The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 6 Individuals

Feb. 23, 24 2007 at Pierz Healy HS

Teams:
Aitkin (AIT)
Braham (BRA)
Crosby-Ironton (CI)
Holdingford (HOL)
Ogilvie (OG)
Osakis OS)
Pierz (PIE)
Royalton (ROY)
Rush City (RC)
Sauk Centre (SC)
Mille Lacs (ML)
Upsala/Swanville Area (USA
Browerville/Eagle Valley (B/EV)

103 LBS
1. Clint Poster (PIE) Dec. 8-2
2. Brad Hofstrand (CI)
3. Isaac Werner (AIT) Maj. Dec. 14-0
4. Devin Scott (HOL)
5. Travis Borchert (BEV) Maj. Dec. 12-0
6. Matt Hickerson (OG)
Semifinals
Clint Poster Dec. Devin Scott 5-0
Brad Hofstrand Dec. Isaac Werner 5-4
112 LBS
1. Julius Stone (B/EV) Maj. Dec. 14-4
2. Keith Wasserzieher (AIT)
3. Wade Adams (CI) Maj. Dec. 12-0
4. Ben Presler (ROY
5. Adam Kelling (BRA) Dec. 4-2
6. Zach Olson (ML)
Semifinals
Julius Stone Dec. Ben Presler 8-4
Keith Wasserzieher Dec. Wade Adam 11-8
119 LBS
1. Tyler Spychalla (B/EV) Dec. 5-2
2. Hunter Guerard (ROY)
True Second: Hunter Guerard Dec. Andrew Kayfes 9-7
3. Andrew Kayfes (CI) Fall 4:00
4. Steve Schoumaker (OGI)
5. Lucian Grow (SC) Maj. Dec. 13-1
6. Craig Leathers (AIT)
Semifinals
Tyler Spychalla Dec. Andrew Kayfes 3-0
Hunter Guerard Fall Steve Schoumaker 5:35
125 LBS
1. Rob Olson (ML) Dec. 9-3
2. Colton Johnston (OGI)
3. John Omann (ROY) Dec. 14-9
4. Isaac Gruber (PIE)
5. Brandon Biever (CI) Dec. 8-2
6. Allen Kelling (BRA)
Semifinals
Rob Olson Fall Isaac Gruber 5:48
Colton Johnston Dec. John Omann 2-1
130 LBS
1. Hank Virnig (PIE) Dec. 6-2
2. Clinton Wiener (OSK)
3. Kyle Prickett (ML) Fall :43
4. Brian Denny (B/EV)
5. Sam Srock (CI) Dec. 2-1
6. Neil Zimmerman (ROY)
Semifinals
Hank Virnig Fall Brian Denny 1:28
Clinton Wiener Dec. Kyle Prickett 5-4
135 LBS
1. Tanner Tetrick (PIE) Dec. 4-2 OT
2. Adam Helgeson (SC)
3. Nick Plaff (ML) Maj. Dec. 12-3
4. Brett Mlynar (AIT)
5. Matt Bieniek (HOL) Dec. 4-3
6. Eric Jokien (BRA)
Semifinals
Adam Helgeson Dec. Nick Plaff 7-3
Tanner Tetrick Dec. Brett Mlynar 6-2
140 LBS
1. Justin Chounard (AIT) Dec. 1-0
2. Lewis Lumley (HOL)
3. Scott Janson (PIE) Fall 3:00
4. Bret Joarnt (OSK)
5. Chris Arnold (OGI) Maj. Dec. 15-2
6. Cory Henningson (CI)
Semifinals
Justin Chounard Fall Bret Joarnt 3:38
Lewis Lumley Dec. Scott Janson 11-7
145 LBS
1. John Gusewelle (SC) Dec. 5-3 OT
2. Nathan Cumming (AIT)
True Second: Nathan Cummings Fall Kevin Pederson 5:41
3. Kevin Pederson (ML) Fall 3:06
4. David Booth (CI)
5. Mathew Garvin (OSK) Dec. 11-4
6. Jason Benson (RC)
Semifinals
John Gusewelle Dec. Kevin Pederson 11-4
Nathan Cumming Dec. Jason Benson 9-3
152 LBS
1. Tyson Molitor (SC) Dec. 6-4
2. Andrew Hallberg (AIT)
3. James Fleming (RC) Fall 1:33
4. Eric Andres (PIE)
5. Sean Huls (HOL) Dec. 5-1
6. Todd Frie (OSK)
Semifinals
Tyson Molitor Dec. Eric Andres 7-0
Andrew Hallberg Dec. James Fleming 8-2
160 LBS
1. Travis Hallberg (AIT) Maj. Dec. 18-8
2. Isaia Duchene (OSK)
3. Joe Odle (ML) Fall 2:12
4. Tyler Schlief (B/EV)
5. Brett Illies (SC) Fall 2:08
6. Justin Carmichael (RC)
Semifinals
Travis Hallberg Tech. Fall Tyler Schlief 4:23
Isaia Duchene Maj.Dec. Joe Odle 13-4
171 LBS
1. Matt Christensen (AIT) Dec. 2-0
2. Keith Schlichting (ROY)
True Second: Keith Schlichting Fall Derek Kightlinger 4:29
3. Derek Kightlinger (ML) Dec. 7-6
4. Jason Johnson (OSK)
5. Josh Nelson (BRA) Fall 2:07
6. Scott Bruggman (OGI)
Semifinals
Matt Christensen Fall Derek Kightlinger 1:39
Keith Schlichting Dec. Jason Johnson 5-0
189 LBS
1. Brian Ruegemer (SC) Dec. 1-0
2. Mitch Gerold (BRA)
3. Jamie Carlson (ROY) Maj. Dec. 11-3
4. Tony Marshik (PIE) 11-3
5. Brandon Perrine (AIT) Fall 2:07
6. John Wagner (ML)
Semfinals
Brian Ruegemer Dec. Tony Marshik 8-0
Mitch Gerold Dec. Jamie Carlson 4-2
215 LBS
1. Wendell Larson (OSK) Dec. 3-2
2. Brad Insley (AIT)
True Second: Alex Huls Dec. Brad Insley 7-3
3. Alex Huls (HOL) Dec. 3-0
4. Kyle Welle (PIE)
5. Ben Rothstein (CI) Dec. 9-7
6. Luke Carlson (RC)
Semifinals
Wendell Larson Fall Kyle Welle 5:23
Brad Insley Dec. Luke Carlson 7-2
285 LBS
1. Nick Nadeau (AIT) Dec. 7-1
2. Chris Steffenson (ML)
True Second: Chris Steffenson Dec. Josh Jordan 8-2
3. Josh Jordan (SC) Dec. 5-3
4. Adam Hyatt (PIE)
5. Mike Williams (HOL) Fall :42
6. Brendt Woidyla (ROY)
Semifinals
Chris Steffenson Maj. Dec. Adam Hyatt 14-4
Nick Nadeau Fall Mike Williams 1:30
 
~Mischke