The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 3 Individuals

Feb. 23, 24 at St. James

Teams:
Blue Earth Area (BEA)
Lake Crystal-Wellcome Memorial (LCWM)
Maple River (MR)
Martin County West (MCW)
Saint James (SJ)
Sibley East (SE)
River Valley (RV)
Madelia/Truman (M/T)
Wabasso (WAB)
Nicollet (NIC)

103 LBS
1. Tony Vaske (RV) Dec. 7-2
2. Paul Norgren (MR)
3. Adam Bates (SE) Dec. 8-7
4. Brady Stauffer (SJ)
5. Cody Schunk (WAB) Fall 5:42
6. D. J. Gronewald (BEA)
Semifinals
Tony Vaske Fall Brady Stauffler 2:17
Paul Norgren Dec. Adam Bates 1-0
112 LBS
1. Kyle Sieberg (MR) Dec. 3-2 (4xOT)
2. Ethan Hildebrandt (SJ)
3. Ethan Kronemann (M/T) Dec. 3-2
4. Mitch Johnson (RV)
5. Bryce Werner (BEA) Dec. 8-7
6. Tyler Passover (SE)
Semifinals
Kyle Sieberg Maj. Dec. Mitch Johnson 10-0
Ethan Hildebrandt Dec. Ethan Kronemann 5-3
119 LBS
1. Mark Thoele (SE) Dec. 8-5
2. Greggory Brass (SJ)
3. Dylan Yarger (LCWM) Dec. 8-2
4. Kevin Leiferman (M/T)
5. Levi Ringnell (MCW) Fall 3:59
6. Derek Wiling (NIC)
Semifinals
Mark Thoele Dec. Kevin Leiferman 12-5
Greggory Brass (SJ) Dec. Dylan Yarger 7-2
125 LBS
1. Luke Amsden (RV) Dec. 9-5
2. A. J. Jenniges (WAB)
True Second: A. J. Jenniges Dec. Blair Oachs 5-4
3. Blair Oachs (MR) Fall 3:45
4. Ethan Pierson (SJ)
5. Joey Posivio (SE) Default
6. Bryan Andrews (M/T)
Semifinals
Luke Amdsden Maj. Dec. Blair Oachs 9-1
A. J. Jenniges Fall Ethan Pierson 4:45
130 LBS
1. Tucker Freeman (M/T) Dec. 6-4
2. Jon Volinkaty (SE)
True Second: Jon Volinkaty Fall David Beck 1:15
3. David Beck (SJ) Dec. 10-3
4. Zach Rohlik (WAB)
5. Andy Kish (RV) Dec. 5-1
6. Adam Murphy (BEA)
Semifinals
Jon Volinkaty Maj. Dec. Zach Rohlik 12-3
Tucker Freeman Maj. Dec. David Beck 16-2
135 LBS
1. Derick Elsing (WAB) Maj. Dec. 10-2
2. Tyler Stevensen (M/T)
True Second: Tyler Stevensen Dec. Tyler Ockwig 4-2
3. Tyler Ockwig (BEA) Dec. 8-3
4. Scott Tollefson (SE)
5. Josh Hurley (SJ) Fall 4:19
6. Dylan Woitas (MR)
Semifinals
Tyler Stevensen Dec. Scott Tollefson (SE) 7-6
Derick Elsing Dec. Tyler Ockwig 10-9
140 LBS
1. Adam Ourada (WAB) Dec. 4-3
2. Andrew Bates (SE)
3. Lucas Torres (BEA) Maj. Dec. 11-2
4. Eli Oatman (MR)
5. Cody Tibbetts (LCWM) Dec. 5-2
6. Bill Krueger (RV)
Semifinals
Adam Ourada Fall Eli Oatman 4:25
Andrew Bates Dec. Lucas Torres 6-5
145 LBS
1. Codey Schultz (LCWM) Fall 3:25
2. Hilario Alvarado (SJ)
True Second: Bryce Andrews Maj. Dec. Hilario Alvarado 13-2
3. Bryce Andrews (M/T) Dec. 7-2
4. Daniel Eckhardt (BEA)
5. Adam Wittrock (MR) Default
6. Jake Zeiher (SE)
Semifinals
Cody Schultz Dec. Bryce Andrews 4-3
Hilario Alvarado Fall Jake Zeiher 6:33 OT
152 LBS
1. Grant Goettle (LCWM) Dec. 3-0
2. Alex Bach (MR)
3. Derek Hahn (SE) Dec. 6-2
4. Rob Zehnder (M/T)
5. Josh Clevenger (RV) Fall 3:09
6. Johnny Pistulka (WAB)
Semifinals
Grant Goettle Maj. Dec. Rob Zehnder 11-0
Alex Bach Maj. Dec. Derek Hahn 13-2
160 LBS
1. Aaron Norgren (MR) Dec. 3-2
2. Mitch Altermatt (WAB)
3. Nathan Jurgens (SJ) Dec. 7-2
4. Mason Matz (SE)
5. Cody Eckhardt (BEA) Dec. 6-2
6. Tyler Stark (RV)
Semifinals
Aaron Norgren Fall Mason Metz :22
Mitch Altermatt Fall Nathan Jurgens :50
171 LBS
1. Andrew Bach (MR) Dec. 5-3 OT
2. Justin Rose (SE)
3. Jared Finnegan (SJ) Fall 1:00
4. Tyler McMonagle (LCWM)
5. Eric McMonagle (M/T) Fall 1:25
6. Jared Roiger (RV)
Semifinals
Justin Rose Dec. Jared Finnegan 9-2
Andrew Bach Fall Tyler McMonagle 5:34
189 LBS
1. Tony Willaert (LCWM) Dec. 7-4
2. Ethan Hoppe (SJ)
3. Matt Trio (MR) Dec. 4-2 OT
4. Michael Gladitsch (WAB)
5. Ryan Slama (BEA) Dec. 2-0
6. Todd Pauly (SE)
Semifinals
Tony Willaert Maj. Dec. Michael Gladitsch 13-2
Ethan Hoppe Dec. Matt Trio 6-4
215 LBS
1. Nate Haynes (M/T) Dec. 6-1
2. Dan Jagerson (BEA)
3. Gabe Salonek (RV) Fall 2:56
4. Julio Zelayo (SJ)
5. Kevin Deno (SE) Default
6. Zach Wurscher (WAB)
Semifinals
Nate Haynes (M/T) Dec. Zach Wurscher 4-2
Dan Jagerson Fall Gabe Salonek 4:48
285 LBS
1. R. J. DeLaCruz (M/T) Dec. 5-0
2. Brit Keithahn (SE)
True Second: Mike Felber Dec. Brit Keithahn 3-2 OT
3. Mike Felber (MR) Dec. 6-3
4. Blake Crosby (MCW)
5. Cory Nelson (SJ) Dec. 6-1
6. Jacob Welch (WAB)
Semifinals
R. J. DeLaCruz Dec. Mike Felber 7-0
Brit Keithahn Dec. Jacob Welch 2-1

~Mischke