The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


2008 Class A Section 2 Individual Tournament

Teams:
  1. Blooming Prairie
  2. Blue Earth Area
  3. Elmore Academy
  4. Jackson County Central
  5. Janesville-Waldorf-Pemberton
  6. Maple River
  7. Martin County West
  8. Medford
  9. Minnesota State Academy For The Blind
  10. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
  11. Saint Clair
  12. United South Central
  13. Waterville-Elysian-Morristown



At Blue Earth Area
February 22 and 23, 2008

Teams:
Blooming Prairie (BP)
Blue Earth Area (BEA)
Jackson County Central (JCC)
Janesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
Maple River (MR)
Martin County West (MCW)
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva (NRHEG)
Saint Clair (SC)
United South Central (USC)
Waterville-Elysian-Morristown (WEM)
Medford (MED)

103 Pounds
1. Bronson Stueber (JCC) Dec. 10-4
2. Chase Levos (STC)
3. Zack Keller (MED) Tech. Fall 4:12
4. Dustin Esplan (NRHEG)
5. Dustin Dylla (USC) Fall 1:26
6. Jake Wirtjes (BEA)
112 Pounds
1. Paul Norgren (MR) Fall 3:19
2. Curt Maas (MED)
True Second: Curt Maas (MED) Fall Patrick Hanson (JCC) 3:21
3. Patrick Hanson (JCC) Fall 2:42
4. Zach Wigern (USC)
5. D. J. Gronewald (BEA) Fall 1:48
6. Dustin Nelson (MCW)
119 Pounds
1. Austin Peters (MED) Dec. 6-4
2. Kyle Siberg (MR)
True Second: Andy Eustice (JWP) Maj. Dec. Kyle Sieberg (MR) 13-1
3. Andy Eustice (JWP) Maj. Dec. 12-2
4. Joe Franta (BEA)
5. Spencer Johnson (JCC) Dec. 4-2
6. Josh Schroeder (NRHEG)
125 Pounds
1. Taylor Menke (JCC) Dec. 4-2 Ot
2. Cole Kavitz (MED)
3.Seth Amberg (USC) Fall :47
4. Tim Sparks (MCW)
5. Jared Resutek (BEA) Fall 3:08
6. Josh Dalbec (NRHEG)
130 Pounds
1. Cole Von Ohlen (JCC) Fall 1:57
2. Brad Keller (MED)
3. Ryan Sieberg (STC) Dec. 4-2
4. Derek Marzahn (WEM)
5. Aaron Niles (BP) Maj. Dec. 12-2
6. Mark Barley (BEA)
135 Pounds
1. Jesse Westphal (JWP) Dec. 9-2
2. Zack Kanzenbach (MED)
3. Cooper Moore (JCC) Fall 2:20
4. Daniel Sandt (USC)
5. Blair Oachs (MR) Fall 3:39
6. Levi Ringnell (MCW)
140 Pounds
1. Jake Bonsack (USC) Dec. 3-1
2. Colton Schlaak (NRHEG)
True Second: Colton Schlaak (NRHEG) Dec. Randy Hummel (JCC) 6-4 OT
3. Randy Hummel (JCC) Dec. 8-3
4. Tyler Yule (MED)
5. Dylan Woilas (MR) Dec. 14-7
6. Brady Ayers (WEM)
145 Pounds
1. Torey Stewart (JCC) Maj. Dec. 17-6
2. Tim Bartness (NRHEG)
3. Daniel Eckhardt (BEA) Dec. 3-1
4. Lance Brolsma (MCW)
5. Blake Boran (WEM) Dec. 4-3
6. Scott Schoneck (MR)
152 Pounds
1. Gaven Schlaak (NRHEG) Dec. 9-2
2. Caleb Svenby (MED)
3. Jacob Johnson (JCC) Dec. 8-2
4. Eli Oatman (MR)
5. Dylan Thisius (USC) Fall 3:35
6. Sinjin Bell (BEA)
160 Pounds
1. Cody Poshusta-Schmitz (BP) Fall 5:44
2. Devin Bezdicek (JCC)
True Second: David Rosen (STC) Fall Devin Bezdicek (JCC) 1:58
3. David Rosen (STC) Fall 1:46
4. Reid Balzer (MED)
5. Tauston Lamont (WEM) Fall 4:59
6. Jake Hermn (USC)
171 Pounds
1. Travis Rutt (JCC) Maj. Dec. 18-8
2. Alex Bach (MR)
3. Jake Elzen (MED) Dec. 5-1
4. Nathan Goette (USC)
5. Brendan McGabe (BP) Dec. 11-5
6. Matt Sieberg (STC)
189 Pounds
1. Aaron Norgren (MR) Fall 4:31
2. Caleb Lines (JCC)
True Second: Caleb Lines (JCC) Dec. David Lindell (NRHEG) 5-0
3. David Lindell (NRHEG) Dec. 5-0
4. Nick Stevermer (USC)
5. Taylor Andrews (BEA) Dec. 9-3
6. Sean Crayne (MCW)
215 Pounds
1. Mike Linder (USC) Dec. 3-1 OT
2. Joe Skow (JCC)
3. Aaron Haggerty (NRHEG) Dec. 7-5
4. Mat Wilner (BEA)
5. Andrew Wolter (WEM) Maj. Dec. 8-0
6. Ethan Thate (MCW)
285 Pounds
1. Nick Fischer (WEM) Dec. 4-0
2. Jake Lee (BEA)
True Second: Jake Lee (BEA) Fall Tucker Shumann (MCW) 1:36
3. Tucker Schumann (MCW) Dec. 4-2
4. Jarek Bannister (JCC)
5. Justin More (STC) Default
6. Alex Dreyer (USC)


Semifinals Matches
103
Bronson Stueber (JCC) Maj. Dec. Dustin Dylla (USC) 10-2
Chase Levos (STC) Dec. Zack Keller (MED) 5-1
112
Paul Norgren (MR) Fall Patrick Hanson (JCC) 3:23
Curt Mass (MED) Dec. Zach Wigern (USC) 4-1
119
Austin Peters (MED) Dec. Spencer Johnson (JCC) 13-6
Kyle Sieberg (MR) Dec. Joe Franta (BEA) 7-2
125
Taylor Menke (JCC) Fall Josh Dalbec (NRHEG) 1:00
Cole Kavitz (MED) Dec. Seth Amberg (USC) 5-4
130
Cole VanOhlen (JCC) Fall Derek Marzahn (WEM) 1:30
Brad Keller (MED) Dec. Ryan Sieberg (STC) 4-1
135
Jesse Westphal (JWP) Maj. Dec. Daniel Sandt (USC) 11-2
Zach Kanzenbach (MED) Dec. Cooper Moore (JCC) 12-5
140
Jake Bonsack (USC) Maj. Dec. Randy Hummel (JCC) 11-2
Colton Schlaak (NRHEG) Dec. Tyler Yule (MED) 3-2 2XOT
145
Torey Stewart (JCC) Fall Lance Brolsma (MCW) 1:51
Tim Bartness (NRHEG) Dec. Daniel Eckhardt (BEA) 6-4
152
Gaven Schlaak (NRHEG) Dec. Eli Oatman (MR) 7-2
Caleb Svenby (MED) Fall Jacob Johnson (JCC) 4:50
160
Cody Poshusta-Schmitz (BP) Dec. David Rosen (STC) 6-3
Devin Bezdicek (JCC) Fall Jake Herman (USC) 1:09
171
Travis Rutt (JCC) Fall Nathan Goette (USC) 1:57
Alex Bach (MR) Dec. Jake Elzen (MED) 5-3
189
Aaron Norgren (MR) Dec. David Lindell (NRHEG) 10-6
Caleb Lines (JCC) Dec. Nick Stevermer (USC) 3-1
215
Joe Skow (JCC) Fall Aaron Hagerty (NRHEG) 1:34
Mike Linder (USC) Dec. Matt Willner (BEA) 3-0
285
Nick Fischer (WEM) Maj. Dec. Justin More (STC) 13-2
Jake Lee (BEA) Fall Alex Dreyer (USC) 1:30

~Roger Mischke