Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 6 Individuals


Feb. 24, 25 at Rocori

Teams
Albany (ALB)
Becker (BEC)
Big Lake (BL)
Foley (FOL)
Melrose (MEL)
Mora (MOR)
Princeton (PR)
Rocori (ROC)
Sartell (SAR)
Zimmerman (ZIM)
Milaca (MIL)
Hinckley-Finlayson/Pine City (HF/PC)

Section 6AA Coaches of the Year
Head: Lyle Freudenburg, Foley
Asstistant: Ryan Prom, Big Lake


Individual Champions.


Results
103 LBS
1. Andrew Youngbloom (MOR) Dec. 7-0
2. Denver Rogella (MIL)
True Second: Brandon Seppelt (FOL) Dec. Denver Rogella (MIL) 7-6
3. Brandon Seppelt (FOL) Maj. Dec. 12-0
4. Nathan Jopp (ALB)
5. Matt Nelson (BL) Dec. 5-4
6. Kyle Andres (BEC)
Semi-Finals
Denver Rogella (MIL) Fall Nathan Jopp (ALB) 3:24
Andrew Youngbloom (MOR) Dec. Brandon Seppelt (FOL) 7-0
112 LBS
1. Jacob Bowland (FOL) Dec. 5-2
2. David Fradette (MIL)
True Second: Matt Dowell (ALB) Dec. David Fradette (MIL) 1-0
3. Matt Dowell (ALB) Inj. Def.
4. Seth Sanftner (MOR)
5. Justin Nelson (BL) Dec. 9-4
6. Brady Schrupp (BEC)
Semi-Finals
David Fradette (MIL) Dec. Justin Nelson (BL) 10-3
Jacob Bowland (FOL) Dec. Matt Dowell (ALB) OT 2-1
119 LBS
1. Aaron Stolp (BGL) Dec. 3-1
2. Travis Lewellyn (SAR)
3. Justin Bowland (FOL) Dec. 4-2
4. Kevin O’Brien (BEC)
5. Derik Gretchen (ROC) Dec. 9-5
6. John Bredeck (ALB)
Semi-Finals
Travis Lewellyn (SAR) Maj. Dec. Justin Bowland (FOL) 14-3
Aaron Stolp (BL) Dec. Kevin O’Brien (BEC) 7-0
125 LBS
1. Robert Koranda (BEC) Dec. 6-2
2. Cory Foss (FOL)
True Second: Chris Sawatzky (MOR) Fall Cory Foss (FOL) 5:25
3. Chris Sawatzky (MOR) Maj. Dec. 8-0
4. Chad Weyer (MIL)
5. Dan Brown (BL) Inj. Def.
6. Brad Maciejewski (ALB)
Semi-Finals
Robert Koranda (BEC) Maj. Dec. Dan Brown (BGL) 16-7
Cory Foss (FOL) Inj. Def. Brad Maciejewski (ALB)
130 LBS
1.Chris Kragt (MIL) Dec. 6-2
2. Josh Gondeck (FOL)
3. Jess Coffin (SAR) Dec. 8-6
4. Sam Howe (ROC)
5. Jake Lumley (BEC) Fall :52
6. Jacob Sand (ALB)
Semi-Finals
Chris Kragt (MIL) Fall Jess Coffin (SAR) 2:55
Josh Gondeck (FOL) Dec. Sam Howe (ROC) 7-5
135 LBS
1. Brandon Helm (ROC) Dec. 6-4
2. Cody Kragt (MIL)
3. Jeff Stang (SAR) Maj. Dec. 10-1
4. Sergei Krougov (ALB)
5. Jeremy Weber (FOL) Maj. Dec. 11-1
6. David Johnson (MOR)
Semi-Finals
Cody Kragt (MIL) Fall Jeff Stang (SAR) 5:37
Brandon Helm (ROC) Dec. Sergei Krougov (ALB) 9-5
140 LBS
1. Russ Lumley (BEC) Dec. 5-0
2. Dan Crain (MIL)
3. Kris Olson (FOL) Dec. 7-2
4. TJ Stang (SAR)
5. Nathan Klaphake (MEL) Inj. Def.
6. Justin Haag (BL)
Semi-Finals
Russ Lumley (BEC) Fall Nathan Klaphake (MEL) 3:35
Dan Crain (MIL) Dec. Justin Haag (BL) 8-2
145 LBS
1. Torin Erickson (MIL) Maj. Dec. 10-2
2. Mike Fouquette (FOL)
True Second: Mike Fouquette Dec. Drew Vevea (ZIM) 6-2
3. Drew Vevea (ZIM) Fall 1:27
4. Brad Koehn (MOR)
5. Kirby Wensmann (MEL) Dec. 9-3
6. Scott Hansen (ROC)
Semi-Finals
Mike Fouquette (FOL) Fall Brad Koehn (MOR) 1:33
Torin Erickson (MIL) Maj. Dec. Drew Vevea (ZIM) 14-6
152 LBS
1. Steve Vedders (MIL) Fall 1:23
2. Kurt Schlangen (ALB)
3. Casey Kern (BL) Dec. 9-8
4. Zach Van Vleet (MOR)
5. Riley Holub (BEC) Fall :43
6. Alex Guggenberger (ROC)
Semi-Finals
Steve Vedders (MIL) Fall Riley Holub (BEC) 2:34
Kurt Schlangen (ALB) Dec. Casey Kern (BL) 7-2
160 LBS
1. Zach Majerus (MIL) Dec. 11-7
2. Dustin Nelson (HF/PC)
3. Zach LaVigne (FOL) Dec. 5-3
4. Tyler Sonenstahl (BL)
5. Jeremiah Dorf (ROC) Fall 2:23
6. Tyler Petermeier (MEL)
Semi-Finals
Zach Majerus (MIL) Dec. Tyler Sonenstahl (BGL) 6-3
Dustin Nelson (HF/PC) Fall Zach LaVigne (FOL) 1:21
171 LBS
1. Jared Freudenberg (FOL) Dec. 3-1
2. Ben Brown (BL)
3. Mike Rottener (BEC) Fall 2:58
4. Josh Danger (MIL)
5. Andrew Nienaber (ALB) Dec. 3-1
6. Brandon Provo (ROC)
Semi-Finals
Jared Freudenberg (FOL) Dec. Josh Danger (MIL) 7-0
Ben Brown (BL) Dec. Mike Rottener (BEC) OT 2-1
189 LBS
1. Zac Nielson (ZIM) Maj. Dec. 14-4
2. Kyle Schroeder (ROC)
3. Scott Groetsch (ALB) Fall 1:32
4. Kevin Sweden (MIL)
5. Clinton Aurentz (BEC) Fall 5:39
6. Chris Yeager (SAR)
Semi-Finals
Zac Nielsen (ZIM) Tech. Fall Chris Yeager (SAR) 19-2
Kyle Schroeder (ROC) Dec. Kevin Sweden (MIL) 10-6
215 LBS
1. Andy Peterson (MIL) Dec. 9-3
2. Tyler Hammering (ROC)
True Second: John Linn (FOL) Dec. Tyler Hammering (ROC) 7-4
3. Jon Linn (FOL) Dec. 6-5
4. Jake Sallblad (MOR)
5. Keith Maciejeski (ALB) Dec. 3-2
6. Kyle Kats (PRI)
Semi-Finals
Andy Peterson (MIL) Maj. Dec. Jon Linn (FOL) 13-1
Tyler Hammering (ROC) De. Jake Sallblad (MOR) 7-5
275 LBS
1. Darrin Massmann (ROC) Dec. 3-1
2. Luke Young (FOL)
3. James Barnes (MOR) Fall 3:30
4. Jacob Thielman (ALB)
5. Carter Ash (MIL) Fall 2:10
6. Aaron Mevissen (BL)
Semi-Finals
Darrin Massmann (ROC) Dec. Carter Ash (MIL) 10-5
Luke Young (FOL) Dec. James Barnes (MOR) 5-4

Submitted by Lynn and Roger Mischke