Swenson (HA) Maj. Dec. 13-3
6. Rhett Buttleman (HS)
Semifinals
Tyler Lehman Fall Zack Olonek 1:52
Jared Flaata Fall Jake Swenson 1:47

189 Pounds
1. Craig Kelliher (AV) Fall :36
2. Max Smith (EA)
3. Jesse Wellman (HA) Fall 2:38
4. Joey Scott (EV)
5. Alex Righand (PCG) Dec. 6-3
6. Tyler Klug (BR)
Semifinals
Craig Kelliher Fall Joey Scott 1:11
Max Smith Dec. Jesse Wellman 8-4

215 Pounds
1. Yusef Hassan (BR) Dec. 3-2
2. Logan Anderson (EA)
3. Luke Schmidt (AV) Maj. Dec. 10-1
4. Isaac Eichmann (HA)
5. Bobby Ladd (EV) Dec. 3-2
6. DJ Ward (HS)
Semifinals
Yusef Hassan Maj. Dec. Isaac Eichmann 12-3
Logan Anderson Fall Luke Schmidt 1:40

285 Pounds
1. Frank Pokriefka (ROS) Dec. 5-2
2. PJ Mike (HA)
True Second: Dijon Sanders Dec. PJ Mike 6-0
3. Dijon Sanders (EV) Dec. 3-2
4. Kevin Pattain (PCG)
5. Nick Luna (HS) Fall 1:40
6. Steven Nguyen (BR)
Semifinals
Frank Pokreifka Dec. Nick Luna 4-1
PJ Mike Dec. Kevin Pattain 4-1


Pre-tournament Seeds/Brackets