Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 7 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

submit Tournament Results | Fax: 612-605-0159

February 27-28, 2004 at Aitkin High School
 
Aitkin (AIT)
Crosby-Ironton (CI)
Long Prairie-Grey Eagle (LPGE)
Minnewaska Area (MA)
Morris Area/Hancock (MAH)
Pelican Rapids (PR)
Pequot Lakes/Pine River-Backus (PLPRB)
Perham (PER)
Sauk Centre (SC)
Staples-Motley (SM)
Wadena-Deer Creek (WDC)
 
Section Head Coach of the Year: Robb Moser, Perham
Section Assistant Coach of the Year: Al Bryce, Minnewaska
 
103
1st: Derek Pesta (LPGE) WBD Brian Beilke (SC) 2-1
True 2nd: Brian Beilke (SC) WBD Andrew Shavinsky (AIT) 7-1
3rd: Andrew Shavinsky (AIT) WBD Rory Self (SM) 5-2
5th: Brendan McNamara (PLPRB) WBD Dwight Jenne (PER) 5-1
Brian Beilke (SC) WBMD Rory Self (SM) 13-2
Derek Pesta (LPGE) WBD Andrew Shavinsky (AIT) 7-1
112
1st: Phillip Moenkedick (PER) WBD Kip Anderson (PR) 9-2
True 2nd: Kip Anderson (PR) WBD Joe Swartz (MA) 6-4 OT
3rd: Joe Swartz (MA) WBD Ian Carlstrom (WDC) 7-2
5th: Jozy Olson (SC) WBD Shawn Dause (SM) 8-7
Kip Anderson (PR) WBD Ian Carlstrom (WDC) 7-2
Phillip Moenkedick (PER) WBD Joe Swartz (MA) 4-3
119
1st: Joe Werner (PER) WBF Sam Goracke (MA) 1:07
3rd: Kenny Steffens (WDC) WBD Jacob Nohl (MAH) 7-6
5th: Brad Hartigan (SC) WBMD Korey Tibbets (AIT) 15-2
Joe Werner (PER) WBF Jacob Nohl (MAH) 2:44
Sam Goracke (MA) WBD Kenny Steffens (WDC) 4-2 OT
125
1st: Sam Schad (LPGE) WBMD Brian Wood (CI) 12-1
3rd: Tyler Doll (PER) WBD Beau Pilgrim (SM) 5-0
5th: Ryan Hunke (WDC) WBD Jason Oestreich (AIT) 8-4
Sam Schad (LPGE) WBF Beau Pilgrim (LPGE) 5:15
Brian Wood (CI) WBD Tyler Doll (PER) 10-7
130
1st: Travis Pesta (LPGE) WBD Zach Winter (SC) 4-1
3rd: Richard Milbeck (PR) WBD Justin Berns (LPGE) 6-3
5th: Alex Nelson (MAH) WBMD Matt Christenson (AIT) 13-0
Travis Pesta (LPGE) WBMD Justin Berns (PER) 13-0
Travis Winter (SC) WBD Richard Milbeck (PR) 8-2
135
1st: Cory Swenson (PLPRB) WBD Trevor Larson (MA) 5-3
3rd: B. J. Wasserzieher (AIT) WBF Michael Guehna (PER) 1:11
5th: Tony Heintzelman (PR) WBD Jacob zeiss (LPGE) 7-1
Cory Swenson (PLPRB) WBMD Michael Guehna (PER) 13-1
Trevor Larson (MA) WBD B. J. Wasserzieher (AIT) 3-1
140
1st: Greg Perrine (PER)WBD Colin Cihlar (MA) 6-3
True 2nd: Jake Johnson (PR) WBMD Colin Cihlar (MA) 10-2
3rd: Jake Johnson (PR) WBMD Darren Folkestad (WDC) 10-0
5th: Mike Hoffman (MAH) WBF Nate Reynolds (SC) 2:00
Colin Cihlar (MA) Nate Reynolds (SC) 6-0
Greg Perrine (PER) WBD Jake Johnson (PR) 6-2
145
Kurt Haakinson (SC) WBD Johnathon Arness (AIT) 5-0
3rd: Cody Pahan (MA) WBF Patrick Dunn (WDC) 2:43
5th: Mitch Johnson (PR) WBD Marcus Hernandez (PLPRB) 3-2
Kurt Haakinson (SC) WBF Mitch Johnson (PR) 2:07
Johnathon Arness (AIT) WBD Cody Pahan (MA) 6-4 2X OT
152
1st: Kyle Koehntop (MAH) WBMD Jake Uphus (SC) 15-2
3rd: Jordan Arntson (PR) WBF Justin Richards (SM) 1:13
5th: Mitch Ainali (LPGE) WBD Vance Peyton (WDC) 7-3
Kyle Koehntop (MAH) WBF Justin Richards (SM) 1:05
Jake Uphus (SC) WBD Jordan Arntson (PR) 3-2 2X OT
160
1st: Taylor Jergenson (MA) WBD Matt Hayes (WDC) 4-2
3rd: Kenny Moenkedick (PER) WBF Aaron Erdahl (MAH) 3:52
5th: Jordan Olsen (SM) WBD Charlie McCoy (PLPRB) 4-3
Matt Hayes (WDC) WBD Kenny Moenkedick (PER) 5-3 OT
Taylor Jorgensen (MA) WBD Aaron Erdahl (MOR) 3-2 2XOT
171
1st: Jacob Bryce (MA) WBTF Jace Kayfes (CI) 2:24
True 2nd: Nick Ruegemer (SC) WBD Jace Kayfes (CI) 14-6
3rd: Nick Ruegemer (SC) WBD Cale Sparks (AIT) 3-1
5th: Jon Flatau (PER) WBF Taylor Michels (PR) 2:26
Jacob Bryce (MA) WBMD Nick Ruegemer (SC) 11-1
Jace Kayfes (CI) WBD Jon Flatau (PER) 13-9
189
1st: Ethan Vogt (SC) WBTF Dustin Uselman (WDC) 4:42
3rd: Casey Boutain (MA) WBID Doug Aas (PR)
5th: Kyle Christopherson (PER) WBF Devon Lamke (AIT) 3:36
Ethan Vogt (SC) WBF Doug Aas (PR) 3:03
Dustin Uselman (WDC) WBD Casey Boutain (MA) 6-2
215
1st: Nathan Stoen (MA) WBF Matt Gastecki (WDC) 3:16
3rd: Cory Detloff (SM) WBF Mason Bakken (PR) 3:04
5th: Phillip Just (AIT) WBF Josh Pesta (LPGE) 2:55
Nathan Stoen (MA) WBF Josh Pesta (LPGE) 1:44
Matt Gastecki (WDC) WBD Cory Detloff (SM) 4-3 2XOT
275
1st: Tim Richards (WDC) WBF Tyler Sazama (PER) 5:05
3rd: Abe Jergenson (MA) WBF Dylan Evenson (PR) 2:40
5th: Matt Groetsch (SC) WBF Mark Tollefson (SM) 2:53
Tyler Sazama (PER) WBF Abe Jorgensen (MA) 3:23
Tim Richards (WDC) WBD Matt Groetsch (SC) 3-2 2XOT
 
~Mischke