Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


Class A Section 2 Team

#1 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva

2/12/05 12:00 pm

NRHEG

#8 Triton

at Janesville HS

64-4

2/12/05 10:00 am

at Janesville HS

LeCenter/Cleveland

41-20

#9 LeCenter/Cleveland

2/12/05 4:00 pm

NRHEG

at Janesville HS

49-15

#5 Medford

2/12/05 12:00 pm

Blooming Prairie

at Janesville HS

36-35

#4 Blooming Prairie

Champion

2/12/05 6:00 pm

NRHEG

at Janesville HS

48-13

#3 Southland

2/12/05 2:00 pm

Southland

at Janesville HS

49-23

#6 Waterville-Elysian-Morristown

2/12/05 4:00 pm

Southland

#7 Janesville-Waldorf-Pemberton

at Janesville HS

42-24

2/12/05 10:00 am

at Janesville HS

Janesville-Waldorf-Pemberton

54-24

#10 Hayfield

2/21/04 2:00 pm

Kenyon-Wanamingo

at Janesville HS

58-12

#2 Kenyon-Wanamingo


Preliminaries
 
Janesville-Waldorf-Pemberton 54, Hayfield 24
103 Jesse Westphalia (JWP) Fall Wick Masching (HAY) 2:52
112 Andy Eustice (JWP) Won By Forfeit
119 Nate Borneke (JWP) Won By Forfeit
125 Paul Blanchard (HAY) Fall Taylor Erickson (JWP) :30
130 Jerrod Faulhaber (HAY) Fall Alex Eustice (JWP) 1:19
135 Caleb Faulhaber (HAY) Fall Mike Danberry (JWP) 4:43
140 Andrew Duffy (JWP) Maj. Dec. Tyler Strokel (HAY) 18-4
145 Luke Evjen (HAY) Won By Forfeit
152 Mike Borneke (JWP) Dec. MacEagon Voice (HAY) 9-2
160 Greg Holmes (JWP) Dec. Josh Evans (HAY) 9-3
171 David Rosen (JWP) Won By Forfeit
189 Dan Cahill (JWP) Won By forfeit
215 Tim Matterer (JWP) Won By Forfeit
275 Joe Joyce (JWP) Won By Forfeit
 
Le Center/Cleveland 41, Triton 20
103 Mike Jindra (LC) Dec. Casey Boettcher (T) 16-15
112 Roberto Gonzalez (LC) Fall Dylan Kaiser (T) 2:40
119 Joe Selly (LC) Won By Forfeit
125 Jake Wetzel (LC) Won By Forfeit
130 Cory Grasser (LC) Tech. Fall Jacob Fate (T) 4:29
135 Matt Fredricks (LC) Dec. Tanner Massey (T) 3-2
140 Ben Wetzel (LC) Dec. Drew Johnson (T) 8-1
145 Double Forfeit
152 Tanner Sorenson (T) Won By Forfeit
160 David Kunz (T) Maj. Dec. Phillip Heltner (LC)
171 Brian Williams (T) Fall Andrew Engle (LC) :53
189 Eric Walechka (LC) Won By Forfeit
215 Jim Claffey (LC) Won By Forfeit
275 Double Forfeit
 
Quarterfinals
 
Blooming Prairie 36, Medford/El Shaddai 35
103 Jeremiah Johnson (BP) Won By Forfeit
112 Cody Yule (MED) Dec. Cody Slowinski (BP) 13-5
119 Nick Blum (MED) Fall Travis Schultz (BP) 1:29
125 Caleb Svenby (MED) Fall Lee Ramsey (BP) 5:38
130 Sam Tashimo (BP) Dec. Jake Elzen (MED) 11-5
135 Shleby Park (BP) Fall Jake Glende (MED) 1:12
140 Steve Schultz (MED) Dec. Jacob Vogt (BP) 4-3
145 Dalton Henderson (BP) Won By Forfeit
152 Billy Lindquist (BP) Dec. Kelly Markham (MED) 9-3
160 Jon Kaplan (MED) Won By Forfeit
171 Jake Kaplan (MED) Maj. Dec. Tyler Bass (BP) 16-3
189 Ty Svenby (MED) Won By Forfeit
215 Zack Hoffman (BP) Won By Forfeit
275 Jay Salinas (BP) Fall Nate Anderson (MED) 3:53
 
Kenyon-Wanamingo 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
103 Guy Underlet (KW) Dec. Andy Eustice (JWP) 8-6
112 Jesse Westphal (JWP) Fall Ryan Weeks (KW) 1:31
119 Shane Weatherford (KW) Fall Nate Borneke (JWP) 1:33
125 Caleb Langer (KW) Fall Taylor Erickson (JWP) :44
130 Lucas Amundson (KW) Fall Alex Eustice (JWP) :19
135 Adam Langer (KW) Fall Mike Danberry (JWP) 3:06
140 Andrew Pitzer (KW) Andrew Duffy (JWP) 16-3
145 Kelsey Stordahl (KW) Won By Forfeit
152 Ryan Berg (KW) Dec. Mike Borneke (JWP) 8-6
160 Joe Eggum (KW) Fall Greg Holmes (JWP) 3:24
171 Josh Lerfald (KW) Fall David Etsen (JWP) 4:48
189 David Quam (KW) Fall Tim Matterer (JWP) 1:11
215 Dan Cahill (JWP Dec. Ryan Langer (KW) 3-2
275 Joe Joyce (JWP) Fall Taylor Kvittem (KW) 5:48
 
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 64, Le Center/Cleveland 4
103 Tim Bartness (NRHEG) Dec. Mike Tundra (LC) 11-4
112 John Calfield (NRHEG) Maj. Dec. Roberto Gonzalez (LC) 17-7
119 Joe Selly (LC) Maj. Dec. Colton Schlaak (NRHEG) 13-0
125 Krey Cory (NRHEG) Fall Jeff Miller (LC) 1:11
130 Brian Bos (NRHEG) Dec. Matt Fredricks (LC) 10-8 OT
135 Andy Tomsche (NRHEG) Dec. Cory Grasser (LC) 8-4
140 Carl Peterson (NRHEG) Won By Forfeit
145 Brandon Bartness (NRHEG) Won By Forfeit
152 Curt Pederson (NRHEG) Won By Forfeit
160 Taylor Holland (NRHEG) Maj. Dec. Phillip Heitner (LC) 10-2
171 Tom Bartness (NRHEG) Fall Andrew Engel (LCC) :24
189 Nick Christensen (NRHEG) Tech. Fall Eric Walechka (LC) 5:00
215 Matt Holland (NRHEG) Won By Forfeit
275 Jesse Quam (NRHEG) Won By Forfeit
 
Southland 49, Waterville-Elysian-Morristown 23
103 Ross Kellogg (S) Dec. Derek Marzahn (WEM) 6-0
112 Dan Klingfus (S) Won By Forfeit
119 Andrew Churchill (S) Maj. Dec. Paul Pommeranz (WEM) 15-1
125 Kevin Vogt (S) Maj. Dec. Kyle Schark (WEM) 14-3
130 Corey Mees (S) Fall Brady Hiller (WEM) :50
135 Scott Roser (S) Maj. Dec. Tausten Lamont (WEM) 13-5
140 Jonny Roemhildt (WEM) Fall Joe Walerak (S) 1:07
145 Corey Gilles (S) Adam Smith (WEM) 4:26
152 Lucas Smith (S) Fall Shaun Morris (WEM) 4:26
160 Kirk Felten (S) Maj. Dec. Mike Muellerleile (WEM) 12-2
171 Alex Padilla (S) Won By Forfeit
189 Jake James (WEM) Fall Josh Felten (S) 2:36
215 Steve Jewison (WEM) Tech. Fall Josh Applen (S) 3:48
275 Jared Thelemann (WEM) Fall Jake Schotanus (SL) :38
 
Semifinals
 
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 49, Blooming Prairie 15
103 Jermiah Johnson (BP) Dec. Tim Bartness (NRHEG) 4-3
112 Brandon Schlaak (NRHEG) Fall Cody Slowinski (BP) :31
119 Coltan Schlaak (NRHEG) Dec. Lee Ramsey (BP) 9-4
125 David Lindell (NRHEG) Fall Ethan Hoffman (BP) 3:54
130 Brian Bos (NRHEG) Dec. Sam Tashimo (BP) 5-4
135 Shelby Park (BP) Dec. Gaven Schlaak (NRHEG) 3-0
140 Andy Tomsche (NRHEG) Dec. Jacob Vogt (BP) 7-0
145 Billy Lindquist (BP) Dec. Brandon Bartness (NRHEG) 7-3
152 Tim Rysavy (NRHEG) Maj. Dec. Brandon McCabe (BP) 14-3
160 Taylor Holland (NRHEG) Won By Forfeit
171 Mitch Brekke (NRHEG) Fall Tyler Bass (BP) 3:06
189 Nick Christensen (NRHEG) Won By Forfeit
215 Matt Holland (NRHEG) Fall Zack Hoffman (BP) 4:51
275 Jay Salinas (BP) Fall Jesse Quam (NRHEG) 4:51
 
Southland 42, Kenyon-Wanamingo 24
103 Nathan Lexvold (KW) Fall Ross Kellogg (SL) 2:15
112 Jon Hegge (SL) Maj. Dec. Ryan Weeks (KW) 14-3
119 Dan Klingfus (SL) Fall Shane Weathrford (KW) 2:20
125 Kevin Vogt (SL) Dec. Caleb Lagel (KW) 6-2
130 Lucas Amundson (KW) Dec. Corey Mees (SL) 6-2
135 Scott Roser (SL) Fall Adam Langer (KW) 1:26
140 Joe Walerak (SL) Dec. Andrew Pitzer (KW) 10-3
145 Kelsey Stordahl (KW) Dec. Gorey Gilles (SL) 11-7
152 Lucas Smith (SL) Maj. Dec. Ryan Berg (SL) 18-6
160 Kirk Felten (SL) Maj. Dec. Joe Eggum (KW) 12-3
171 Travis Schmitz (SL) Fall Jared Peterson (KW) 3:29
189 Josh Lerfeld (KW) Fall Alex Padillis (SL) 1:58
215 David Quam (KW) Fall Josh Applen (SL) 2:51
275 Jake Schotanus (SL) Fall Ryan Langer (KW) :44
 
Championship
 
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Southland 13
103 Tim Bartness (NRHEG) Won By Forfeit
112 Dan Klingfus (SL) Dec. Brandon Schlaak (NRHEG) 8-5
119 Andrew Churchill (SL) Dec. Colton Schlaak (NRHEG) 1-0
125 Krey Cory (NRHEG) Maj. Dec. Kevin Vogt (SL) 17-4
130 Brian Bos (NRHEG) Dec. Corey Mees (SL) 7-4
135 Gaven Schlaak (NRHEG) Tech. Fall Scott Roser (SL) 4:24
140 Carl Peterson (NRHEG) Fall Joe Walerak (SL) 1:53
145 Brandon Bartness (NRHEG) Dec. Corey Giles (SL) 9-2
152 Lucas Smith (SL) Dec. Curt Pederson (NRHEG) 9-4
160 Taylor Holland (NRHEG) Dec. Kirk Felton (SL) 3-1
171 Alex Padillis (SL) Dec. Mitch Brekke (NRHEG) 17-9
189 Nick Christensen (NRHEG) Won By Forfeit
215 Matt Holland (NRHEG) Fall Josh Applen (SL) 2:45
275 Jesse Quam (NRHEG) Fall Jake Schotanus (SL) 3:55