Dates & Deadlines

Links

Youth

High School

College

Club/FS/G-R

News/General

 
2/19/00
 
Section 8A Individual Tournament
 
(place, wrestler, grade, record)
 
103 pounds
1st: Darren Oswald Frazee 10th 26-6
2nd: Gabe Mooney Greenbush 8th 26-2
3rd: Mitch Hovland Pelican Rapids
4th: Bobby Button Barnesville
112 pounds
1st: John Schermerhorn Frazee 12th 29-0
2nd: Corby Hernandez Greenbush 10th 21-8
3rd: Bryce Olson Fertile
4th: Craig Carrie Warren
119 pounds
1st: Jake Anderson Pelican Rapids 12th 29-1
2nd: Garth Peterson Fertile 10th 28-5
3rd: Jeremy Mayfield Frazee
4th: Kyle Hagen New York Mills
125 pounds
1st: Gabe Dretsch Frazee 9th 25-8
2nd: Jake Malone New York Mills 9th 15-6
3rd: Jared Howard Greenbush
4th: Jerod Gunufson Fertile
130 pounds
1st: Tyler Jenson Greenbush 10th 24-4
2nd: Jerome Crandell New York Mills 12th 22-6
3rd: Adam Aho Frazee
4th: Jon Warmbold Pelican Rapids
135 pounds
1st: Cody Geiser New York Mills 11th 26-1
2nd: Joe Wegscheid Frazee 12th 23-9
3rd: Gabe Thomason Dilworth/Glyndon-Felton
4th: Matt Sholl Lake Park/Audabon
140 pounds
1st: Jason Ulschmid Frazee 12th 22-5
2nd: Cole Longtin Barnesville 12th 28-1
3rd: Billy Brazier Greenbush
4th: Casey Johnson Lake Park/Audabon
145 pounds
1st: Bryan Janke Frazee 12th 16-16
2nd: Tony Jenson Greenbush 10th 21-6
3rd: Luke Johnson Lake Park/Audabon
4th: Josh Gornowicz Warren
152 pounds
1st: Matt Nagel Frazee 11th 31-0
2nd: Ben Dillon Pelican Rapids 11th 22-8
3rd: Tanner Goeson New York Mills
4th: Brett Lindenberg Warren
160 pounds
1st: Joe Dretsch Frazee 12th 20-13
2nd: Luke Rudie Fertile 12th 27-5
3rd: Andy Maier Barnesville
4th: Jerimiah Enger Dilworth/Glyndon-Felton
171 pounds
1st: Justin Malone New York Mills 12th 30-0
2nd: Nick Woodard Frazee 12th 16-5
3rd: Victor Kaml Greenbush
4th: Stephen Johnson Barnesville
189 pounds
1st: Jeremiah Kern Greenbush 10th 23-9
2nd: Travis Desing Barnesville 12th 24-9
3rd: Ethan Ranz Fertile
4th: Craig Golkowski Frazee
275 pounds
1st: Granden Barbee Dilworth/Glyndon-Felton 12th 16-0
2nd: Derrick Duckstad Fertile 10th 16-13
3rd: Noah Novacek Greenbush
4th: Mike Hendricks New York Mills
 
notes:
Matt Nagel, Frazee - 4X section champion
John Schermerhorn, Frazee - 3X section champion
Contact Us | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

© The Guillotine