Dates & Deadlines

Links

Youth

High School

College

Club/FS/G-R

News/General

 
2000 Section team results

Section 1AA

Preliminaries
Cannon Falls 43, Lake City 25
Caledonia/SG 43, Grand Meadow/LOK 20
Quarterfinals
FCLMC 51, Cannon Falls/Randolph 14
Zumbrota-Mazeppa 38, LaCrescent 17
Kasson-Mantorville 32, Plainview/Elgin-Millville 25
Stewartville 37, Calendonia/Spring Grove 21
Semifinals
Zumbrota-Mazeppa 30, FCLMC 29
Stewartville 22, Kasson-Mantorville 19
Championship
Stewartville 33, Zumbrota-Mazeppa 16
 
Section 2AA
Preliminaries
Shakopee 40, St. Peter 17
LeSueur-Henderson 50, Farimont 18
Quarterfinals
Blue Earth Area 52, Shakopee 12
New Prague 40, River Valley 22
Waseca 33, Norwood Young America 23
Scott West 51, LeSueur Henderson 23
Semifinals
Blue Earth Area 35, New Prague 19
Scott West 32, Waseca 19
Championship
Scott West 25, Blue Earth Area 23
 
Section 3AA
Preliminaries
Pipestone-Jasper 40, Yellow Medicine East 21
Redwood Valley 48, Marshall 17
Lac Qui Parle 39, Fulda/MCC 28
Quarterfinals
Jackson CC/SSC 57, Pipestone Jasper 6
Luverne/H-BC/Ellsworth 52, Montevideo 16
Red Rock Cental/WWG 47, Redwood Valley 15
Windom/Mt. Lake/B-O 55, Lac Qui Parle 9
Semifinals
Jackson CC/SSC 46, Luverne/H-BC/Ellsworth 12
RRC/WWG 39, Windom/Mt. Lake/B-O 21
Championship
Jackson CC/SSC 46, Red Rock Central/WWG 10
 
Section 4AA
Preliminaries
Minnehaha Academy/LoB 37, Benilde-St. Margaret's 30
Quarterfinals
St. Michael-Albertville 70, Minnehaha Academy/LoB 0
Mound-Westonka 32, Fridley 27
Waconia 46, Orono 23
Brooklyn Center 49, Columbia Heights 15
Semifinals
St. Michael-Albertville 64, Mound Westonka 6
Waconia 28, Brooklyn Center 25
Championship
St. Michael-Albertville 47, Waconia 12
 
Section 5AA
Preliminaries
Watertown-Mayer 41, Glencoe-Silver Lake 26
Annandale/Maple Lake 58, Delano 8
Sauk Centre 47, Melrose 24
New London-Spicer 36, Rockford 24
Quarterfinals
Dassel-Cokato 58, Watertown-Mayer 6
Albany 41, Annandale/Maple Lake 26
Rocori Cold Spring 38, Sauk Centre 18
Litchfield 41, New London-Spicer 23
Semifinals
Dassel-Cokato 49, Albany 13
Litchfield 26, Rocori Cold Spring 24
Championship
Dassel-Cokato 38, Litchfield 21
 
Section 6AA
Preliminaries
Mille Lacs 33, Monticello 32
Princeton 33, Pine City 19
North Branch 33, Sartell 21
Quarterfinals
Milaca 62, Mille Lacs 4
Mora 36, Becker 29
Foley 41, Princeton 14
Big Lake 60, North Branch 12
Semifinals
Milaca 30, Mora 26
Big Lake 39, Foley 13
Championship
Milaca 32, Big Lake 18
 
Section 7AA
Quarterfinals
Wadena-Deer Creek 46, Perham 9
Aitkin 30, Detroit Lakes 29
Staples-Motley 28, Pequot Lakes/PR-B 24
Minnewaska Area 54, Menahga/Sebeka 9
Quarterfinals
Wadena-Deer Creek 51, Aitkin 18
Staples-Motley 30, Minnewaska Area 21
Semifinals
Wadena-Deer Creek 51, Aitkin 18
Staples-Motley 30, Minnewaska Area 21
Championship
Wadena-Deer Creek 53, Staples-Motley 12
 
Section 8AA
Preliminaries
Thief River Falls 2, Red Lake County Central 0 (forfeit)
Crookston 39, Fosston/Bagley 28
Nashwauk-K/Greenway 36, East Grand Forks 30
Mahnomen/Waubun 31, Roseau 31 (criteria)
Quarterfinals
Blackduck/Cass Lake-Bena 55, Thief River Falls 6
Walker-Hackensack-Akeley 36, Crookston 33
Park Rapids Area 53, Nashwauk-K/Greenway 12
Deer River/Northland 39, Mahnomen/Waubun 27
Semifinals
Blackduck/Cass Lake-Bena 53, Walker-Hackensack-Akeley 9
Park Rapids Area 29, Deer River/Northland 26
Championship
Blackduck/Cass Lake-Bena 38, Park Rapids Area 28
Contact Us | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

© The Guillotine