The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 5 Individuals

Feb. 23rd and 24th at Kimball

Teams:
Atwater-Cosmos-Grove City (ACGC)
Belgrade-Brooten-Elrosa (BBE)
Eden Valley-Watkins (EVW)
Howard Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Kimball Area (KA)
Norwood-Young America (NYA)
Paynesville Area (PA)
Saint Croix Lutheran (SCL)
Trinity School at River Ridge (TRR)
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy (MCRA)

103 LBS
1. Joe Bulger (TRR) Dec. 6-4
2. Jacob Forcier (EVW)
3. Michael Kramer (ACGC) Fall 3:22
4. Cody Plaisance (MCRA)
5. Ranante Rott (SCL) Default
6. Dustin Sieben (PA)
Semifinals
Joe Bulger Dec. Dustin Sieben 11-9
Jacob Forcier Fall Michael Kramer 3:06
112 LBS
1. Ben Meyer (ACGC) Tech. Fall
2. Ethan Skog (MCRA)
3. Philip Clark (NYA) Fall 3:00
4. Matt Doom (PA)
5. Cameron Lehner (HLWW) Dec. 4-1
6. Travis Schiefelbein (KA)
Semifinals
Ben Meyer Maj. Dec. Cameron Lehner 15-1
Ethan Skog Fall Philip Clark 5:53
119 LBS
1. Jordan Christian (PA) Maj. Dec. 11-3
2. Scott Litzau (ACGC)
3. Tommy Tiegen (MCRA) Dec. 9-7
4. Ben Wales (SCL)
5. Jake Grangroth (HLWW) Dec. 3-1
6. Joey Tensen (BBE)
Semifinals
Jordan Christian Fall Joey Tensen :57
Scott Litzau Fall Ben Wales 2:59
125 LBS
1. Billy Wheeler (ACGC) Dec. 2-1
2. David Pinewski (MCRA)
True Second: Micah Olson Dec. David Pinewski 5-3
3. Micah Olson (TRR) Dec. 5-2
4. Travis Winter (BBE)
5. Mike Downham (EWV) Dec. 5-4
6. Tim Walter (NYA)
Semifinals
Billy Wheeler Dec. Micah Olson 7-5
David Pinewski Fall Travis Winter 2:41
130 LBS
1. Joe Murphy (TRR) Maj. Dec. 15-7
2. Derek Orbeck (KA)
3. Cole Tensen (BBE) Dec. 2-1
4. Josh Fritz (MCRA)
5. Tony Horstmann (HLWW) Forfeit
6. Ryan Sullivan (EVW)
Semifinals
Joe Murphy Tech. Fall Tony Horstmann (HLWW)
Derek Orbeck Fall Ryan Sullivan 1:20
135 LBS
1. Matt Pearson (ACGC) Dec. 7-2
2. Clark Ostvig (HLWW)
3. Mike Sullivan (EVW) Dec. 5-3
4. Luke Olson (TRR)
5. Tyler Hemmesch (PA) Dec. 1-0
6. Anthony Rooney (BBE)
Semifinals
Matt Pearson Dec. Luke Olson 4-0
Clark Ostvig Maj. Dec. Mike Sullivan 12-3
140 LBS
1. Chris Faber (EVW) Dec. 4-2
2. Tony Swanson (NYA)
True Second: Tony Swanson Dec. Austin Kampsen 6-5
3. Austin Kampsen (BBE) Default
4. Derek Youngren (HLWW)
5. Jaek McLellan (MCRC) Dec. 7-0
6. Charlie Reinhart (TRR)
Semifinals
Tony Swenson Dec. Derek Youngren 9-2
Chris Faber Dec. Austin Kampsen 4-2
145 LBS
1. Travis Frederickson (ACGC) Dec. 3-0
2. Dustin Kramer (EVW)
3. Ryan Gale (PA) Dec. 11-8
4. Rick Hoffman (SCL)
5. Nick Raway (TRR) Fall 1:50
6. Brent Goodenbour (BBE)
Semifinals
Travis Frederickson Tech. Fall Brent Goodenbour
Dustin Kramer Fall Rick Hoffman 1:52
152 LBS
1. Erick Larson (ACGC) Dec. 6-2
2. Andrew Attia (MCRA)
True Second: Andrew Attia Dec. Andy Schlueter 8-4
3. Andy Schlueter (HLWW) Fall 3:39
4. Jon Person (PA)
5. Steve Burch (EVW) Fall 2:21
6. Mike Earhart (TRR)
Semifinals
Andrew Attia Fall Mike Earhart 3:43
Erick Larson Dec. Andy Schlueter 5-0
160 LBS
1. Shane Khan (HLWW) Dec. 3-2
2. A. J. Frederickson (ACGC)
True Second: A. J. Frederickson Dec. Dustin Meuleners 4-2
3. Dustin Meuleners (NYA) Dec. 4-1
4. Luke Schiefelbein (KA)
5. Ben Myre (MCRA) Dec. 7-0
6. Tom Jochum (EVW)
Semifinals
A. J. Frederickson Maj. Dec. Luke Schiefelbein 13-4
Shane Khan Maj. Dec. Dustin Meuleners 9-0
171 LBS
1. Micah Larson (ACGC) Dec. 7-2
2. John Hanley (KA)
3. Shem Biebert (SCL) Fall 2:32
4. Brad Torborg (PA)
5. Joe Holdvogt (EVW) Fall 4:02
6. Dan Cunningham (MCRA)
Semifinals
Micah Larson Fall Brad Torborg 2:40
John Hanley Dec. Shem Biebert 8-4
189 LBS
1. Nic Leither (ACGC) Dec. 6-0
2. Cory Spanier (PA)
3. John Long (HLWW) Dec. 11-4
4. Jocob Kassulke (SCL)
5. Fady Attie (MCRA) Maj. Dec. 12-4
6. Marly Kramer (EVW)
Semifinals
Nic Leither Fall Jacob Kassulke :44
Cory Spanier Dec. John Long 11-4
215 LBS
1. Matt Meuleners (NYA) Dec. 6-2
2. David Nelson (ACGC)
True Second: David Nelson Dec. Jason Koch 3-2
3. Jason Koch (HLWW) Fall 2:30
4. Shane Doonan (MCRA)
5. Sean Herbison(SCL) Default
6. Mitch Fischer (KA)
Semifinals
David Nelson Fall Mitch Fischer 1:57
Matt Meuleners Dec. Jason Koch 6-0
285 LBS
1. Nick Mackenthun (NYA) Dec. 9-5
2. Josh Lies (ACGC)
3. Emmett Lynch (HLWW) Fall 2:38
4. Gerado Villabazo (BBE)
5. Anthony Laabs (KA) Fall 4:22
6. Allen Meyer (SCL)
Semifinals
Nick Mackenthun Fall Gerado Villabazo :40
Josh Lies Fall Emmett Lynch 5:40

~Mischke