Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 8 Team

#1 Deer River

Key

East Teams

West Teams

2/14/06 7:30 pm

Deer River

#5 Virginia/Mountain Iron-Buhl

at Walker

54-21

2/14/06 6:00 pm

at Walker

Virginia

38-37

#4 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis

2/17/06 6:00 pm

at Cass Lake

Thief River Falls

#2 Park Rapids Area

36-29

2/14/06 5:00 pm

at Park Rapids

Park Rapids Area

52-30

#7 East Grand Forks

2/14/06 7:30 pm

Thief River Falls

#6 Bagley/Fosston

at Park Rapids

42-27

2/14/06 5:00 pm

at Park Rapids

Thief River Falls

54-21

#3 Thief River Falls

Champion

2/17/06 7:30 pm

Hibbing

at Cass Lake

29-27

#2 Hibbing

2/14/06 7:30 pm

Hibbing

#3 Blackduck/Cass Lake-Bena

at Walker

74-6

2/14/06 6:00 pm

BCLB

at Walker

38-33

#6 Nashwauk-Keewatin/Greenway

2/17/06 6:00 pm

at Cass Lake

Hibbing

#4 Mahnomen/Waubun

30-29

2/14/06 5:00 pm

at Park Rapids

Crookston

39-27

#5 Crookston

2/14/06 7:30 pm

Roseau

at Park Rapids

45-27

#1 Roseau


Preliminaries

Virginia 38, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 37
103 Luke Conger (WHAN) Tech. Fall Bailey Felix (VIR) Time N/A
112 Nate Higgins (WHAN) Maj. Dec. Kyle Nanti (VIR) 14-3
119 Brett Johnson (WHAN) Fall Richard Holweger (VIR) 1:51
125 Josh Sorenson (WHAN) Fall Tyler Walner (VIR) :17
130 Sam Paakkonen (VIR) Fall Zach Flackus (WHAN) 1:35
135 Scott Lawless (VIR) Won by Forfeit
140 Casey Stellmach (VIR) Tech. Fall Kyle Sanders (WHAN) Time N/A
145 Brady Crow (WHAN) Fall Tim Holweger (VIR) 1:00
152 Jeremy (WHAN) Fall Kyle Falkowski (VIR) 1:25
160 Brent Crow (WHAN) Maj. Dec. Matt Moesenthin (VIR) 18-6
171 A. J. Arntz (VIR) Won by Forfeit
189 Kane Wallner (VIR) Dec. (WHAN) 5-3 OT
215 Steve Gustafson (VIR) Won by Forfeit
275 Luke Amen (VIR) Fall Chris Phillips (WHAN) :33

Park Rapids Area 52, East Grand Forks 30
103 Casey Fouts, PR, over Casey Gajeski 3:01;
112 N/A
119 Colter Vscola, PR, over Body Boushee 3:25;
125 Joey Meinert, PR, over Cody McLean 1:02;
130 N/A
135 N/A
140 Matt Weaver, PR, over Joao Santos 15-6;
145 James Preus, EGF, over Max Jacobson 5:09;
152 Andrew Preus, EGF, over Tyler Larosa :44;
160 Eric Hagen, EGF, over Tom Drury 3:21;
171 Andrew Larsen, EGF, over Paul Massle 1:59;
189 Brandon May, PR, over Jon Mattson 1:22;
215 Lee Branstrom, PR, over Casey Pagnac 3:33;
275 Matt Martineau, EGF, over Tony Gartner 1:23.

Thief River Falls 54, Bagley/Fosston 21
103: Steve Keogh (TRF) fall Cory McClung (F/B) :34
112: Jordan Engen (TRF) fall John Holm (F/B) :41
119: Brian Anderson (TRF) dec Dustin Hanson (F/B) 7-2
125: Kyle Iverson (TRF) fall Matt Enerson (F/B) 1:31
130: Kevin Fynboh (TRF) fall Trandon Kappedal (F/B) 1:32
135: Justin Radke (F/B) fall William Hess (TRF) 5:04
140: Ben Nelson (TRF) fall Nick Drelleck (F/B) 2:49
145: Bayle Bellefy (F/B) fall C.J. Swanson (TRF) :59
152: Dan LeDuc (TRF) fall Cory Goldsmith (FB) 2:49
160: Travsi Peralta (TRF) dec Matt Essig (F/B) 5-4
171: Billy Mattison (TRF) fall Derk Arneson (F/B) 3:11
189: Dustin Arneson (F/B) dec Tyson Sorvig (TRF) 9-7
215: Aaron Cymbalek (F/B) fall Josh Iverson (TRF) 1:15
Hwt: Andrew Peralta (TRF) forf ()

Blackduck/Cass Lake-Bena 38, Nashwauk-Keewatin/Greenway 33
103 Jake Olafson (BCLB) Won by Forfeit
112 Zach Preston (BCLB) Fall Zach Stratton (NK) :58
119 George Chester (BCLB) Won by Forfeit
125 Joseph Nehl (BCLB) Won by Forfeit
130 Michael Shogren (BCLB) Fall Jared Becker (NK) :35
135 Jacob Arhart (BCLB) Fall Andrew Holmes (NK) :53
140 Roy Gross (BCLB) Won by Forfeit
145 Stacy Carson (NK) Dec. Gary Sawert (BCLB) 10-6
152 Jesse Lake (NK) Fall Jake Nash (BCLB) 1:25
160 Derick Pieshe (NK) Fall Mark Binkley (BCLB)
171 Brandon Bonderson (NK) Fall (BCLB)
189 Chris Bonderson (NK) Fall Danny Smith (BCLB) 3:25
215 Jake Steven (NK) Fall Mike Hanson (BCLB) 1:29
275 Elliot Warden (BCLB) Fall Derek Boldle (NK)

Crookston 39, Mahnomen/Waubun 27
103 Cory Bellefeuille, M, over Anthony Caputo 7-6;
112 Javier Portillo, C, over Justin Green 6-0;
119 Mariano Portillo, C, over Aaron Short 1:23;
125 Wes Hanson, C, over Adam Stalborger 16-5;
130 Cole Perry, C, over Josh Guenther 1:07;
135 Caleb Lanoue, M, over Juan Portillo 2:44;
140 Ted Osborn, C, over Isaac Lanoue 3:42;
145 Brent Reierson, C, over Thomas Guenther 3-1;
152 Isaac Edlund, C, over Vincent Olson 12-1;
160 Chris Dufault, C, over Sean Truax 1:30;
171 William Huut, M, over Brent Umlauf 3:32;
189 Victor Olson, M, over Brady Davidson 3:07;
215 Matt LeBlanc, C, over Brian Jasken 6-0;
275 Jon Brunner, M, over James Reese :50

Quarterfinals

Deer River 54, Virginia 21
103 Scott Mickle (DR) Fall Bailey Felix (VIR) :27
112 Cody Mentges (DR) Fall Kyle Nanti (VIR) 2:47
119 Gary Perrington (DER) Fall Richard Holweger (VIR) :57
125 Kyle Wilson (DR) Fall Tyler Walner (VIR) 1:06
130 Eric Enerson (DR) Dec. Sam Paakkonen (VIR) 7-2
135 Scott Lawless (VIR) Fall Rory Alzen (DR) 4:30
140 Zac Evans (DR) Dec. Casey Stellmach (VIR) 4-2 OT
145 Evan Huotari (DR) Fall Tim Holweger (VIR) 1:34
152 Dustin Horner (DR) Fall Kyle Falkowski (VIR) 1:26
160 Tim Bebeau (DR) Tech. Fall Matt Moesenthin (VIR) Time N/A
171 Kody Kraskey (DR) Won by Forfeit
189 Dale Gullickson (DR) Maj. Dec. Kane Wallner (VIR) 19-7
215 Steve Gustafson (VIR) Won by Forfeit
275 Luke Aman (VIR) Fall John Mize (DR) 1:46

Thief River Falls 42, Park Rapids 27
103: Steve Keogh (TRF) dec Casey Fouts (PRA) 4-0
112: Jordan Engen (TRF) fall Tony Sperle (PRA) 3:00
119: Colter Uscola (PRA) fall Brian Anderson (TRF) :49
125: Joe Mienert (PRA) dec Kyle Iverson (TRF) 8-5
130: Matt Offerdahl (PRA) dec Tom Kalinoski (TRF) 4-3
135: Joe Leacox (PRA) dec Kevin Fynboh (TRF) 9-3
140: Ben Nelson (TRF) fall Matt Weaver (PRA) 5:09
145: Mike Mattison (TRF) dec Brandon Steffen (PRA) 3-0
152: Dan LeDuc (TRF) fall Tyler LaRosa (PRA) :37
160: Travis Peralta (TRF) fall Brandon Fransen (PRA) 3:01
171: Billy Mattison (TRF) fall Tyler Thompson (PRA) 1:27
189: Brandon May (PRA) fall Tyson Sorvig (TRF) 1:23
215: Lee Branstrom (PRA) fall Josh Iverson (TRF) :12
Hwt: Andrew Peralta (TRF) fall Tony Gartner (PRA) :26

Hibbing 74, Blackduck/Cass Lake-Bena 6
103 Mike Bellick (HIB) Tech. Fall Jake Olafson (BCLB) 3:15
112 Jake Bednar (HIB) Fall George Chester (BCLB) :08
119 Joe Itchy (HIB) Fall Zach Preston (BCLB) 5:15
125 Derek Schrombeck (HIB) Fall Joseph Nehl (BCLB) :42
130 Matt Koivisto (HIB) Fall Jacob Arhart (BCLB) :28
135 Jason Timmerman (HIB) Fall Michael Shogren (BCLB) 1:48
140 Chris Wiggins (HIB) Dec. Roy Gross (BCLB) 2-1 OT
145 Will Johnson (HIB) Fall Gary Sawert (BCLB) :15
152 Niko Vlatkovich(HIB) Fall Jake Nash (BCLB) 2:28
160 Chris Mattson (HIB) Fall Mark Binkley (BCLB) :30
171 Aaron Grozanich (HIB) Won by Forfeit
189 Danny Smith (BCLB) Fall Matt Anderson (HIB) 3:20
215 Ian Lundquist (HIB) Fall Matt Mitchell (BCLB) :39
275 Evan Osterhaudt (HIB) Fall Elliott Warden (BCLB) 3:04

Roseau 45, Crookston 27
103 Anthony Caputo, C, over Wade Kerner 13-8;
112 Javier Portillo, C, over Debron Acosta 1:20;
119 Wes Hanson, C, over Connor MacGregor 1:14;
125 Mark Erickson, R, over Mariano Portillo 10-3;
130 Issaih Hruby, R, over Matt Tucker 1:01;
135 Cole Perry, C, over Brian Anderson 1:09;
140 Alex Burkel, R, over Ted Osborn 1:28;
145 Kyle Borah, R, over Brent Reierson 3-1;
152 N/A
160 Kurt Borah, R, over Issac Edlund 8-3;
171 Jordan Sharp, R, over Brent Umlauf 1:55;
189 Mark Prezekwas, R, over Chris Kaiser 3:37;
215 Max Kressler, R, over Matt LeBlanc 2:44;
275 Aaron Jacobson, R, over Jake Callier 1:40.

Semifinals

Thief River Falls 36, Deer River 29
103 Kyle LeDuc (TRF) Fall Scott Mickle (DR) 2:47
112 Steve Keough (TRF) Fall Cody Mentges (DR) 3:08
119 Jordan Engen (TRF) Dec. Gary Parrington (DR) 7-0
125 Kyle Iverson (TRF) Fall Kyle Wilson (DR) 2:47
130 Eric Enerson (DR) Dec. Kevin Lynboh (TRF) 9-5
135 Barret Isaacs (DR) Maj. Dec. William Hess (TRF) 9-1
140 Zac Evans (DR) Fall Ben Nelson (TRF) 1:48
145 Evan Huotari (DR) Maj. Dec. Mike Mattison (TRF) 11-1
152 Dan LeDuc (TRF) Dec. Dustin Horner (DR) 4-0
160 Tim Bebeau (DR) Dec. Travis Peralta (TRF) 11-5
171 Cody Kraskey (DR) Dec. Jake Toren (TRF) 7-6
189 Dale Gullickson (DR) Fall Tyson Sorvig (TRF) 1:16
215 Manuel Peralta (TRF) Fall Steve Rogers (DR) 3:43
275 Andrew Peralta (TRF) Won by Forfeit

Hibbing 30, Roseau 29
103 Mike Belich H. wbf 1:37 over Wade Kerner R.
112 Jake Bednar H. wbf over Debron Acosta :49
119 Mark Erickson R. maj. over Joe Tichy H. 10-1
125 Ross Kerner R. wbd over Derek Schrombeck H. 7-2
130 Issaih Hruby R. wbd over Jason Timmerman H. 4-2
135 Matt Koivisto H. wbf over John Kruger R. :39
140 Alex Burkel R. wbf over Chris Wiggens H. 1:50
145 Kyle Borah R. wbd over Will Johnson H. 2-0
152 Kurt Borah R. wbd over Jared Showalter H. 3-1
160 Niko Vlatkovich H. won by ff.
171 Chris Mattson H. wbd over Jordan Sharp 6-0
189 Mark Przekwas R. major over Aaron Grozdanich H. 10-0
215 Max Krueger R. wbd over Matt Anderson H. 3-2
275 Evan Osterhoudt H. wbd over Aaron Jacobson R. 3-0

Championship

Hibbing 29, Thief River Falls 27
103 Steve Keogh (TRF) Dec. Mike Bellick (HIB) 7-5
112 Jordan Engen (TRF) Dec. Jake Dednar (HIB) 9-8
119 Brian Anderson (TRF) Dec. Joe Tichy (HIB) 5-3
125 Kyle Iverson (TRF) Fall Derek Schrombeck (HIB) 1:07
130 Jason Timmerman (HIB) Maj. Dec. Matt Koivisto (TRF) 13-1
135 Kevin Fynboh (TRF) Dec. Matt Koivisto (HIB) 6-5
140 Chris Wiggens (HIB) Dec. Ben Nelson (TRF) 7-5
145 Will Johnson (HIB) Maj. Dec. Mike Mattison (TRF) 9-0
152 Dan LeDuc (TRF) Fall Niko Vlatovich (HIB) 3:42
160 Chris Mattison (HIB) Dec. Travis Peralta (TRF) OT
171 Aaron Romanic (HIB) Fall Billy Mattison (TRF) 5:58
189 Matt Anderson (HIB) Fall Tyson Soprig (TRF) 3:07
215 Ian Lundquist (HIB) Dec. Mancy Peralta (TRF) 5-0
275 Andrew Peralta (TRF) Evan Osterhaudt (HIB) 5-1