Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 8 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

submit Tournament Results | Fax: 612-605-0159

February 27-28, 2004 at Fosston
 
Bagley/Fosston (FB)
Blackduck/Cass Lake-Bena (BCLB)
Crookston (CRX)
Deer River/Northland (DRN)
Detroit Lakes (DL)
East Grand Forks (EGR)
Hibbing (HIB)
Nashwauk-Keewatin/Greenway (NKG)
Park Rapids Area (PR)
Roseau (ROS)
Thief River Falls (TRF)
Virginia Area (VA)
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis (WHAN)
 
Notes:
Section Head Coach of the Year: Tanner Hovda, Roseau
Section Assistant Coach of the Year: Alan "Swede" Olson, Bagley/Fosston
 
103 lbs.
1. Justin Skillings (DL) 6-1
2. Westy Hanson (CRX)
True 2nd: Westy Hanson (CRX) WBD Will Johnson (HIB) 4-2
3. Will Johnson (Hib) Fall 5:54
4. Charlie Amiot (NK)
5. Colter Uscola (PR) Fall 3:30
6. Mark Erickson (ROS)
112 lbs.
1. Travis Timmerman (Hib) 12-0
2. Issiah Hruby (Ros)
3. James Rogers (DL) 4-3
4. Chris Bergeron (TRF)
5. Mike Shogren (BCLB) Fall 2:30
6. Eric Enerson (DRN)
119 lbs.
1. Scott Lawless (Vir) 13-5
2. Karl Manner (HIBB)
True 2nd: Justin Horne (DL) WBD Karl Manner HIBB) 9-5
3. Justin Horne (DL) TF 5:51
4. Joe Leacox (PR)
5. Kyle Iverson (TRF) 7-6
6. Alex Burkel (ROS)
125 lbs.
1. Shad Tappe (DL) 5-0
2. Casey Stellmach (Vir)
3. Tim Fugelberg (Ros) 8-0
4. Nick Spotts (Hib)
5. Zac Evans (DRN) Fall 3:07
6. James Preus (EGF)
130 lbs.
1. Tyler Safratowich (PR) 12-5
2. Cody Nord (BCLB)
True 2nd Cody Nord (BCLB) WBD Nick Sluka (ROS) 6-1
3. Nick Sluka (Ros) 8-4
4. Dustin Birky (DL)
5. Tim Bebeau (DR/N) 20-10
6. Chris Mattson (Hib)
135 lbs.
1. Zach Anderson (TRF) 8-3
2. Jeremy Thurman (N/K)
True 2nd: Jeremy Thurman (N/K) WBD Kyle Downs (HIB) 2-0
3. Kyle Downs (Hib) 8-2
4. Tommy Leaper (WHAN)
5. Mike Swenson (PR) 13-0
6. Jesse Johnson (EGF)
140 lbs.
1. Cayle Halberg (F/B) 5-4
2. Evan Huotari (DRN)
True 2nd: Tommy Palmquist (ROS) WBMD Evan Huotari (DRN) 14-2
3. Tommy Palmquist (ROS) TF 5:38
4. Phil Kako (WHAN)
5. Mike Griffin (DL) Default
6. Dan LeDuc (TRF)
145 lbs.
1. Chad Zubke (WHAN) 4-0
2. Josh Nyhus (Hib)
3. Mark Przekwas (Ros) 7-5
4. Thain Abrahamson (TRF)
5. Andy Grigg (VIR) 8-0
6. Alex Bosch (DL)
152 lbs.
1. Danny Vitali (Hib) 10-2
2. Lars Lisell (Ros)
True 2nd: Lars Lisell (ROS) WBD Isaac Perala (CRX) 8-3
3. Isaac Perala (CRX) 7-3
4. Scott Hanson (EGF)
5. Brent Crow (WHAN) Default
6. Mike Mattison (TRF)
160 lbs.
1. Kaleb Young (BCLB) 5-2
2. Ivar Haakonson (ROS)
True 2nd: Derrick Pleshe (NK) WBD Ivar Haakonson (ROS) 6-5
3. Derrick Pleshe (NK) 10-8
4. Joey Perreault (CRX)
5. Ben Poissant (TRF) Fall 1:31
6. Ryan Ortiz (DL)
171 lbs.
1. Andy Przekwas (Ros) 6-4
2. Joe Bechtold (BCLB)
True 2nd: Joseph Bechtold (BCLB) WBMD Adma Lian (TRF) 12-1
3. Adam Lian (TRF) 6-5
4. Dale Gullickson (DR/N)
5. Jerry Wright (NK) Fall 3:33
6. Joe Wintrfeldt (DL)
189 lbs.
1. Matt Olson (F/B) 8-4
2. Aaron Young (BCLB)
True 2nd: Justin Schramm (DL) WBF Aaron Young (BCLB) 5:19
3. Justin Schramm (DL) 5-3
4. Brett Steinbrink (CRX)
5. Ryan Miller (PR) Fall 1:35
6. Chris Bonderson (NK)
215 lbs.
1. Brent Eidenschink (DL) 5-2
2. Derek Moehling (DR/N)
3. Evan Osterhoudt (Hib) 4-2 OT
4. Brock Otto (Ros)
5. Andrew Peralta (TRF) Fall 5:40
6. Kris Kolkin (BCLB)
Hwt lbs.
1. Elliott Osterhoudt (Hib) 7-4
2. Jordan Reese (CRX)
True 2nd: Jordan Reese (CRX) WBD Max Krueger (ROS) Fall 2:52
3. Max Krueger (Ros) 5-3 OT
4. Andy Lundberg (DL)
5. Andy Walsh (N/K) Fall 4:47
6. Joe Anderson (Vir)
 
~Mischke