The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


2008 Class AA Section 8 Team Tournament

Teams:
  1. Blackduck/Cass Lake-Bena
  2. Crookston/Fisher
  3. Detroit Lakes
  4. East Grand Forks
  5. Fergus Falls
  6. Fosston/Bagley
  7. Little Falls
  8. Park Rapids Area
  9. Pequot Lakes/Pine River-Backus
  10. Perham
  11. Roseau
  12. Thief River Falls/Goodridge
  13. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis

Perham
Perham Yellowjackets Section 8AA Champions



#1 Thief River Falls






Key








 North Teams








South Teams


2/12/08 7:30 pm


Thief River Falls



#5 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis


at East Grand Forks


59-15













2/12/08 6:00 pm


Fosston/Bagley





at East Grand Forks
54-15






#4 Fosston/Bagley













2/15/08 6:00 pm


Thief River Falls





at Detroit Lakes

42-24













#2 Fergus Falls

























2/12/08 7:30 pm


Little Falls





at Little Falls


42-27















#3 Little Falls
























Champion







2/15/08 7:30 pm


Perham
#2 Roseau




at Detroit Lakes


43-25









2/12/08 4:30 pm
Roseau





at East Grand Forks
47-34






#7 Blackduck/Cass Lake-Bena









2/12/08 7:30 pm


Roseau



#3 Crookston/Fisher


at East Grand Forks


39-38













2/12/08 6:00 pm


Crookston





at East Grand Forks


59-20






#6 East Grand Forks













2/15/08 6:00 pm
Perham

#4 Detroit Lakes




at Detroit Lakes
63-12











2/12/08 6:00 pm


Detroit Lakes





at Little Falls
37-31






#5 Park Rapids Area











2/12/08 7:30 pm


Perham





at Little Falls


61-10















#1 Perham








Preliminaries

Fosston/Bagley 54, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
103 Luke Conger (WHAN) Fall Garrett Sander (FB) 1:05
112 Mark Harmon (FB) Fall Nick Garbe (WHAN) :56
119 Devin Wicks (WHAN) Dec. Blake Olson (FB) 7-1
125 Dustin Hanson (FB) TFall Joe Anderson (WHAN) 17-1
130 Ostan Sundrud (FB) Fall Blake Wiemann (WHAN) :28
135 Trandem Kappedal (FB) Dec. Bret Johnson (WHAN) 8-5
140 Justin Radke (FB) Dec. Josh Sorenson (WHAN) 10-4
145 Matt Enerson (FB) Fall Zack Flackus (WHAN) 2:29
152 Bayle Bellefy (FB) Dec. Ryan Pip rude (WHAN) 10-4
160 Jake Juve (FB) Dec. Chris Zimmer (WHAN) 8-3
171 Andrew Juve (FB) Fall Zack Wicks (WHAN) :59
189 Cooper Wilson (FB) Fall Garrett Edelman (WHAN) 2:41
215 Dustin Arneberg (FB) Fall Leroy Phillips (WHAN) 1:27
285 Michael Cormican  (FB) Fall Brandon Ritter (WHAN) 2:51

Roseau 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 34
103 Zak Audette (ROS) Won by Forfeit
112 Jake Olfson (BCLB) Fall Braden Stroot (ROS) 4:58
119 Kyle McCourt (ROS) TFall Preston Cajahueman 17-2
125 Debron Acosta (ROS) Fall Trent Barhtorpe (BCLB) 1:32
130 Butch Strand (BCLB) Won by Forfeit
135 Mark Erickson (ROS) Fall Zach Preston (BCLB) 3:38
140 Jon Michalek (BCLB) Fall John Kruger (ROS) 2:22
145 Roy Gross (BCLB) Maj. Dec. Hans Grafstrom (ROS) 10-0
152 Brandon Klug (BCLB) Fall Braden Peterson (ROS) 3:36
160 Travis Peterson (ROS) Fall Bob Petko (BCLB) 1:22
171 Kyle Goodwin (BCLB) Fall Cole Buley (ROS) 5:58
189 Sheldon Qualey (ROS) Fall Alex Goodwin (BCLB) :26
215 Jordan Sharp (ROS) Fall Ashlan Barthorpe (BCLB) :20
285 John Heinen (ROS) Dec. Gabe Haaland (BCLB) 13-6

Crookston/Fisher 59, East Grand Forks 20
103 Zane Baranski (CR) Fall Ryan Boushee (EGF) 1:08
112 Ben Generous (CR) Fall Noah Garcia (EGF)  1:51
119 Javier Portillo (CR) TFall Dylan Lane (EGF) 16-1
125 Mariano Portillo (CR) Won by Forfeit
130 Anthony Portillo (CR) Fall Cody McLean (EGF) 1:27
135 Casey Gajeski (EGF) Dec. Blake Erickson (CR) 7-0
140 Cody Osland (CR) Fall Brent Hagen (EGF) 3:14
145 Jordan Yanish (EGF) Fall Josh Edland (CR) 1:35
152 Kurt Prudhomme (CR) Won by Forfeit
160 Isaac Edlund (CR) Won by Forfeit
171 Brandon Reierson (CR) Won by Forfeit
189 Casey Pagnac (EGF) TFall Nick Merten (CR) 25-7
215 Pat Thompson (EGF) Fall Brody Davidson (CR) 3:42
285 Jamie Reese (CR) Won by Forfeit

Detroit Lakes 37, Park Rapids Area 31
103 Brandon Baker (DL) Maj. Dec. Kevin Just (PR) 14-2
112 Mike Bellefeuille (DL) Dec. Dylan Holmer (PR) 4-3
119 Adam Branstrom (PR) Fall Tony Sims (DL) 3:41
125 Travis Sims (DL) Fall Forrest Drury (PR) 1:28
130 Justin Tweeton (DL) Fall Ryan Moos (PR) 2:50
135 Colter Uscola (PR) Fall Jake Hoefs (DL) 1:30
140 Josh Tweeton (DL) Dec. Derek Werner (PR) 5-2
145 Jared Nash (PR) Dec. Alex Feidt (DL) 7-4
152 Matt Weaver (PR) Fall Robbie Anderson (DL) :44
160 Jonathan Drury (PR) Maj. Dec. Derrick Yoder (DL) 12-0
171 Kenny Rogers (DL) Dec. Matt Offer Dahl (PR) 12-8
189 Brandon Johnson (DL) Fall Kenny Weaver (PR) 3:57
215 Lee Brantstrom (PR) Fall Ryan Jenson (DL) 2:44
285 Jon Tolbert (DL) Fall Trey Schmidt (PR) :31

Quarterfinals

Thief River Falls/Goodridge 59, Fosston/Bagley 15
103 Jacoby Bergeron (TRF) Fall Garrett Sander (FB) 1:16
112 Chaz Abraham son (TRF) Fall Mark Harmon (FB) 1:15
119 Kyle Leduc (TRF) Fall Blake Olson (FB) 1:22
125 Dustin Hanson (FB) Fall Sam Mattison (TRF) no time given
130 Steve Keogh (TRF) TFall Ostan Sundrud (FB) 19-5
135 Tom Kalinoski (TRF) Fall Trandem Kappedal (FB) 1:07
140 Jordan Engen (TRF) Won by Forfeit
145 Kevin Fynboh (TRF) Fall Justin Radke (FB) 2:41
152 Mike Kalinoski (TRF) Dec. Matt Enerson (FB) 10-6
160 William Hess (TRF) over Bayle Bellefy (FB) injury default
171 Travis Peralta (TRF) Tech. Fall Andrew Juve (FB) 20-5, 5:35
189 Cooper Wilson (FB) Dec. Nick Cervantes (TRF) 8-2
215 Dustin Arneberg (FB) over Orlando Peralta (TRF) injury default
285 Tyson Sorvig (TRF) Dec. Michael Cormican (FB) 10-2

Little Falls 42, Fergus Falls 27
103 Charlie Wilczek (LF) Fall Abbot Aho (FF) 3:56
112 Bryant Bue (LF) Dec. Matt Laugen (FF) 7-2
119 Bryant Marquisate (FF) Fall Tyler Skwira (LF) 3:58
125 Dillon Kifer (LF) Fall Justin Polejewski (FF) 3:52
130 Sam Marcus (LF) Derek Teberg (FF) 3:52
135 Alex Hensch (FF) Fall Zack Clark (LF) 4:57
140 Reid Olson (LF) Fall Caleb Overgaard (FF) 3:05
145 Aaron Gastecki (LF) Dec. Boyden Lee (FF) 8-2
152 Jordan Ringquist (FF) Dec. Cody Bue (LF) 10-9
160 Steve McMahan (LF) Dec. Jesse Laugen (FF) 10-8
171 Peter Grams (LF) Dec. Ryan Jacobson (FF) 3-1
189 Brandon Hiemenz (LF) Fall Isaac Carlson (FF) 3:45
215 Drew Ross (FF) Fall Travis Struchen (LF) 1:17
285 Colton Thorson (FF) Fall Nils Johnson (LF) :53

Roseau 39, Crookston/Fisher 38
103 Zane Baranski (CR) Dec. Brandon Stroot (ROS) 8-2
112 Ben Generous (CR) Fall Zach Audette (ROS) 1:00
119 Javier Portillo (CR) TFall Kyle McCourt (ROS) 17-2
125 Mariano Portillo (CR) Won by Forfeit
130 Anthony Caputo (CR) Fall Debron Acosta (ROS) 1:13
135 Mark Erickson  (ROS) Fall Blake Erickson (CR) 1:04
140 John Kruger (ROS) Fall Cody Osland (CR) 1:09
145 Hans Grafstrom (ROS) Fall Josh Edlund (CR) :55
152 Brad Peterson (ROS) Inj. Def. Kurt Prudhomme (CR)
160 Isaac Edlund (CR) Won by Forfeit
171 Travis Peterson (ROS) Fall Brandon Peterson (CR) 3:40
189 Andrew Kohl (ROS) Dec. Nick Merten (CR) 7-4
215 Jordan Sharp (ROS) Fall Brady Davidson (CR) 3:23
285 Jamie Reese (CR) Fall Aleck Stein (ROS) 1:45

Perham 61, Detroit Lakes 10
103 Andrew Gorentz (PER) Maj. Dec. Brandon Baker (DL) 12-2
112 Isaac Werner (PER) Dec. Mike Bellefeuille (DL) 11-8
119 Jacob Werner (PER) Fall Ethan Winters (DL) 3:46
125 Sam Warne (PER) Fall Travis Sims (DL) 1:15
130 Joe Berns (PER) Dec. Justin Tweeton (DL) 7-3
135 Barry Nelson (PER) Fall Casey Fonder (DL) 3:57
140 Dwight Jenne (PER) Fall Jake Hoefs (DL) 3:44
145 Josh Tweeton (DL) Fall Gavin Biegler (PER) 3:59
152 Chris Scheidecker (PER) Fall Ben Galifus (DL) 1:47
160 Charlie Schmitz (PER) Fall Derrick Yoder (DL) 4:39
171 Mac Stoll (PER) TFall Kenny Rogers (DL) 3:21
189 Nathan Schmitz (PER) Maj. Dec. Brandon Johnson (DL) 15-2
215 Casey Sazama (PER) TFall Ryan Jenson (DL) 1:34
285 Jon Tolbert (DL) Maj. Dec. Jordan Palubicki (PER) 12-3

Semifinals

Perham 63, Roseau 12
103 Andrew Gorents (PER) Fall Braden Stroot (R) 1:46
112 Isaac Werner (PER) Fall Zachary Audette (R) 1:25
119 Jacob Werner (PER) Fall Kyle McCourt (R) :49
125 Sam Warne (PER) Fall Debron Acosta (R) 1:11
130 Joe Berns (PER) Won by Forfeit
135 Mark Erickson (R) Dec. Barry Nelson (PER) 5-2
140 Dwight Jenne (PER) Dec. John Kruger (R) 5-2
145 Gavin Biegler (PER) Fall Hans Grafstrom (R) 3:22
152 Charlie Schmitz (PER) Won by Forfeit
160 Travis Pederson (R) Dec. Sam Meyer (PER) 8-4
171 Mac Stoll (PER) Won by forfeit
189 Nathan Schmitz (PER) Fall Sheldon Qualey (R) :37
215 Casey Sazama (PER) Fall Jordan Sharp (R) 3:23
285 Aleck Stein (R) Fall Jordan Palubicki (PER) 2:24

Thief River Falls 42, Little Falls 24

103 Jacoby Bergeron (TRF) Dec. Charlie Wilczek 10-2
112 Bryant Bue (LF) Fall Chaz Abraham :33
119 Dillon Kifer (LF) Dec. Kyle LeDue 2-0
125 Sam Marcus (LF) Fall Mike Dydral 2:50
130 Steve Krogh (TRF) Fall Zack Clark 1:49
135 Tom Kalinoski (TRF) Dec. Reid Olson 13-7
140 Jordan Engen (TRF) dec. Derik Jendro 12-5
145 Kevin Fynbon (TRF) Tech. Fall Aaron Gastecki 22-6
152 Cody Bue (LF) Dec. Mike Kalinoski 10-4
160 Steve McMahan (LF) Fall William Hess :50
171 Travis Peralta (TRF) Fall Peter Grams 3:06
189 Orlando Peralta (TRF) Fall Brandon Hiemenz 4:30
215 C.J. Swanson (TRF) Fall Eric Hegna 3:50
285 Nils Johnson (LF) Dec. Tyson Sorig 5-3

Championship

Perham 43, Thief River Falls/Goodridge 25
103 Chaz Abrahamson (TRF) Dec. Andrew Gorentz (PER) 6-4 OT
112 Isaac Werner (PER) Dec. Kyle LeDuc (TRF) 8-7
119 Jacob Werner (PER) Fall Mike Dyrdal (TRF) 2:21
125 Sam Warne (PER) Fall Sam Mattison (TRF) :51
130 Steve Keogh (TRF) Tech. Fall Joe Berns (PER) 5:46
135 Barry Nelson (PER) Dec. Tom Kalinoski (TRF) 6-2
140 Jordan Engen (TRF) Fall Dwight Jenne (PER) 5:18
145 Kevin Fynboh (TRF) Tech. Fall Taylor Doll (PER) 5:12
152 Charlie Schmitz (PER) Dec. Mike Kalinoski (TRF) 9-2
160 Sam Meyer (PER) Maj. Dec. William Hess (TRF) 11-3
171 Travis Peralta (TRF) Fall Ben Brill (PER) 2:40
189 Mac Stoll (PER) Fall Nick Cervantes (TRF) 4:43
215 Nathan Schmitz (PER) Fall Orlando Peralta (TRF) 2:57
285 Casey Sazama (PER) Fall Jordan Anderson (TRF) 1:38