Forum | H.S. | College | Youth | Club | News/General | Links | Photos | Subscribe | Advertise | Contact


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

submit results/info/updates: results@theguillotine.com | Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159


Class AAA Section 1 Team

#1 Owatonna

2/10/05 ~7:30 pm

Owatonna

#8 Rochester Century

at Owatonna

71-6

2/10/05 6:00 pm

Century

at Owatonna

39-37

#9 Northfield

2/12/05 11:00 am

Mayo Civic Center

Owatonna

Rochester

59-7

#5 Faribault

2/10/05 7:00 pm

Faribault

at Lakeville

38-31

#4 Lakeville

Champion

2/12/05 1:00 pm

Owatonna

Mayo Civic Center

34-21

Rochester

#3 Austin

2/10/05 ~7:30 pm

Austin

#6 Rochester Mayo

at austin

36-31

2/10/05 6:00 pm

Mayo

at austin

64-18

#11 Winona

2/12/05 11:00 am

Mayo Civic Center

Albert Lea

#7 Rochester John Marshall

Rochester

45-18

2/10/05 6:00 pm

Farmington

at Albert Lea

37-27

#10 Farmington

2/10/05 ~7:30 pm

Albert Lea

at Albert Lea

73-4

#2 Albert Lea


Preliminaries
 
Farmington 37, Rochester John Marshall 27
 
Rochester Century 39, Northfield 37
 
Rochester Mayo 64, Winona 18
 
Quarterfinals
 
Albert Lea 73, Farmington 4
 
Austin 36, Rochester Mayo 31
 
Faribault 38, Lakeville 31
 
Owatonna 71, Rochester Century 6
 
Semifinals
 
Owatonna 59, Faribault 7
103 Dan Card (OW) Fall Nick Knott (FAR) :44
112 Alex Meger (OW) Fall Levi Mahagnoul (FAR) 3:04
119 Seth Marbry (OW) Maj. Dec. Brandon Roach (FAR) 13-4
125 Cody Buscho (OW) Dec. Jared Sunde (FAR) 4-2
130 Justin Aube (FAR) Dec. Nick Miller (OW) 3-0
135 Trevor Erler (OW) Tech. Fall Alex Hruska (FAR) 4:28
140 Titon Erler (OW) Fall Luke Manz (FAR) :59
145 Tyler Grunwald (OW) Maj. Dec. Peter Wagner (FAR) 16-5
152 Brad Uher (OW) Dec. John McDonough (FAR) 4-3
160 Derek Skala (OW) Maj. Dec. Michael Johnson (FAR)
171 Mattt Uher (OW) Maj. Dec. Pat Thom (FAR) 12-4
189 Russell Smith (OW) Fall Ricardo Bridnes (FAR) 1:18
215 Pat Mahan (OW) Fall Alex Beucler (FAR) :47
275 Brady Wilson (FAR) Maj. Dec. Adam Grunklee (OW) 14-0
 
Albert Lea 45, Austin 18
103 Logan Kortan (AL) Dec. Jim McDermott (AUS) 6-4
112 Zack Hansen (AL) Fall Nick Grage (AUS) :36
119 Dan Rysavy (AUS) Dec. Isaac Johnson (AL) 4-1
125 Beau Hansen (AL) Fall Trevor Conway (AUS) 3:22
130 Zack McGinnis (AL) Fall Mike Flaherty (AUS) 1:01
135 Sam Stier (AUS) Fall Brandon Meltang (AL)
140 Matt Morris (AL) Won By Forfeit
145 Jared Kluver (AL) Dec. Tim Bissen (AUS)
152 Dave Cunningham (AUS) Dec. Taylor Ignaszewski (AL) 9-4
160 Cory Frerk (AL) Fall Josh Ackerman (AUS) 1:30
171 Alex Hansen (AL) Dec. Andy Graham (AUS) 6-3
189 Marcus Ball (AUS) Maj. Dec. Alex Paul (AL) 14-5
215 Ben Berhow (AL) Fall Dustin Winsky (AUS) 1:21
275 Matt Edgar (AUS) Dec. Tony Malepsy (AL) 8-4
 
Championship
 
Owatonna 34, Albert Lea 21
103 Logan Kortan (AL) Dec. Dan Card (OW) 8--2
112 Alex Meger (OW) Dec. Zach Hansen (AL) 11-4
119 Eric Johnson (AL) Dec. Seth Marbry (OW) 7-2
125 Beau Hansen (AL) Fall Cody Buscho (OW) 5:34
130 Zach McGinnis (AL) Dec. Nick Miller (OW) 3-2
135 Trevor Erler (OW) Fall Brandon Meltang (AL) 2:50
140 Titan Erler (OW) Dec. Matt Morris (AL) 4-3
145 Tyler Grunwald (OW) Dec. Jared Butler (AL) 15-8
152 Brandon Klukow (AL) Dec. Brad Uher (OW) 4-1
160 Derek Skala (OW) Maj. Dec. Taylor Ignaszewski (AL) 24-10
171 Matt Uher (OW) Dec. Cory Frerk (AL) 6-3
189 Russell Smith (OW) Maj. Dec. Alex Paul (AL)
215 Ben Berhow (AL) Dec. Pat Mahan (OW) 8-2
275 Kyle Schweisthal (OW) Fall Tony Malespy (AL)