Dates & Deadlines

Links

Youth

High School

College

Club/FS/G-R

News/General

 
2000 Section team results

Section 1A

Preliminaries
Southland Adams 31, Lewiston-Altura 29
St. Charles 36, Rushford-Peterson 29
Pine Island 59, Byron 9
Quarterfinals
Dover-Eyota 56, Southland Adams 9
Goodhue 37, Hayfield 19
Wabasha-Kellogg 50, St. Charles 11
Chatfield 36, Pine Island 23
Semifinals
Dover-Eyota 26, Goodhue 24
Chatfield 39, Wabasha-Kellogg 21
Championship
Chatfield 38, Dover-Eyota 19
 
Section 2A
Preliminaries
Alden-Conger 35, Kenyon-Wanamingo 31
Janesville-Waldorf-Pemberton 47, St. Clair 17
Quarterfinals
Medford 67, Alden-Conger 0
Triton 30, LeCenter 26
New Richland/H-E-G 47, Blooming Prairie 21
Waterville-Elysian-Morristown 40, J-W-P 20
Semifinals
Medford 48, Triton 13
New Richland/H-E-G 29, Waterville-E-M 21
Championship
Medford 32, New Richland/H-E-G 15
 
Section 3A
Preliminaries
Buffalo Lake-Hector/MW 57, United South Central12
Maple River 39, Mankato Loyola 27
Quarterfinals
St. James 40, Buffalo Lake-Hector/MW 27
Nicollet 44, Martin County West 19
B.O.L.D. 40, Madelia/Truman 29
Lake Crystal-Wellcome Mem. 66, Maple River 12
Semifinals
St. James 48, Nicollet 9
Lake Crystal-Wellcome Mem. 40, B.O.L.D. 29
Championship
St. James 39, Lake Crystal-Wellcome Mem. 16
 
Section 4A
Preliminaries
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 42, MACCRAY 28
Tracy-Milroy 42, Benson 22
Quarterfinals
Canby 59, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 0
Wabasso 33, Minneota 21
B.D.R.S.H. 31, Dawson-Boyd 25
Adrian 55, Tracy-Milroy 13
Semifinals
Canby 23, Wabasso 23 (criteria)
Adrian 27, B.D.R.S.H. 24
Championship
Canby 27, Adrian 21
 
Section 5A
Preliminaries
Gibbon-Fairfax-Wintrop 46, Concordia Area 20
Quarterfinals
Eden Valley-Watkins 46, Gibbon-Fairfax-Wintrop 17
Kimball Area 30, Lester Prairie 28
Meadow Creek/ACC 29, Sibley East 25
Atwater-Cosmos-Grove City 41, Montgomery-Lonsdale 15
Semifinals
Eden Valley-Watkins 51, Kimball Area 13
Atwater-Cosmos-Grove City 32, Meadow Creek/ACC 31
Championship
Eden Valley-Watkins 40, Atwater-Cosmos-Grove City 22
 
Section 6A
Quarterfinals
Pierz 71, Holdingford 0
Royalton 34, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Braham 48, Ogilvie 16
Paynesville Area 57, Rush City 9
Semifinals
Pierz 52, Royalton 12
Paynesville Area 38, Braham 18
Championship
Paynesville Area 39, Pierz 24
 
Section 7A
Preliminaries
Eagle Valley 41, Chokio-Albert/C-G-B 28
Ortonville 42, Browerville 27
Quarterfinals
Bertha-Hewitt/Verndale 66, Eagle Valley 9
Osakis 33, Breckenridge 30
Wheaton/Herman-Norcross 35, Parkers Prairie 23
West Central Area 67, Ortonville 6
Semifinals
Bertha-Hewitt/Verndale 59, Osakis 15
West Central Area 42, Wheaton/Herman-Norcross 18
Championship
Bertha-Hewitt/Verndale 32, West Central Area 22
 
Section 8A
Semifinals
Frazee 54, New York Mills 16
Badger-Greenbush-Middle River 26, Fertile-Beltrami 26-26 (7-6)
Championship
Frazee 48, Badger-Greenbush-Middle River 12
3rd Place
New York Mills 34, Fertile-Beltrami 30
Contact Us | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

© The Guillotine