Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


Class AA Section 4 Team

#1 St. Michael-Albertville

2/12/05 12:00 pm

STMA

#9 Mahtomedi

at St. Michael-Albertville

80-0

2/12/05 11:00 am

at St. Michael-Albertville

Mahtomedi

45-33

#8 Brooklyn Center

2/12/05 1:30 pm

STMA

at St. Michael-Albertville

74-6

#5 Orono

2/12/05 12:00 pm

Orono

at St. Michael-Albertville

43-34

#4 Benilde-St. Margaret's

Champion

2/12/05 3:30 pm

St. Michael-Albertville

at St. Michael-Albertville

63-4

#3 Fridley

2/12/05 12:00 pm

Minnehaha Acad.

#6 Minnehaha Acad./Luth. of Mpls.

at St. Michael-Albertville

40-39

2/12/05 11:00 am

at St. Michael-Albertville

Minnehaha Acad.

60-22

#11 Rogers

2/12/05 1:30 pm

Mound-Westonka

#7 Columbia Heights

at St. Michael-Albertville

61-15

2/12/05 11:00 am

at St. Michael-Albertville

Columbia Heights

42-21

#10 DeLaSalle

2/12/05 12:00 pm

Mound-Westonka

at St. Michael-Albertville

63-10

#2 Mound-Westonka


Preliminaries
 
Mahtomedi 45, Brooklyn Center 33
103 Darnell Pointer (BC) Won By Forfeit
112 Mike Anderson (BC) Won By Forfeit
119 Jon Douville (BC) Won By Forfeit
125 Laquone Robinson (BC) Dec. David Harry (MAH) 13-10
130 Jason Winter (BC) Won By Forfeit
135 Anou Vu (BC) Won By Forfeit
140 Chris Hoffman (MAH) Won By Forfeit
145 Evan Boemer (MAH) Dec. Derek Baer (BC) 5-4
152 Chris Haugen (MAH) Won By Forfeit
160 Eric Wenzel (MAH) Won By Forfeit
171 Dusty Roering (MAH) Won By Forfeit
189 Matt Groff (MAH) Fall Mac Kendema (BC) 1:11
215 Adam Hill (MAH) Fall Jake Anderson (BC) :40
275 John Stottenberg (MAH) Fall Andy Korman (BC) 1:12
 
Minnehaha Acad./Luth. of Mpls 60, Rogers 22
103 Eric Anderson (MA/ML) Won By Forfeit
112 Josh Anderson (MA/ML) Won By Forfeit
119 Giovany Moss (ROG) Maj. Dec. Tim Erkel (MA/ML) 20-7
125 Ryan Bouslag (MA/ML) Fall Jerrod Feist (ROG) 3:35
130 Tyler Johnson (ROG) Won By Forfeit
135 Jordan Smith (ROG) Fall Christian Stokes (MA/ML) 3:52
140 Joe Praska (ROG) Won By Forfeit
145 Simon Bordthauser (MA/ML) Fall Devon Paige (ROG) 5:29
152 Dave Hauge (MA/ML) Won By Forfeit
160 Matt Ashmead (MA/ML) Won By Forfeit
171 Chris Jensen (MA/ML) Won By Forfeit
189 Joey Thompson (MA/ML) Won By Forfeit
215 Ethen Nagel (MA/ML) Won By Forfeit
275 Anthony Brown (MA/ML) Won By Forfeit
 
Columbia Heights 42, DeLaSalle 21
103 Neil Manns (CH) Won By Forfeit
112 Andy Reinartz (CH) Won By Forfeit
119 Jarrlle Knox (CH) Won By Forfeit
125 Matt Reinartz (CH) Fall Kevin Russell (DLS) 5:47
130 Double Forfeit
135 Scott Roggenbuck (CH) Fall Matt Fimon (DLS) 2:58
140 Tom Olin (DLS) Won By Forfeit
145 Drew Silms (DLS) Fall Conrad Holscher (CH) 4:22
152 Carl Haefemeyer (DLS) Fall Derek Berg (CH) :55
160 Andy Mixer (CH) Won By Forfeit
171 Leif Anderson (CH) Won By Forfeit
189 Double Forfeit
215 Rafael Begazo-Jiminez (DLS) Dec. Joe Norby (CH) 6-5
275 Double Forfeit
 
Quarterfinals
 
St. Michael-Albertville 80, Mahtomedi 0
103 David Thorn (STMA) Won By Forfeit
112 Andy Hackenmueller (STMA) Won By Forfeit
119 Dan Greeno (STMA) Wn By Forfeit
125 Mike Thorn (STMA) Fall David Harry (MAH)
130 Alex Becker (STMA) Won By Forfeit
135 Joe Rogelio (STMA) Won By Forfeit
140 Steve Hegland (STMA) Won By Forfeit
145 Chad Little (STMA) Fall Evan Boemer (MAH) Fall :51
152 Tom Duncombe (STMA) Tech. Fall Chris Haugen (MAH) 2:10
160 Dusty Baker (STMA) Fall Eric Wenzel (MAH) 5:55
171 Luke Vetch (STMA) Fall Dustin Roering (MAH) :24
189 Matt Nerdahl (STMA) Fall Adam Hill (MAH) 2:43
215 Caleb McEachern (STMA) Won By Forfeit
275 Jesse Dehmer (STMA) Dec. John Stoltenberg (MAH) 8-3
 
Orono 43, Benilde-St. Margaret's 34
103 Ryan Arne (OR) Maj. Dec. Nick Tourville (BSM) 14-2
112 David Swanson (BSM) Maj. Dec. Gabriel Castellon (OR) 10-2
119 Mike Shaughnessy (OR) Fall Jesse Vallera (BSM) 3:47
125 Bradley Falde (OR) Fall Frank Mahoney (BSM) :25
130 Jay Diaferio (BSM) Fall Kevin Malone (OR) 2:42
135 Ryan Mertz (OR) Fall Bob Mahoney (BSM) :40
140 Michael Arne (OR) Dec. Alex Graham (BSM) 4-3
145 Ryan Gregor (OR) Fall Sam Gondeck (BSM) 3:56
152 John Seitz (BSM) Won By Forfeit
160 Joe Slaughter (OR) Fall Joe Schirmers (BSM) 1:16
171 Tom Harm (BSM) Fall Mason Hammerlund (OR) 4:50
189 Jayden Scherer (OR) Fall James Munston (BSM) :43
215 Mack Plucinski (BSM) Won By Forfeit
275 Reed Mainquist (BSM) Won By Forfeit
 
Minnehaha Acad./Luth. of Mpls., 40, Fridley 39
103 Josh Anderson (MA/ML) Maj. Dec. Vince Hokstad (FRI) 15-4
112 Eric Anderson (MA/ML) Won By Forfeit
119 Frank Garter (FRI) Maj. Dec. Tim Erkel (MA/ML) 22-8
125 Magnas Hokstad (MA/ML) Won By Forfeit
130 Ryan Bouslog (MA/ML) Fall Chen Chau (FRI) 5:02
135 Mike Sutherland (FRI) Fall Christian Stokes (MA/ML) 1:12
140 Tom Whalen (FRI) Won By Forfeit
145 Jared Faber (FRI) Fall Simon Bordthauser (MA/ML) :27
152 Dave Hauge (MA/ML) Fall Matt Birr (FRI) :22
160 Preston Anderson (MA/ML) Fall Louis Grosklags (FRI) 2:35
171 Chris Jensen (MA/ML) Fall John Neeb (FRI)
189 Mike Levoir (FRI) Fall Joey Thompson (MA/ML) 5:51
215 Ethan Nagel (MA/ML) Fall Ben Miletich (FRI) 1:20
275 Allen Hage (FRI) Tech. Fall Anthony Brown (MA/ML) N/A
 
Mound Westonka 63, Columbia Heights 10
103 Brady Worden (CH) Maj. Dec. Brandon Hebig (MW) 14-1
112 Branden McVey (MW) Fall Andy Reinartz (CH) 2:41
119 Chris Bergman (MW) Fall Matt Reinartz (CH) 5:34
125 Tom Eccles (MW) Won By Forfeit
130 Jake Saatzer (MW) Won By Forfeit
135 Justin Olson (MW) Dec. Scott Roggenbuck (CH) 7-2
140 Pat State (MW) Won By Forfeit
145 Justin Nelson (MW) Fall Conrad Halscher (CH) 3:33
152 Charles Johnson (MW) Fall Sean Anderson (CH) 3:48
160 Jake Todd (MW) Dec. Andy Mixer (CH) 7-1
171 Paul Stein (MW) Dec. Leif Anderson (CH) 9-3
189 Ted Saatzer (MW) Won By Forfeit
215 Joe Norby (CH) Fall Peter Stein (MW) 1:48
275 Matt Grover (MW) Won By Forfeit
 
Semifinals
 
St. Michael-Albertville 74, Orono 6
103 David Thorn (STMA) Maj. Dec. Ryan Arne (OR) 13-3
112 Andy Hackenmeuller (STMA) Won By Forfeit
119 Dan Greeno (STMA) Fall Mike Shaughnessy (OR) 1:13
125 Mike Thorn (STMA) Fall Brad Falde (OR) :13
130 Alex Becker (STMA) Fall Slater Schrempp (OR)
135 Ross Lefebvre (STMA) Kevin Malone (OR) :40
140 Joe Grygelko (STMA) Maj. Dec. Ryan Merz (OR) 14-5
145 Steve Hegland (STMA) Fall Ryan Gregor (OR) 3:31
152 Mickey Kirk (STMA) Won By Forfeit
160 Joe Slaughter (OR) Fall Jake Grygelko (STMA) 2:45
171 Kurt Schumm (STMA) Won By Forfeit
189 Matt Nerdahl (STMA) Fall Jayden Scherer (OR) 5:34
215 Caleb McEachern (STMA) Won By Forfeit
275 Jesse Dehmer (STMAZ) Won By Forfeit
 
Mound Westonka 61, Minnehaha Acad./Luth. of Mpls 15
103 Josh Anderson (MA/ML) Fall Brandan Hebig (MW) :39
112 Brandon McVey (MW) Fall Eric Anderson (MA/ML) 1:45
119 Chris Bergman (MW) Fall tim Erkel (MA/ML) 4:17
125 Tom Eccles (MW) Fall Ryan Bouslog (MA/ML) 1:58
130 Jake Saatzer (MW) Won By Forfeit
135 Justin Olson (MW) Fall Christian Stokes (MA/ML) 1:46
140 Pat State (MW) Won By Forfeit
145 Jake Younger (MW) Fall Simon Bordthauser (MA/ML) 3:15
152 David Hauge (MA/ML) Dec. Skyler Houtman (MW) 4-3
160 Jake Todd (MW) Fall Matt Ashmead (MA/ML) 1:59
171 Kevin Hamm (MW) Dec. Chris Jensen (MA/ML) 6-0
189 Ted Saatzer (MW) Fall Joey Thompson (MA/ML) 3:08
215 Ethan Nagel (MA/ML) Won By Forfeit
275 Matt Grover (MW) Dec. Anthony Brown (MA/ML) 14-8
 
Championship
 
St. Michael-Albertville 63, Mound Westonka 4
103 David Thorn (STMA) Tech. Fall Brandon Hebig (MW) N/A
112 Andy Hackenmeuller (STMA) Dec. Brandon McVey (MW) 10-6
119 Dan Greeno (STMA) Tech. Fall Chris Bergman (MW) N/A
125 Mike Thorn (STMA) Won By Forfeit
130 Alex Becker (STMA) Maj. Dec. Tom Eccles (MW) 16-2
135 Joe Grygelko STMA) Fall Justin Olson (MW) :54
140 Steve Hegland (STMA) Fall Pate State (MW) 1:07
145 Chad Little (STMA) Fall Jake Youngren (MW) 1:59
152 Mickey Kirk (STMA) Maj. Dec. Sky Houtman (MW) 12-3
160 Jake Grygelko STMA) Maj. Dec. Jake Todd (MW) 14-6
171 Luke Vetch (STMA) Dec. Kevin Hamm (MW) 9-3
189 Ted Saatzer (MW) Maj. Dec. Matt Nerdahl (STMA) 19-9
215 Caleb McEachern (STMA) Tech. Fall Matt Grover (MW) N/A
275 Jesse Dehmer (STMA) Won By Forfeit