The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 6 Individuals

Feb. 23th and 24th at Albany

Teams
Albany (ALB)
Becker (BEC)
Big Lake (BL)
Foley (FOL)
Melrose (MEL)
Mora (MOR)
Princeton (PR)
Rocori (ROC)
Sartell (SAR)
Zimmerman (ZIM)
Milaca (MIL)
Hinckley-Finlayson/Pine City (HF/PC)

Notes:
Jeff Stang Sartell 12th Grade 140 LBS Won his 100th Career Match
Matt Dowell Albany 11th Grade 119 LBS Won his 100th Career Match
Robert Koranda Becker 12th Grade 130 LBS Won his 167 Career Match (Broke School Record)

Photos

103 LBS
1. Matt Nelson (BL) Dec. 6-0
2. Denver Rogalla (MIL)
True Second: Mark Gehling (MIL) Dec. Denver Rogalla (MIL) 8-6 OT
3. Mark Gehling (FOL) Dec. 3-1
4. Jamie Holt (ALB)
5. Nick Muehlberg (MOR) Dec. 5-0
6. Keegan Edgerton (HF/PC)
Semifinals
Denver Rogalla (MIL) Maj. Dec. Jamie Holt (AL) 13-3
Matt Nelson (BL) Fall Nick Muehlberg (MOR) 3:52
Consolation Semifinals
Jamie Holt (ALB) Maj. Dec. Keegan Edgerton (HF/PC)
Mark Gehling (FOL) Dec. Nick Muehlberg (MOR) 2-0
112 LBS
1. Justin Nelson (BL) Maj. Dec. 13-5
2. Brandon Seppelt (FOL)
3. Andrew Youngblom MOR) Tech. Fall 3:34
4. Jayme Gallagher (HF/PC)
5. Kyle Andres (BEC) Dec. 11-4
6. Jordy Rogalla (MIL)
Semifinals
Justin Nelson (BL) Fall Jayme Gallagher (HF/PC) 1:49
Brandon Seppelt (FOL) Dec. Andrew Youngblom (MOR) 13-6
Consolation Semifinals
Jayme Gallagher (HF/PC) Dec. Jordy Rogalla (MIL) 5-3
Andrew Youngblood (MOR) Fall Kyle Andres (BEC) 1:55
119 LBS
1. Aaron Stolp (BL) Dec. 5-0
2. David Fradette (MIL)
3. Matt Dowell (ALB) Fall 4:26
4. Brayde Lipp (SAR)
5. Seth Sanftner (MOR) Dec. 11-4
6. Mike Robinson (ZIM)
Semifinals
Aaron Stolp (BL) Tech. Fall Seth Sanftner (MOR) 5:04
David Fradette (MIL) Dec. Matt Dowell (ALB) 8-1
Consolation Semifinals
Brayde Lipp (SAR) Dec. Seth Sanftner (MOR) 6-3
Matt Dowell (ALB) Dec. Mike Robinson (ZIM) 4-1
125 LBS
1. Jacob Bowland (FOL) Dec. 6-2
2. Brady Schrupp (BEC)
3. Chris Sawatzky MOR) Dec. 7-2
4. T. J. Johnson (BL)
5. Joe Claus (HF/PC) Dec. 5-1
6. Brandon Penek (ALB)
Semifinals
Jacob Bowland (FOL) Fall Joe Claus (HF/PC) 3:09
Brady Schrupp (BEC) Dec. Chris Sawatzky (MOR) 7-6
Consolation Semifinals
T. J. Johnson (BL) Dec. Joe Claus (HF/PC) 13-8
Chris Sawatzky MOR) Dec. Brandon Penek (ALB) 4-1
130 LBS
1. Robert Koranda (BEC) Dec. 8-5
2. Jess Coffin (SAR)
3. Cory Foss (FOL) Dec. 3-1
4. John Bredeck (ALB)
5. Leland Mello (ZIM) Maj. Dec. 10-2
6. Jared Loegering (MIL)
Semifinals
Robert Koranda (BEC) Dec. John Bredeck (ALB) 11-7
Jesse Coffin (SAR) Fall Cory Foss (FOL) 4:56
Consolation Semifinals
John Bredeck (ALB) Fall Jared Loegering (MIL) 4:34
Cory Foss (FOL) Maj. Dec. Leland Mello (ZIM) 10-1
135 LBS
1. Kevin O’Brien (BEC) Dec. 7-3
2. Travis Lewellyn (SAR
True Second: Travis Lewellyn (SAR) Dec. Justin Bowland (FOL) 8-4
3. Justin Bowland (FOL) 10-5 OT
4. Sergei Krougov (ALB)
5. Cole Tretbar (ZIM) Fall 2:28
6. Caleb Coffee (MIL)
Semifinals
Travis Lewellyn (SAR) Dec. Sergei Krougov (ALB) 5-2
Kevin O’Brien (BEC) Dec. Justin Bowland (FOL) 7-4
Consolation Semifinals
Sergei Krougov (ALB) Dec. Cole Tretbar (ZIM) 20-13
Justin Bowland (FOL) Dec. Caleb Coffee (MIL) 9-2
140 LBS
1. Tee Baker (BL) Dec. 4-2 OT
2. Jeff Stang (SAR)
True Second: Jeremy Weber (FOL) Dec. Jeff Stang (SAR) 5-3 OT
3. Jeremy Weber (FOL) 6-2
4. Emery Forsythe (BEC)
5. Scott Hanson (ROC) Dec. 4-2
6. Mitch Nelson (MIL)
Semifinals
Jeff Stang (SAR) Dec. Mitch Nelson (MIL) 8-6 OT
Tee Baker (BL) Maj. Dec. Scott Hanson (ROC) 9-1
Consolation Semifinals
Jeremy Weber (FOL) Dec. Mitch Nelson (MIL) 4-3
Emery Forsythe (BEC) Maj. Dec. Scott Hanson (ROC) 9-1
145 LBS
1. Tyler Lewondowski (FOL) Dec. 6-1
2. Justin Haag (BL)
True Second: Justin Haag (BL) Dec. T. J. Stang (SAR) 2-0
3. T. J. Stang (SAR) 13-9
4. Drew Vevea (ZIM)
5. Levi Cuny (PRI) Dec. 8-3
6. Eric Nelson (HF/PC)
Semifinals
Tyler Lewandowski (FOL) Maj. Dec. T. J. Stang (SAR) 11-2
Justin Haag (BL) Maj. Dec. Levi Cuny (PRI) 14-1
Consolation Semifinals
T. J. Stang (SAR) Dec. Eric Nelson (HF/PC) 6-0
Drew Vevea (ZIM) Dec. Levi Cuny (PRI) 14-8
152 LBS
1. Dennis Taute (MIL) Dec. 3-2
2. Kris Olson (FOL)
True Second: Kris Olson (FOL) Maj. Dec. Taylor Holthaus (ALB) 8-0
3. Taylor Holthaus (ALB) Dec. 8-3
4. Nathan Klaphake (MEL)
5. Casey Kern (BL) Fall :49
6. Mark Robinson (ZIM)
Semifinals
Kris Olson (FOL) Dec. Nathan Klaphake (MEL) 5-3 OT
Dennis Taute (MIL) Fall Taylor Holthaus (ALB) 2:46
Consolation Semifinals
Nathan Klaphake (MEL) Dec. Casey Kern  (BL) 17-15
Taylor Holthaus (ALB) Fall Mark Robinson (ZIM) 3:52
160 LBS
1. Jordan Linn (FOL) Dec. 5-3
2. Tyler Sonenstahl (BL)
True Second: Tyler Sonenstahl (BL) Dec. Kevin Swedin (MIL) 8-4
3. Kevin Swedin (MIL) Fall 2:29
4. Ben Besser (MOR)
5. Ben Jones (BEC) Dec. 12-6
6. Tyler Petermeier (MEL)
Semifinals
Jordan Linn (FOL) Dec. Ben Jones (BEC) 2-1
Tyler Sonenstahl (BL) Fall Ben Besser (MOR) 1:14
Consolation Semfinals
Kevin Swedin (MIL) Fall Ben Jones (BEC) 3:46
Ben Besser (MOR) Fall Tyler Petermeier (MEL) 4:37
171 LBS
1. Kurt Schlangen (ALB) Dec. 3-1
2. Kirby Wensmann (MEL)
3. Josh Danger (MIL) Dec. 4-3
4. Jeff Nielsen (ZIM)
5. Mike Beehler (FOL) Dec. 12-6
6. Zach Peterson (BL)
Semifinals
Kurt Schlangen (ALB) Dec. Jeff Nielsen (ZIM) 5-3
Kirby Wensmann (MEL) Dec. Josh Danger (MIL) 6-3
Consolation Semifinals
Jeff Nielsen (ZIM) Dec. Mike Beehler (FOL) 3-1 OT
Josh Danger (MIL) Fall Zach Peterson (BL) 4:02
189 LBS
1. Zac Nielsen (ZIM) Maj. Dec. 17-4
2.  Ben Brown (BL)
True Second: Ben Brown (BL) Maj. Dec. Andrew Nienaber (ALB) 10-2
3. Andrew Nienaber (ALB)
4. Chris Yasgar (SAR)
5. Kevin Beehler (FOL) Dec. 7-3
6. Mitch Dosh (BEC)
Semifinals
Zac Nielsen (ZIM) Tech. Fall Andrew Nienaber (ALB) 2:00
Ben Brown (BL) Fall Chris Yasgar (SAR) 4:47
Consolation Semifinals
Andrew Nienaber (ALB) Fall Mitch Dosh (BEC) 4:22
Chris Yasgar (SAR) Fall Kevin Beehler (FOL) 3:24
215 LBS
1. John Linn (FOL) Dec. 7-3
2. Roy Ash (MIL)
3. Kyle Kats (PRI) Fall 2:48
4. Paul Plombon (SAR)
5. Scott Groestch (ALB) Default
6. John Ledin (BL)
Semifinals
John Linn (FOL) Dec. Scott Groetsch (ALB) 7-3
Roy Ash (MIL) Dec. Paul Plombon (SAR) 13-7
Consolation Semifinals
Kyle Kats (PRI) Dec. Scott Groetsch (ALB) 7-5
Paul Plombon (SAR) Fall John Ledin (BL) 4:25
285 LBS
1.Tyler Hommerding (ROC) Fall 1:40
2. Carter Ash (MIL)
True Second: Carter Ash (MIL) Dec. Cory Immerman (BEC) 9-4
3. Cory Immerman (BEC) Dec. 5-2
4. Wade Persson (ALB)
5. Aaron Mevissen (BL) Dec. 5-1
6. Andrew Ruse (MOR)
Semifinals
Tyler Hommerding (ROC) Dec. Aaron Mevissen (BL) 12-3
Carter Ash (MIL) Fall Andrew Ruse (MOR) 2:34
Consolation Semifinals
Wade Persson (ALB) Dec. Andrew Ruse (MOR) 2-0
Cory Immerman (BEC) Dec. Aaron Mevissen (BL) 3-1 OT

~ Mischke