The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 8 Individuals

Feb. 24, 25 at Fosston

Teams
Crookston (CRX)
Cloquet (CLOQ)
East Grand Forks (EGF)
Hibbing (HIB)
Park Rapids (PR)
Roseau (ROS)
Fosston/Bagley (F/B)
Blackduck/Cass Lake-Bena (BCLB)
Deer River (DR)
Thief River Falls (TRF)
Nashwauk-Keewatin (NK)
Mahnomen/Waubun (M/W)
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis (WHAN)
Virginia (VIR)

103 LBS
1. Kyle Leduc (TRF) Dec. 5-3
2. Scott Mickle (DR)
True Second : Scott Mickle Maj. Dec. Lexus Lustilla (HIB)
3. Lexus Lustilla (HIB) Dec. 4-1
4. Ben Generous (CRX)
5. August Short (MW) Fall 5:27
Semi Finals
Kyle Leduc (TRF) Fall Lexus Lustilla (HIB) :52
Scott Mickle (DR) Maj. Dec. Ben Generous (CRX) 13-2
112 LBS
1. Javier Portillao (CRX) Dec. 15-12
2. Mike Belich (HIB)
3. Cory Bellefeville (MW) Dec. 6-3
4. Mike Dyrdal (TRF)
5. Cody Merges (DR) Fall 2:16
6. Noah Garcia (EGF)
Semi Finals
Javier Portillo (CRX) Maj. Dec. Mike Dyrdal (TRF) 13-3
Mike Belich (HIB) Tech Fall Cory Bellefeville (MW) 6:00
119 LBS
1. Steve Keoch (TRF) Fall 5:17
2. Connor MacGregor (ROS)
True Second: Conoor MacGregor (ROS) Fall Adam Laue (MW)
Semi Finals
Steve Keoch (TRF) Tech Fall Adam Laude (MW) 6:00
Connor MacGregor (ROS) Dec. Anthony Caputo (CRX) 11-9
125 LBS
1. Jordan Engen (TRF) Maj. Dec. 15-4
2. Mark Erickson (ROS)
True Second: Mark Erickson (ROS) Maj. Dec. Aaron Short (MW) 12-2
3. Aaron Short (MW) Dec. 7-2
4. Jake Bednar (HIB)
5. Gary Perrington (DR) Dec. 6-1
6. Jordan Villa (CLOQ)
Semi Finals
Mark Erickson (ROS) Dec. Jake Bednar (HIB) 6-0
Jordan Engen (TRF) Fall Aaron Short (MW) 1:25
130 LBS
1. Issiah Hruby (ROS) Dec. 5-3 OT
2. Mike Land (CLOQ)
True Second: Mike Land (CLOQ) Fall Cory Boushee (EGF) 2:52
3. Cory Boushee (EGF) Fall 3:55
4. Brian Anderson (TRF)
5. Derek Werner (PR) Maj. Dec. 12-1
6. Kellen Macarthur (MW)
Semi Finals
Issiah Hruby (ROS) Fall Derek Werner (PR) 5:00
Mike Land (CLOQ) Dec. Brian Anderson (TRF) 7-3
135 LBS
1. Alex Burkel (ROS) Dec. 3-2
Kevin Fynboh (TRF)
3. Colter Uscola (PR) Dec. 11-5
4. Caleb Lanue (MW)
5. Jason Timmerman (HIB) Fall 5:56
6. Kyle Wilson (DR)
Semi Finals
Alex Burkel (ROS) Maj. Dec. Caleb Lanue (MW) 14-4
Kevin Fynboh (TRF) Dec. Colter Uscola (PR) 8-4
140 LBS
1. Joey Meinert (PR) Dec. 7-5
2. Kyle Iverson (TRF)
3. Adam Stalboerger (MW) Dec. 9-6
4. Dave Borland (WHAN)
5. Simon Thill (CLOQ) Dec. 7-5
6. Roy Gross (BCLB)
Semi Finals
Joey Meinert (PR) Dec. Dave Borland (WHAN) 8-5
Kyle Iverson (TRF) Fall Adam Stalboerger (MW) 5:53
145 LBS
1. Zac Evans (DR) Fall 3:48
2. Brandon Klug (BCLB)
3. Jordan Yanish (EGF) Fall 3:41
4. Kurt Borah (ROS)
5. Mike Kalinoski (TRF) Def.
6. James Jurina (MW)
Semi Finals
Zac Evans (DR)  Kurt Borah (ROS) 7-2
Brandon Klug (BCLB) Dec. Jordan Yanish (EGF) 6-0
152 LBS
1. Chris Dufaut (CRX) Dec. 6-2
2. Thomas Guenther (MW)
3. Kyle Borah (ROS) Dec. 3-0
4. Matt Koivisto (HIB)
5. Zach Olson (DR) Fall 1:04
6. Ryan Pip rude (WHAN)
Semi Finals
Chris Dufaut (CRX) Maj. Dec. Matt Koivisto (HIB) 12-4
Thomas Guenther (MW) Dec. Kyle Borah (ROS) 2-1
160 LBS
1. Will Johnson (HIB) Dec.10-7
2. William Hunt (MW)
3. Eric Hagen (EGF) Fall 1:47
4. Brent Umlaut (CRX)
5. Andrew Juve (FB) Dec. 8-6
6. Travis Pederson (ROS)
Semi Finals
Will Johnson (HIB) Fall Andrew Juve (FB) 1:12
William Hunt (MW) Dec. Eric Hagen (EGF) 10-6
171 LBS
1. Travis Peralta (TRF) Dec. 7-4
2. AJ Arntz (VIR)
True Second: AJ Arntz (VIR) Fall Isaac Edlund (CRX) :59
3. Isaac Edlund (CRX) Fall 4:26
4. Matt Olson (HIB)
5. Cooper Wilson (FB) Fall 4:58
6. Justin Plaisted (NK)
Semi Finals
Travis Peralta (TRF) Fall Isaac Edlund (CRX) 3:15
AJ Arntz (VIR) Fall Cooper Wilson (FB) 5:33
189 LBS
1. Lee Branstrom (PR) Fall 1:32
2. Jordan Sharp (ROS)
True Second: Jordan Sharp (ROS) Dec. Niko Vlatkovich (HIB) 6-0
3.  Niko Blatkovich (HIB) Fall 5:30
4. Isaac Lanoue (MW)
5. Derek Arneberg (FB) Fall 4:46
6. Brody Davidson (CRX)
Semi Finals
Lee Branstrom (PR) Dec. Niko Vlatkovich (HIB) 8-2
Jordan Sharp (ROS) Fall Derek Arneberg (FB) 5:46
215 LBS
1. Matt Anderson (HIB) Fall 4:25
2. Aaron Cymbalyk (FB)
True Second: Aaron Cymbalyk (FB) Fall John Heinen (ROS) 1:24
3. John Heinen (ROS) Dec. 4-2
4. Brian Jasken (MW)
5. Josh Iverson (TRF) Def.
6. JJ Wright (NK)
Semi Finals
Matt Anderson (HIB) Fall John Heinen (ROS) 3:20
Aaron Cymbal (FB) Def. JJ Wright (NK) 
285 LBS
1. Andrew Peralto (TRF) Dec. 6-2
2. Aaron Grozdanich (HIB)
3. Pat Thompson (EGF) Fall 5:47
4. Elliot Warden (BCLB)
5. Aaron Jacobson (ROS) Dec. 7-1
6. Matt Bowstring (DR)
Semi Finals
Andrew Peralta (TRF) Fall Aaron Jacobson (ROS) 2:50
Aaron Grozdanich (HIB) Dec. Pat Thompson (EGF) 8-3