Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Tournament Results form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 5 Individuals

2/18-19/05 at Delano, MN
 
Annandale/Maple Lake (AN/ML)
Buffalo Lake Hector/BOLD (BOLD/BLH)
Dassel-Cokato (DC)
Glencoe-Silver Lake (GSL)
Litchfield (LIT)
Monticello (MONT)
New London-Spicer (NLS)
Rockford (ROC)
Waconia/ML (WML)
Watertown-Mayer (WTM)
 
Head Coach of the Year: Tom Gruhlke, BOLD/BLH
Assistant Coach of the Year: Perry Jahnke, BOLD/BLH
 
103 lbs.
1. Pat LeVasseur (BOLD/BLH) 7-2
2. Dan O'Niell (MONT)
3. Tanner Dobmeier (DC) 4-0
4. Chad Henle (NLS)
5. Max Poikonem (WTM) 2-0
6. Pete Nordlie (ANML)
112 lbs.
1. Matt Farber (WTM) 5-2
2. Michael Land (MONT)
3. Reed Wimmer (LIT) 5-2
4. Josh Artmann (W/ML)
5. Billy Dean (NLS) 13-0
6. Mike Rahkola (DC)
119 lbs.
1. Chris Harmon (BOLD/BLH) 4-3
2. Ben Schwartz (MONT)
3. Joey Larson (W/ML) 13-3
4. Damian Heairet (LIT)
5. Brandon Barth (GSL) 8-5
6. Brandon Henrich (WTM)
125 lbs.
1. Jon Dahlheimer (MONT) 6-5
2. Kurt Salmen (DC)
3. Lane Dumas (ROC) Fall :33
4. Ryan Kriesch (GSL)
5. Ross Jahnke (BOLD/BLH) 16-2
6. Jake Bohler (DEL)
130 lbs.
1. Beau Penk (LIT) 14-5
2. Matt Burns (WTM)
3. Bailey Rittman (BOLD/BLH) 5-2
4. Tyler Polzin (GSL)
5. Brandon Henry (MONT) 6-2
6. Jake Anderson (ANML)
135 lbs.
1. Nels Anderson (DC) 3-1
2. Ben Anderson (ANML)
True Second:
Ben Anderson Dec. Cole Neubauer 10-4
3. Cole Neubauer (BOLD/BLH) 14-0
4. Tim McDonald (MONT)
5. David Malepsy (LIT) 3-2
6. Brandon Alsieben (GSL)
140 lbs.
1. Chad Kubasch (WTM) 7-6 2OT
2. Mark Revier (BOLD/BLH)
3. Dan Nyquist (DC) 4-3
4. Josh Jenson (GSL)
5. Adam Luberts (NLS) 8-2
6. T. J. Delaney (ROC)
145 lbs.
1. Aaron Cook (W/ML) 3-1
2. Eric Reinert (WTM)
3. Shane Swenson (DC) 10-6
4. Matt Schultz (ANML)
5. Nick Bauman (BOLD/BLH) 7-4
6. Kenny Floe (MONT)
152 lbs.
1. Matt Schrupp (WTM) 3-2
2. Tom Elfering (BOLD/BLH)
True Second:
Tom Elfering Maj. Dec. Justin Davis 13-2
3. Justin Davis (MONT) 7-3
4. Jon Lalepsy (LIT)
5. Craig Mathews (GSL) 5-0
6. Doug Aho (DC)
160 lbs.
1. Nate Matousek (GSL) 3:34
2. Blayne Johnson (LIT)
3. Mark Pietig (BOLD/BLH) Fall 3:08
4. Joe Puncochar (ANML)
5. Tanner Motzko (MTM)
6. Richie Ince (DEL)
171 lbs.
1. Ryan Mergen (MONT) 7-6
2. Trent Squibb (BOLD/BLH)
3. Frank Koch (LIT) Fall 3:47
4. Justin Wymore (WTM)
5. Kevin Nowak (GSL) 9-3
6. Joe Stanzel (NLS)
189 lbs.
1. Cory Schlack (LIT) 1:26
2. Jake Barnes (ROC)
3. Tyler Geyen (WTM) Fall 1:47
4. Ben Timm (W/ML)
5. Kyle Weinandt (NLS) 4-2
6. Ben Hylla (ANML)
215 lbs.
1. Joe Nord (W/ML) 3:02
2. Adam Michalski (ANML)
True Second
2. Brian Hagen Fall Adam Michalski 5:19
3. Brian Hagen (BOLD/BLH) 9-4
4. Bryant Johnson (LIT)
5. Cody Socher (DEL) 2-0
6. Zach Henderson (DC)
275 lbs
1. Stephen Westby (NLS) 6-3
2. Tyler Klajeski (DC)
True Second:
Tyler Klajeski Dec. Brandon Schmidt 6-3
3. Brandon Schmidt Fall :43
4. Andy Walker (WTM)
5. Josh Griebel (DEL) Fall 2:45
6. Chase Swenson (ANML)
 
Submitted By: Roger Mischke