The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact

High School Tournament Time
Post-season Results, Schedules, News


Nelson and Keogh win NHSCA National Championships

April 5, 2009

Eight Minnesotans earned All-American honors by placing in the top eight at the NHSCA National High School Wrestling Championships held March 31-April 5 at Virginia Beach, VA.

Thousands of wrestlers from across the country competed in separate three-day tournaments split by grade in high school – freshman, sophomore, junior, and senior divisions.

Team Minnesota had two individual champions. Tony Nelson of Cambridge-Isanti took first place at 215 pounds in the high school senior division and Steven Keogh of Thief River Falls took first place at 140 pounds in the high school sophomore division.

Nelson won six straight matches enroute to his 46-man bracket title including a 30 second pin over Grant Haschak of Washington in the championship match.

Keogh won five straight matches to win his 31-man bracket. He pinned Ian Miller of Ohio in overtime in the title match.

Placing second for Team Minnesota was Tony Vaske of River Valley at 130 pounds in the junior division.

Other Minnesota All-Americans were – Senior Division: Phillip Levine of Rosemount – 5th place at 103 pounds, Justin LaValle of Apple Valley – 5th place at 130 pounds, and Mic Berg of Simley – 5th place at 189 pounds; Junior Division: Tyler Lehmann of Apple Valley – 4th place at 171 pounds; Freshmen Division: Clayton Jennissen of Cambridge-Isanti – 7th place at 152 pounds.

2009 NHSCA National Wrestling Championships
Freshman/Sophomore/Junior/Senior Brackets
March 31, 2009 - April 5, 2009 • Virginia Beach, VA

HS Senior Division

Top 20 Team Results
1. California    186.5
2. New York    177.5
3. Michigan    170.0
4. Pennsylvania    162.5
5. New Jersey    161.0
6. Kansas    143.0
6. Ohio    143.0
8. Virginia    127.0
9. Missouri    116.5
10. Minnesota    116.0
11. North Carolina    93.0
12. Washington    81.5
13. Wyoming    78.5
14. Illinois    77.0
15. Utah    76.5
16. Colorado    69.5
17. Florida    67.0
18. Iowa    66.0
19. Indiana    62.5
20. Maryland    58.0

Team Minnesota Individuals (32 MN wrestlers)
103 - Phillip Levine, Rosemount (3-2) 5th Place
103 - Sean Stebbins, North (St. Paul) (1-2) DNP
112 - Logan Otomo, Dover-Eyota (0-2)
112 - Charlie Wilczek, Little Falls (0-2)
119 - Ali Mohammed, Burnsville (1-2)
125 - Julius Stone, Browerville/Eagle Valley (2-2)
130 - Devon Bonds, St. Paul Humboldt (3-2) 1 win from top 8
130 - Hector Millan, Owatonna (1-2)
130 - Justin LaValle, Apple Valley (5-2) 5th Place
130 - Justin Reinsma, Fulda/Murray County Central (2-2)
135 - Matt Bailey, Robbinsdale Armstrong (0-2)
135 - Cody Goldschmidt, BOLD (1-2)
140 - Brady Schrupp, Becker (1-2)
145 - Kevin Fynboh, Thief River Falls (1-2)
145 - Patrick Smith, Chaska (3-2)
152 - Jake Begin, Anoka (3-2)
152 - Kevin O'Brien, Becker (2-2)
152 - Jordan Engen, Thief River Falls (1-2)
160 - Andy Henning, Fulda/Murray County Central (1-2)
160 - Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg (5-2) 1 win from top 8
171 - Connor Finn, Mounds View (0-2)
171 - Travis Peralta, Thief River Falls (1-2)
171 - Brendan Eichmann, Hastings (1-2)
189 - Alex Bach, Maple River (3-2)
189 - Mic Berg, Simley (5-2) 5th Place
189 - Erik Berdahl, Coon Rapids (3-2)
215 - Bradley Kneisl, Kerkhoven-Murdock-Sunburg (2-2)
215 - Kris Olson, Foley (1-2)
215 - Tony Nelson, Cambridge-Isanti (6-0) Champion
285 - Jake Kettler, Anoka (3-2) 1 win from top 8
285 - Thomas Bouressa, Alexandria (3-2)
285 - Jake Lee, Blue Earth Area (1-2)

HS Junior Division

Top 20 Team Results
1. Pennsylvania    259.0
2. New Jersey    221.0
3. New York    218.0
4. California    143.5
5. Ohio    119.0
6. Indiana    113.0
7. South Dakota    105.0
8. North Carolina    101.0
9. Georgia    90.5
10. Arizona    81.5
11. Minnesota    81.0
12. Missouri    76.5
13. Colorado    75.0
14. Illinois    69.0
15. Maryland    63.0
16. Texas    62.0
17. Virginia    60.5
18. Alaska    59.5
19. Utah    53.0
20. Florida    46.0

Team Minnesota Individuals (18 MN wrestlers)
103 - Jesse Loges, Minneapolis South (1-2) 1 win from top 8
119 - Drew Fleming, Watertown-Mayer (2-2)
119 - Adam Bates, Sibley East (0-2)
125 - Kyle LeDuc, Thief River Falls (2-2)
130 - Paul Norgren, Maple River (3-2)
130 - Erik Cooreman, Tracy-Milroy-Balaton (0-2)
130 - Mike Dyrdal, Thief River Falls (1-2)
130 - Tony Vaske, River Valley (5-1) 2nd Place
135 - Andrew Youngblom, Mora (4-2) 1 win from top 8
135 - Jordan Novak, New York Mills (2-2)
152 - Troy Morisette, Tartan (0-2)
152 - Jake Braaten, Bertha-Hewitt/Verndale (1-2)
160 - Justin Bowland, Foley (2-2)
160 - Colby Mehrkens, Zumbrota-Mazeppa (0-2)
171 - Tyler Lehmann, Apple Valley (5-2) 4th Place
171 - Ben McPhail, Pine Island (2-2)
189 - Benjamin Dahl, Zumbrota-Mazeppa (2-2)
189 - Logan Brand, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (1-2)

HS Sophomore Division

Top 20 Team Results
1. Pennsylvania    277.5
2. New York    206.5
3. New Jersey    169.5
4. North Carolina    122.0
5. West Virginia    113.5
6. Florida    100.5
7. Ohio    97.0
8. Colorado    91.5
9. California    86.5
10. Virginia    85.0
11. Illinois    58.0
12. Missouri    53.5
13. Kentucky    52.0
14. South Dakota    51.0
15. Delaware    49.0
15. South Carolina    49.0
17. Tennessee    47.5
18. Minnesota    44.5
19. Nebraska    44.0
20. Georgia    39.0
20. Oregon    39.0

Team Minnesota Individuals (6 MN wrestlers)
103 - Jacoby Bergeron, Thief River Falls (2-2) 1 win from top 8
112 - Zachary Goldberg, Lakeville North (0-2)
130 - Grant Kyllo, Zumborta-Mazeppa (2-2)
135 - Adam Kelling, Cambridg-Isanti (1-2)
140 - Steven Keogh, Thief River Falls (5-0) Champion
215 - Nick Cervantes, Thief River Falls (1-2)

HS Freshmen Division

Top 20 Team Results
1. Pennsylvania    204.5
2. New York    185.0
3. New Jersey    165.0
4. Virginia    127.5
5. California    122.0
5. Ohio    122.0
7. Florida    93.5
8. West Virginia    80.0
9. North Carolina    77.0
10. Tennessee    74.5
11. Alaska    68.0
12. South Carolina    59.0
13. Alabama    58.0
14. Indiana    55.0
15. Colorado    54.0
16. Oregon    48.0
17. Texas    46.0
18. Maryland    44.0
19. Kentucky    42.0
32. Minnesota    9.0

Team Minnesota Individuals (2 MN wrestlers)
103 - Tyler Tischer, Cambridge-Isanti (0-2)
152 - Clayton Jennissen, Cambridge-Isanti (3-2) 7th Place

Last year's Team Minnesota's results