The Guillotine
Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 3 Individuals

Feb. 23, 24 at Worthington

Teams
Montevideo (MON)
Pipestone Area (PA)
Redwood Valley (RV)
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield/Odin (WMLBO)
Fulda/Murray County Central (F/MCC)
Luverne (LUV)
Red Rock Central (RRC/WWG)
Worthington (WOR)
Tracy-Milroy-Balaton (TMB)
Adrian (AD)
Marshall (MAR)

103 LBS
1. Zach Campbell (TMB) Dec. 6-0
2. Jake Dorn (AD)
True Second John Bush Dec. Jake Dorn 7-4
3. John Bush (PA) Dec. 7-3
4. Heath Quirong (WMLBO)
5. Joey Kinley (WOR) Dec. 2-0
6. Elssa Reinsma (F/MCC)
Semifinals
Zach Campbell Fall Joey Kinley 5:09
Jake Dorn Dec. Heath Quirong 7-0
112 LBS
1. Cody Nolt (F/MCC) Dec. 10-7
2. Josh Falk (WMLBO)
True Second: Josh Falk Fall Stephen Loosbrock 5:39
3. Stephen Loosbrock AD) Dec. 3-2
4. Derek Petersen (LUV)
5. Jadon Evans (PA) Dec. 13-7
6. Nathan Zeinstra (MAR)
Semifinals
Josh Falk Maj. Dec. Nathan Zeinstra 9-1
Cody Nolt Dec. Stephen Loosbrock 1-0
119 LBS
1. Jason Jeremiason (MAR) Maj. Dec. 8-0
2. Justin Reinsma (F/MCC)
True Second: Justin Reinsma Dec. Brock Bullerman 1-0
3. Brock Bullerman (AD) Fall :21
4. Dominic Sweetman (RV)
5. Jesse Mjares (MONT) Fall 4:30
6. Dayton Williamson (WOR)
Semifinals
Jason Jeremiason Dec. Brock Bullerman 9-3
Justin Reinsma Dec. Dominic Sweetman 8-2
125 LBS
1. Sam Fischenich (WMLBO) Fall 1:44
2. Sam Oglesby (MAR)
3. Josh Anderson (MONT) Dec. 11-4
4. Erik Cooreman (TMB)
5. Luke Tiesler (AD) Dec. 9-2
6. Andrew Fodness (LUV)
Semifinals
Sam Fischenich Dec. Andrew Fodness 5-3
Sam Oglesby Dec. Josh Anderson 9-4
130 LBS
1. Luke Prairie (TMB) Tech. Fall 3:37
2. Zach Weckwerth (MONT)
True Second: Matt Gades Dec. Zach Weckwerth 5-0
3. Matt Gades (AD) Dec. 7-3
4. Taylor Asland (PA)
5. Tyler Giese (F/MCC) Dec. 2-0
6. Spencer Johnson (WMLBO)
Semifinals
Luke Prairie Fall Spencer Johnson 3:30
Zach Weckwerth Dec. Tyler Giese 4-2
135 LBS
1. A. J. Stevens (WMLBO) Dec. 5-2
2. Tony Their (AD)
True Second: Tony Their Dec. Chris Witzel 9-8
3. Chris Wetzel (F/MCC) Dec. 8-7
4. Chad Cooreman (TMB)
5. Jesse Becerra (RRC/WWG) Fall 1:07
6. Matt Westberg (MAR)
Semifinals
A. J. Stevens Tech. Fall Chris Wetzel 4:48
Tony Their Dec. Chad Cooreman 10-7
140 LBS
1. Nate Barker (AD) Dec. 4-1
2. Taylor Evans (PA)
3. Scott Beech (F/MCC) Dec. 4-3
4. Brett Crecellius (MAR)
5. Sam Aalfs (MONT) Dec. 10-9
6. Charlie Hubert (RRC/WWG)
Semifinals
Taylor Evans Dec. Scott Beech 5-2
Nate Barker Dec. Brett Crecellius 3-2
145 LBS
1. Tony Klosterboer (MONT) Dec. 4-3
2. Derek Evans (TMB)
3. Andy Heitkamp AD) Dec. 10-8
4. Gavin Mattison (RRC/WWG)
5. Adam Oakland (MAR) Dec. 6-4
6. Tyler Evans (PA)
Semifinals
Tony Klosterboer Dec. Gavin Mattison 6-1
Derek Evans Dec. Andy Heitkamp 7-5
152 LBS
1. Andy Henning (F/MCC) Dec. 7-0
2. Taylor Mattison (RRC/WWG)
3. Jordan Reker (AD) Fall 1:05
4. Mason Anderson (WMLBO)
5. Tyler Fruechte (PA) Dec. 6-2
6. Jared Schillier (RV)
Semifinals
Taylor Mattison Dec. Jordan Reker 9-5
Andy Henning Dec. Tyler Fruechte 7-0
160 LBS
1. Brady Myers (RV) Dec. 9-7
2. Zach Reker (AD)
3. Dan Dieter (TMB) Dec. 6-5
4. Ben Clarke (F/MCC)
5. Nick Schroeder (RRC/WWG) Dec. 5-0
6. Jared Purdin (PA)
Semifinals
Brady Myers Maj. Dec. Nick Schroeder 11-3
Zach Reker Maj. Dec. Dan Dieter 12-2
171 LBS
1. Kody Kramer (F/MCC) Dec. 10-6
2. James Prairie (TMB)
True Second: Tyler Wagner (AD) Dec. James Prairie 12-5
3. Tyler Wagner (AD) Fall 2:34
4. Corey Steffl (WOR)
5. Andrew Larson (PA) Fall 1:49
6. Brennan Hagert (RV)
Semifinals
James Prairie Fall Corey Steffl :50
Kody Kramer Dec. Tyler Wagner 8-4
189 LBS
1. Will Steinmetz (F/MCC) Dec. 7-6
2. Joe Pfarr (RRC/WWG)
3. Brain Anderson (RV) 3:59
4. Dan Marron (MAR)
5. Travis Plahn (PA) Dec. 3-2
6. Calvin Loosbrock AD)
Semifinals
Will Steinmentz Dec. Dan Marron 7-3
Joe Pfarr Dec. Brian Anderson 11-4
215 LBS
1. Bryant Schroeder (WOR) Dec. 6-4
2. Caleb Bruns (MAR)
3. Glen Kruger (AD) Dec. 11-4
4. Sam Dooyema (LUV)
5. Tyler Bauer (TMB) Fall 1:02
6. Brandon Moeller (PA)
Semifinals
Bryant Schroeder Fall Sam Dooyema 1:18
Caleb Bruns Dec. Glen Kruger 6-1
285 LBS
1. Will Lutmer (AD) Dec. 9-3
2. Blake Nath (MAR)
True Second: Blake Nath Dec. Sean Ennen 9-8
3. Sean Ennan (PA) Dec. 4-0
4. Nathan Jacob (TMB)
5. Jordan Schroeder (WOR) Fall 1:06
6. Zach Lane (F/MCC)
Semifinals
Will Lutmer Fall Sean Ennan 1:43
Blake Nath Dec. Nathan Jacob 5-2

~Mischke