Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 4 Team

#1 Canby

2/16/06 8:00 pm

Canby

#8 Renville County West

at Canby

75-4

2/16/06 6:00 pm

at Canby

Renville County West

39-26

#9 Lac qui Parle Valley

2/18/06 1:00 pm

Canby

at Dawson

44-16

#5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg

2/16/06 7:00 pm

Minneota

at Minneota

41-27

#4 Minneota

2/18/06 2:30 pm

Champion

at Dawson

Canby

35-17

#2 Yellow Medicine East

2/16/06 8:00 pm

Yellow Medicine East

#7 Ortonville

at Granite Falls

58-7

2/16/06 6:00 pm

at Granite Falls

MACCRAY

51-24

#10 MACCRAY

2/18/06 1:00 pm

YME

at Dawson

41-13

#6 Benson

2/16/06 7:00 pm

Dawson-Boyd

at Dawson

46-19

#3 Dawson-Boyd


Preliminaries

Renville County West 39, Lac qui Parle Valley 26
103 Colby Judovsky (LQPV) Dec. Tyler Fagen (RCW) 8-5
112 Dakota Freiborg (RCW) Tech. Fall Nick Hanen (LQPV) Time N/A
119 Colton Kanstrup (LQPV) Dec. Trent Novotny (RCW) 7-3
125 Zach Freiborg (RCW) Fall Nathan Stottler (LQPV) 3:22
130 Zac Zinda (LQPV) Tech. Fall Brandon Beckendorf (RCW) Time N/A
135 Isaac Johns (RCW) Won by Forfeit
140 Chavis Bornhorst (LQPV) Fall Adam Schorn (RCW) 2:53
145 Cole Gigstad (RCW) Dec. Jack Massee (LQPV) 4-2
152 Jake Freiborg (RCW) Dec. Matt Brehmer (LQPV) 2-0
160 Joe Dambroten (RCW) Maj. Dec. Justin Rice (LQPV) 13-4
171 Drew Hultquist (RCW) Won By Forfeit
189 Bob Huseby (RCW) Won by Forfeit
215 Fritjof Engebretson (LQPV) Dec. Colton Hanson (RCW) 4-2 OT
275 Derek Miller (LQPV) Fall D. J. Weilage (RCW) :09

MACCRAY 51, Ortonville 24
103 Levi Berends (MAC) Dec. John Eustice (ORT) 7-5
112 Taylor Bodin (MAC) Won by Forfeit
119 Matt Friese (MAC) Won by Forfeit
125 Patrick Eustice (ORT) Won by Forfeit
130 Joe DeGrote (MAC) Dec. Kurt Eustice (ORT) 10-7
135 Mark DeGrote (MAC) Dec. Jason Roggenbuck (ORT) 4-2
140 Tyler Steen (MAC) Fall Isaac Nelson (ORT) :09
145 Mitch Rosedahl (MAC) Won by Forfeit
152 Thomas Miller (MAC) Fall Dustin Ringsaker (ORT) 1:13
160 Eric Croatt (ORT) Fall Thomas Uttermark (MAC) 3:09
171 Josh Schmaedeka (MAC) Fall David Webster (ORT) :58
189 Mitch Grussing (MAC) Fall Taylor Stokesbury (ORT) :29
215 Dustin Roggenbuck (ORT) Fall Abel Mendoza (MAC) 1:54
275 Matt Koval (ORT) Fall Ryan Pederson (MAC) :53

Quarterfinals

Canby 75, Renville County West 4
103 Brett Citrowske (CAN) Fall Tyler Fagen (RCW) 2:55
112 Dakota Freiborg (RCW) Maj. Dec. Jake Long (CAN) 9-1
119 Austin Citrowski (CAN) Fall Trent Novotny (RCW) 3:56
125 Alex Kontz (CAN) Fall Cody Mclagan (RCW) 1:04
130 Tyler Baer (CAN) Fall Zach Freiborg (RCW) 3:28
135 John Verhelst (CAN) Fall Isaac Johns (RCW) 3:28
140 Cody Baer (CAN) Fall Adam Schorn (RCW) 1:02
145 Tad Merritt (CAN) Fall Cole Gigstad (RCW) :56
152 Colby Citrowske (CAN) Fall Jake Freiborg (RCW) :55
160 Brandon Clays (CAN) Dec. Joe Dambroten (RCW) 6-3
171 Logan Oellien (CAN) Fall Bob Huseby (RCW) :54
189 Jesse Verhelst (CAN) Fall Will Lerud (RCW) :36
215 Travis Hansen (CAN) Fall Colton Hanson (RCW) :21
275 Evan Hacker (CAN) Fall D. J. Weilage (RCW) :25

Minneota 41, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
103 Sam Derynck (M) Fall Tyler Carlson (KMS) :26
112 Jordan Bottelberghe (M) Dec. Aaro Zimmer (KMS) 10-5
119 Spencer Almen (KMS) Fall Adam Longtin (M) 3:05
125 Thomas Bueltel (M) Fall Aaron Doraska (KMS) 1:34
130 Kevin Steinhaus (KMS) Dec. Tanner Skillings (M) 5-2
135 Matt Stassen (KMS) Dec. Remi Anderson (M) 10-8
140 Cory Buysse (M) Dec. Mitchell Hagen (KMS) 6-4
145 Craig Peterson (M) Won by Forfeit
152 Matt Buysse (M) Tech. Fall Alex Baker (KMS) Time N/A
160 Rickey Peterson (M) Fall Joel Bauman (KMS) 2:51
171 Kevin Hammer (M) Fall Adam Wentzel (KMS) 1:11
189 Jeremy Peterson (KMS) Dec. Wade Eischens (M) 7-3
215 Brad Kneisl (KMS) Fall Michael Hammer (M) :49
275 Cody Kinney (KMS) Fall Grant Moorse (M) :40

Yellow Medicine East 58, MACCRAY 7
103 Austen Cole (YME) Maj. Dec. Levi Berends (MAC) 17-3
112 Tanner Aus (YME) Fall Taylor Bodin (MAC) 1:14
119 Matt Williams (YME) Won by Forfeit
125 Casey Field (YME) Won by Forfeit
130 Wyatt Sand (YME) Dec. Joe DeGrote (MAC) 2-0
135 Landen Cole (YME) Dec. Mark DeGrote (MAC) 10-3
140 Nick Rolfing (YME) Dec. Tyler Steen (MAC) 2-1
145 Thomas Miller (MAC) Dec. Eric Dubbelde (YME) 4-2
152 Tom Jacobson (YME) Dec. Mitch Rosendahl (MAC) 8-2
160 Spenser Sannerud (YME) Fall Tom Uttermark (MAC) 2:15
171 Jordan Stock (YME) Fall Josh Schmaedeka (MAC) 1:08
189 Mitch Grussing (MAC) Maj. Dec. Evan Stock (YME) 13-3
215 Jordan Gaffney (YME) Fall Abel Mendoza (MAC) 1:23
275 Tim Palm (YME) Fall Ryan Pederson (MAC) 2:08

Dawson-Boyd 46, Benson 19
103 Justin Sather (DB) Fall Jesse Lundebrek (BEN) :55
112 Ryan Thompson (BEN) Dec. Ryan Swenson (DB) 7-4
119 Brett Hoffman (BEN) Fall Austin Oswald (DB) 3:42
125 Jatke Bothun (DB) Dec. Preston Flolo (BEN) 12-6
130 Cameron Jorgensen (DB) Fall Brad Plumhoff (BEN) 3:17
135 Randy Strand (DB) Fall Brady Wersinger (BEN) 1:44
140 Luke Bothun (DB) Fall James Huston (BEN) 1:27
145 Hank Ireland (DB) Dec. Ryan Unke (BEN) 5-3
152 Brandon Berens (BEN) Maj. Dec. Allen Kurtenbach (DB) 13-1
160 Kevin Wersinger (BEN) Dec. Trevor Estling (DB) 6-2
171 Travis Estling (DB) Maj. Dec. Tim Lundebrek (BEN) 13-5
189 Chris Carruth (BEN) Dec. Adam Miller (DB) 5-0
215 Clay Brown (DB) Fall Jon Pierce (BEN) :27
275 Chris Schacherer (DB) Fall Justin Golden (BEN) :36

Semifinals

Canby 44, Minneota 16
103 Sam Derynck (M) Fall Brett Citrowske (CAN) 1:15
112 Dan Deslauriers (CAN) Maj. Dec. Adam Longtin (M) 12-1
119 Austin Citrowske (CAN) Dec. Jordan Bottelberghe (M) 7-3
125 Alex Kontz (CAN) Fall Thomas Bueltel (M) 3:05
130 Tanner Skillings (M) Dec. Jake Jelen (CAN) 11-5
135 Jon Verhelst (CAN) Fall Remi Anderson (M) 1:17
140 Cody Baer (CAN) Dec. Craig Peterson (M) 4-3 OT
145 Tad Merritt (CAN) Maj. Cory Buysse (M) 12-4
152 Colby Citrowske (CAN) Dec. Matt Buysse (M) 11-5
160 Ricky Peterson (M) Dec. Brandon Clays (CAN) 6-2
171 Kevin Hammer (M) Dec. Logan Oellien (CAN) 3-0
189 Jessey Verhelst (CAN) Dec. Wade Eischens (M) 9-7
215 Travis Hansen (CAN) Fall Michael Hammer (M) 1:04
275 Evan Hacker (CAN) Fall Grant Moorse (M) :13

Yellow Medicine East 41, Dawson-Boyd 13
103 Justin Sather (DB) Dec. Austen Cole (YME) 5-1
112 Ryan Swenson (DB) Dec. Tanner Aus (YME) 4-2 OT
119 Matt Williams (YME) Maj. Dec. Austin Oswald (DB) 20-6
125 Casey Field (YME) Maj. Dec. Jake Bothun (DB) 11-3
130 Cameron Jorgensen (DB) Dec. Wyatt Sand (YME) 3-2
135 Luke Bothun (DB) Maj. Dec. (YME) 14-0
140 Nick Rolfing (YME) Fall Randy Strand (DB) 1:51
145 Eric Dubbelde (YME) Maj. Dec. Hank Ireland (DB) 12-2
152 Tom Jacobson (YME) Maj. Dec. Allen Kurtenbach (DB) 11-0
160 Spenser Sannerud (YME) Dec. Trevor Estling (DB) 6-1
171 Jordan Stock (YME) Maj. Dec. Travis Estling (DB) 15-4
189 Evan Stock (YME) Fall Adam Miller (DB)
215 Jordan Gaffney (YME) Dec. Clay Brown (DB) 3-1
275 Tim Palm (YME) Dec. Chris Schacherer (DB) 6-1

Championship

Canby 35, Yellow Medicine East 17
103 Austin Cole (YME) Maj. Dec. Brett Citrowske (CAN) 12-4
112 Dan Deslauriers (CAN) Dec. Tanner Aus (YME) 5-3
119 Matt Williams (YME) Maj. Dec. Austin Citrowske (CAN) 15-8
125 Alex Kontz (CAN) Dec. Casey Field (YME) 4-2
130 Jon Verhelst (CAN) Fall Wyatt Sand (YME) 1:40
135 Landen Cole (YME) Dec. Tyler Baer (CAN) 7-2
140 Nick Rolfing (YME) Dec. Cody Baer (CAN) 5-1
145 Tad Merritt (CAN) Maj. Dec. Eric Dubbelde (YME) 12-4
152 Colby Citrowske (CAN) Dec. Tom Jacobson (YME) 7-3
160 Logan Oellien (CAN) Fall Spencer Sannerud (YME) 5:44
171 Jordan Stock (YME) Dec. Justin Girard (CAN) 7-2
189 Jessey Verhelst (CAN) Dec. Evan Stock (YME) 4-0
215 Travis Hansen (CAN) Dec. Jordan Gaffney (YME) 6-2
275 Evan Hacker (CAN) Maj. Dec. Tim Palm (YME) 8-0