The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 8 Individuals


Feb. 23 and 24, 2007 at Dilworth-Glyndon-Felton

Teams:
Barnesville (BAR)
Dilworth-Glyndon-Felton (DGF)
Frazee (FRA)
Fertile-Beltrami (FB)
Greenbush-Middle River/Badger (GMRB)
Hawley (HAW)
Lake Park-Audubon (LPA)
Red Lake County Central (RLCC)
Warren-Alvarado-Oslo (WAO)

103 LBS
1. Shane Braton (BAR) Maj. Dec. 16-3
2. Storm Booe (GMRB)
3. Sam Oelfke (FRA) Maj. Dec. 14-0
4. Sam Klingfus (HAW)
5. Lucas Solie (FB) Dec. 3-0
6. Jacob Knutson (LPA)
Semifinals
Shane Braton (BAR) Fall Sam Klingfus (HAW) 2:43
Storm Boee (GMRB) Dec. Sam Oelke (FRA) 7-6
112 LBS
1. Mike Lucero (FRA) Fall 4:55
2. Ian Peppel (BAR)
True Second: Ian Peppel (BAR) Fall Shawn Johnson (DGF) :58
3. Shawn Johnson (DGF) Tech. Fall 5:53
4. Mike Jetvig (HAW)
5. Skyler Price (GMRB) Fall :53
6. Jordan Kohler (LPA)
Semifinals
Mike Lucero (FRA) Dec. Shawn Johnson (DGF) 11-4
Ian Peppel (BAR) Dec. Skyler Price (GMRB) 6-1
119 LBS
1. Josh Jerger (BAR) Dec. 4-1
2. Cory Benson (DGF)
3. Isaac Galbrecht (FRA) Fall 2:56
4. Steve Hukriede (HAW)
5. Thomas Gullickson (GMRB) Fall 4:34
6. Skyler Bergeson (RLCC)
Semifinals
Josh Jerger (BAR) Fall Sklyer Bergeson (RLCC) :30
Cory Benson (DGF) Dec. Isaac Galbrecht (FRA) 5-2
125 LBS
1. Kirk Anderson (FRA) Fall 3:03
2. Aaron Sorum (WAO)
3. Jake Schermerhorn (FRA) Fall 3:22
4. Jeff McDonald (DGF)
5. Derek Braseth (LPA) Fall 4:55
6. Jason Kruchowski (RLCC)
Semifinals
Kirk Anderson (BAR) Fall Jeff McDonald (DGF) 4:57
Aaron Sorum (WAO) Dec. Jake Schemerhorn (FRA) 10-4
130 LBS
1. Trevor Krueger (BAR) Fall 1:21
2. Dustin Tate (FRA)
3. Skyler Odegaard (LPA) Dec. 7-2
4. Taylor Peterson (DGF)
5. Kyle Lucken (FB) Maj. Dec. 10-0
6. Clint Bernu (GMRB)
Semifinals
Trevor Krueger (BAR) Maj. Dec. Taylor Peterson (DGF) 12-2
Dustin Tate (FRA) Dec. Skyler Odegaard (LPA) 12-7
135 LBS
1. Paul Reese (FB) Dec. 3-1
2. Eli Jenson (GMRB)
True Second: Eli Jenson (GMRB) Dec. Tyler Blauert (FRA) 7-3
3. Tyler Blauert (FRA) Dec. 7-0
4. Justin Lee (BAR)
5. Max Medenwald (LPA) Default
6. Zach Braaton (DGF)
Semifinals
Paul Reese (FB)) Maj. Dec. Tyler Blauert (FRA) 11-2
Eli Jenson (GMRB) Dec. Zach Braaton (DGF) 5-4
140 LBS
1. Ben Anderson (FRA) Dec. 7-3
2. Landon Peppel (BAR)
3. True Second: Landon Peppel (BAR) Dec. Brian Sorum (WAO) 3-1
3. Brian Sorum (WAO) Dec. 5-4
4. Trevor Novacek (GMRB)
5. Braidy Sollie (FB) Dec. 8-3
6. Tim Tollefson (DGF)
Semifinals
Ben Anderson (FRA) Dec. Brian Sorum (WAO) 4-2
Landon Peppel (BAR) Maj. Dec. Trevor Novacek (GMRB) 18-6
145 LBS
1. Andrew Lockrem (FRA) Fall 3:52
2. Justin Rheault (DGF)
3. Trevor Ingle (GMRB) Maj. Dec. 13-2
4. Isaac Larson (FB)
5. Brett Chervestad (RLCC) Fall 2:59
Semifinals
Justin Rheault (DGF) Fall Trevor Ingle (GMRB) 5:44
Andrew Lockrem (FRA) Maj. Dec. Isaac Larson (FB) 11-3
152 LBS
1. Jake Sailer (FRA) Dec. 5-4
2. Kyle Lindberg (FB)
True Second: Tanner Pierce (GMRB) Dec. Kyle Lindberg (FB) 3-2
3. Tanner Pierce (GMRB) Fall 2:42
4. Spencer Kuehl (DGF)
5. Tyler Larson (RLCC) Dec. 4-0
6. Brady Jorud (BAR)
Semifinals
Kyle Lindberg (FB) Default Spencer Kuehl (DGF)
Jake Sailer (FRA) Dec. Tanner Pierce (GMRB) 8-5
160 LBS
1. Trent Sovde (GMRB) Dec. 7-4
2. Justin Skillings (FRA)
True Second: Justin Skillings (FRA) Fall Cody Cox (BAR) :35
3. Cody Cox (BAR) Fall 3:21
4. Andy Fischer (DGF)
5. Scott Bergeson (RLCC) Default
6. Jordan Lindberg (FB)
Semifinals
Trent Sovde (GMRB) Maj. Dec. Cody Cox (BAR) 18-6
Justin Skillings (FRA) Fall Andy Fischer (DGG) 1:26
171 LBS
1. Justin Johnson (DGF) Maj. Dec. 10-2
2. Cory Sandberg (FRA)
3. Jordan Kapphahn (GMRB) Fall 4:33
4. Thane Lewis (HAW)
5. Troy Longtin (BAR) Dec. 7-5
6. Ethan Paradis (RLCC)
Semifinals
Justin Johnson (DGF) Tech. Fall Troy Longtin (BAR) 5:58
Cory Sandberg (FRA) Dec. Jordan Kapphahn (GMRB) 4-2
189 LBS
1. Tayler Yliniemi (DGF) Dec. 13-6
2. Nick Paur (HAW)
3. Steven Truscinski (GMRB) Dec. 10-3
4. Tyler Steinle (FRA)
5. Jacob Gehris (WAO) Fall 2:33
6. Travis Morvig (FB)
Semifinals
Nick Pau (HAW) Dec. Steven Truscinski (GMRB) 10-8 OT
Tayler Yliniemi (DGF) Maj. Dec. Tyler Steinle (FRA) 11-1
215 LBS
1. Josh Seley (LPA) Fall :38
2. Rusty Renecker (BAR)
True Second: Rusty Renecker (BAR) Fall Logan Rinke (DGF) 1:13
3. Logan Rinke (DGF) Maj. Dec. 18-7
4. Ben Lujan (FRA)
5. Luke Sovde (GMRB) Dec. 7-0
6. Taylor Aakre (HAW)
Semifinals
Josh Selvey (LPA) Fall Logan Rinke (DGF) 3:00
Rusty Renecker (BAR) Dec. Luke Sovde (GMRB) 2-1
285 LBS
1. Carson Johnson (FB) Fall :49
2. Dave Juhnke (HAW)
3. Kyle Willett (RLCC) Maj. Dec. 9-1
4. Ryan Blanchard (WAO)
5. Jared Nelson (BAR) Dec. 7-4
6. Justin Erickson (GMRB)
Semifinals
Carson Johnson (FB) Fall Justin Erickson (GMRB) 2:28
Dave Juhnke (HAW) Dec. Kyle Willett (RLCC) 6-1

-Mischke