The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


2008 Class AAA Section 2 Team Tournament

Teams:
  1. Bloomington Kennedy
  2. Chaska
  3. Farmington
  4. Lakeville North
  5. Lakeville South
  6. Mankato West
  7. Prior Lake
  8. Shakopee

#1 Prior Lake





















2/16/08 10:00 am


Prior Lake



at Shakopee
58-10











#8 Farmington























2/16/08 2:00 pm


Prior Lake



at Shakopee
59-3









#5 Lakeville South





















2/16/08 10:00 am


Mankato West



at Shakopee
34-28











#4 Mankato West




















Champion





2/16/08 5:30 pm


Prior Lake




at Shakopee
40-21







#3 Shakopee





















2/16/08 11:30 am


Shakopee



at Shakopee
51-17











#6 Lakeville North























2/16/08 2:00 pm


Bloomington Kennedy



at Shakopee
63-9









#7 Chaska





















2/16/08 11:30 am


Bloomington Kennedy



at Shakopee
60-13











#2 Bloomington Kennedy









Quarterfinals

Prior Lake 58, Farmington 10
103 Brady Johnshoy (PL) Won by Forfeit
112 Tanner Carlisle (PL) Maj. Dec. Seth Franklin (Farm) 11-3
119 Tyler Trattles (PL) Dec Carl Elmer (Farm) 8-6
125 Levi Kropp (PL) Fall Nate Mills (FARM) 1:56
130 Tony Trevis (Farm) Maj. Dec. Mitch Patterson (PL)12-0
135 Matt Borgerding (PL) Dec Will Pauling (Farm) 7-0
140 Austin Scherer (PL) Dec Tyler Beckett (Farm) 1-0
145 Chris Stevermer (PL) Fall Eric Adrian (farm) 1:49
152 Eric Muldoon (PL) Won by Forfeit
160 Jesse Martinez (PL) Dec John Gardner (Farm) 8-1
171 Brad Overby (PL) Won by Forfeit
189 Joel Adrian (Farm) Fall Derek Norton (PL) 1:22
215 Jake Kahnke (PL) Fall Nick Albano (Farm) 3:48
285 Nick Norton (PL) Fall Jimmy Morsberger (Farm) 1:41

Mankato West 34, Lakeville South 28
103 Hunter Friesen(MW) Won by Forfeit
112 Alex Thompson(MW) Dec Hunter Harnisch(LS) 7-2
119 Seth Roberts (LS) Dec Jake Mattison 9-2
125 Dan Thompson (MW) Fall Mason Buesgens (LS) 5:31
130 Tyler Jakes (MW) Fall Tommy Peterson (LS) 2:53
135 Eric Hensel (LS) Maj. Dec Pablo Leitzmann (MW) 11-2
140 Kevin Bright (LS) Dec Zach Enz (MW) 5-2
145 Jordan Gilmore (LS) Dec Kyle Hanson (MW) 3-2
152 Alex Dittrich (MW) Won by Forfeit
160 Casey Myers (LS) Dec Evan Jones (MW) 3-0
171 Mat Malone (MW) Maj. Dec Ian Eischens (LS) 13-0
189 Zane Petersen (LS) Fall John Lyons (MW) 1:22
215 Brandon Ross (MW) Dec Mike McNamee (LS) 7-0
285 Ede Madolimov (LS) Fall Aaron McMillin (MW) 1:26

Shakopee 51, Lakeville North 17
103 Pat Casey (Shako) Dec Andy Meidl (LN) 7-3
112 Tony Menke (Shako) Fall Zach Goldberg (LN) 1:14
119 Zach Meidl (LN) Tech. Fall Jacob Lebens (Shako) 17-2
125 Walter Taylor (Shako) Fall Tyler Simon (LN) 1:34
130 Matt Sura (Shako) Fall Tim Rupard (LN) 3:59
135 Isaac Neu (Shako) Fall Muke Wolf (LN) 0:21
140 Kyle Glynn (Shako) Dec Sammy Hauck (LN) 4-2
145 Aaron Grabinger (LN) Dec Scott Bode (Shako) 8-3
152 Mike Svac (Shako) Fall Matt Schmit (LN) 3:56
160 Tom Casey (Shako) Fall Chris Kidder (LN) 1:54
171 Kyle Cuppy (Shako) Dec Josh Nelson (LN) 10-4
189 Shemaiah Greene (LN) Fall Matt Foss(Shako) 5:12
215 Zach McBeain (Shako) Fall Dominie Almedina (LN) 3:04
285 Mike Soloman (LN) Dec John Paulson (Shako) 5-3 o.t.

Bloomington Kennedy 60, Chaska 13
103 Gavin Larson (Chas) Maj. Dec Justin Bartels (BKJ) 10-2
112 RJ Hallman (Chas) Fall Hugo Felix (BKJ) 3:30
119 Dlyan Ness (BKJ) Fall Alec Forgarty (Chas) 1:09
125 Mike Holman (BKJ) Fall Kyle Larson (Chas) 4:58
130 Robby Fisher (BKJ) Dec Cabe Miller(Chas) 8-6
135 Pat Smith (Chas) Dec Luke Wilcox (BKJ) 12-5
140 Dawson Lovestrand (BKJ) Dec Dan Egesdal (Chas) 6-2
145 Matt Newlin (BKJ) Fall Sam Grausam (Chas) 5:51
152 Carl Maiers (BKJ) Fall Anthony Ashford (Chas) 1:25
160 Ryan McCrary (BKJ) Fall Mark Bussey (Chas) 0:52
171 Luke Erickson (BKJ) Won by Forfeit
189 Josh Phelps (BKJ) Fall David Clark (Chas) 1:05
215 Kevin McBride (BKJ) Fall Ronnell Albert (Chas) 3:24
285 Andrew Herman (BKJ) Won by Forfeit

Semifinals

Prior Lake 59, Mankato West 3
103 Brady Johnshoy (PL) Dec Hunter Friesen (MW) 9-4
112 Tanner Carlisle (PL) Tech. Fall Alex Thompson (MW) 16-1
119 Tyler Trattles (PL) Tech. Fall Jake Mattison (MW) 15-0
125 Levi Kropp (PL) Fall Dan Thompson (MW) 0:28
130 Mitch Patterson (PL) Maj. Dec. Tyler Jakes (MW) 12-4
135 Matt Borgerding (PL) Maj. Dec. Pablo Leitzmann (MW) 10-2
140 Zach Enz (MW) Dec Austin Scherer (PL) 7-3
145 Chris Stevermer (PL) Maj. Dec. Kyle Hanson (MW) 15-4
152 Eric Muldoon (PL) Dec Alex Dittrich (MW) 3-1
160 Jesse Martinez (PL) Tech. Fall Evan Jones (MW) 20-5
171 Brad Overby (PL) Dec Mat Malone (MW) 11-4
189 Aaron Johnson (PL) Fall John Lyons (MW) 1:52
215 Jake Kahnke (PL) Tech. Fall Brandon Ross (MW) 19-4
285 Nick Norton (PL) Fall Aaron McMillin (MW) 0:37

Bloomington Kennedy 63, Shakopee 9
103 Tony Menke (Shako) Fall Justin Bartels (BKJ) 3:45
112 Tyler Lembeck (BKJ) Fall Jonathan Ericson (Shako) 1:36
119 Dylan Ness (BKJ) Fall Jacob Lebens (Shako) 1:37
125 Robby Fisher (BKJ) Fall Jordan King (Shako) 3:16
130 Luke Wilcox (BKJ) Fall Walter Taylor (Shako) 1:58
135 Dawson Lovestrand (BKJ) Dec Matt Sura (Shako) 10-4
140 Jake Sanders (BKJ) Dec Kyle Glynn (Shako) 4-2
145 Matt Newlin (BKJ) Inj. Def. Scott Bode (Shako)
152 Carl Maiers (BKJ) Fall Mike Svac (Shako) 3:27
160 Ben Herbold (BKJ) Dec Kyle Cuppy (Shako) 10-3
171 Tom Casey (Shako) Dec Luke Ericson (BKJ) 5-2
189 Kevin McBride (BKJ) Fall Aaron Pearson (Shako) 1:59
215 Wes Dodd (BKJ) Fall Zach McBeain (Shako) 1:25
285 Andrew Herman (BKJ) Fall John Paulson (Shako) 4:42

Championship

Prior Lake 40, Bloomington Kennedy 21
103 Brady Johnshoy (PL) Maj. Dec. Justin Bartels (BKJ) 22-10
112 Tanner Carlisle (PL) Fall Tyler Lembeck (BKJ) 2:26
119 Dylan Ness (BKJ) Fall Matt Kahnke (PL) 0:55
125 Mike Holman (BKJ) Dec Tyler Trattles (PL) 8-2
130 Robby Fisher (BKJ) Fall Levi Kropp (PL) 0:52
135 Luke Wilcox (BKJ) Dec Matt Borgerding (PL) 10-6
140 Austin Scherer (PL) Dec Jake Sanders (BKJ) 7-4 o.t.
145 Chris Stevermer (PL) Dec Matt Newlin (BKJ) 7-4
152 Eric Muldoon (PL) Dec Carl Maiers (BKJ) 4-3
160 Jesse Martines (PL) Fall Ben Herbold (BKJ) 2:14
171 Brad Overby (PL) Dec Luke Erickson (BKJ) 4-3
189 Wes Dodd (BKJ) Dec Aaron Johnson (PL) 4-2
215 Jake Kahnke (PL) Fall Josh Phelps (BKJ) 2:19
285 Nick Norton (PL) Inj.  Def.  Andrew Herman (BKJ)