Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AAA Section 7 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Tournament Results | Fax: 612-605-0159
February 27-28, 2004 at Grand Rapids H.S.
 
Andover (AND)
Anoka (A)
Blaine (BL)
Cambridge-Isanti (CI)
Champlin Park (CP)
Chisago Lakes Area (CL)
Coon Rapids (CR)
Forest Lake (FL)
Grand Rapids (GR)
North Branch (NB)
Princeton (P)
St. Francis (SF)
 
103
1st: John Sundgren (BL) WBMD Carl Richard (CI)
True 2nd: Fvechy Vang (CR) WBD Carl Richard (CI) 6-3
3rd: Fvechy Vang (CR) WBF Brian Jones (CL) 5:33
5th: Matt Baerson (CP) WBDQ Travis Kirpach (SF)
Semifinals
John Sundgren (BL) WBMD Fvechy Vang (CR) 9-0
Carl Richard (CI) WBF Brian Jones (CL) 1:59
112
1st: Jason Adams (CR) WBMD Kory Graham (CI) 11-2
True 2nd: Jacob Deitchler (A) WBD Kory Graham (CI) 7-2
Third Place: Jacob Deitchler (A) WBD Josh Weisman (CP) 5-3
Fifth Place:
Jed McGuire (GR) WBMD Nick Wasche (SF) 11-3
Semifinals
Jason Adams (CR) WBMD Josh Weisman (CP) 12-3
Kory Graham (CI) WBD Nick Wasche (SF) 2-0 OT
119
1st: Matt Curtiss (CR) WBD Luke Sundgren (BL) 6-2
3rd: Eric Morris (FL) WBMD Jamen Hulegaard (A) 13-3
5th: Blake Sjodin (CI) WBF Josh Schwab (NB) 2:00
Semifinals
Matt Curtiss (CR) WBD Blake Sjodin (CI) 5-4
Luke Sundgren (BL) WBF Jamen Hulegaard (A) 3:59
125
1st: Ryan Adams (CR) WBF Lucas Murray (A) 3:04
3rd: Joe Pauluk (BL) WBD Ryan Owens (SF) 10-8
5th: Ryan Schmidt (FL) WBF Ross Dankers (CI) 4:20
Semifinals
Ryan Adams (CR) WBMD Ryan Owns (SR) 17-4
Lucas Murray (A) WBD Joe Pauluk (BL) 5-0
130
1st: Travis Mortenson (CR) WBD Kyle Volker (CI) 14-7
True 2nd: Kyle Volker (CI) WBMD Justin Kessler (AND) 12-3
3rd: Justin Kessler (AND) WBD Pate Coleman (A) 5-3 OT
5th: Brad Aasen (P) WBD Ken Janssen (FL) 6-2
Semifinals
Kyle Volker (CI) WBD Brad Aasen (P) 6-0
Travis Mortenson (CR) WBD Justin Kessler (AND) 5-1
135
1st: Johnny Denney (FL) WBD P. J. Mack (CR) 6-1
3rd: Nate Brackenbury (CI) WBD Justin Zastrow (BL) 4-0
5th: Lee Wickstrom (SF) WBD Josh Johnson (AND) 6-4
Semifinals
Johnny Denney (FL) WBF Justin Zastrow (BL) 2:46
P. J. Mack (CR) WBD Nate Brackenbury (CI) 5-2
140
1st: Jimmy Underdahl (FL) WBD Danny Hanson (CI) 11-4
3rd: Robby Kriesel (SF) WBMD Matt Jensen (P) 13-1
5th: Tony Hewitt (CR) WBF C. B. Stratton (A) 3:32
Semifinals
Jimmy Underdahl (FL) WBF C. B. Stratton (A) 2:54
Danny Hanson (CI) WBD Robby Kriesel (SF) 6-3
145
1st: Noel Sweeney (GR) WBMD Jeff O'Connor (CI) 11-3
3rd: Matt Duchame (A) WBMD Jordan Kolbow (FL) 10-0
5th: Sean Roff (CP) WBF Chad Burkholder (P) 4:30
Semifinals
Noel Sweeney (GR) WBD Jordan Kolbow (FL) 7-0
Jeff O'Connor (CI) WBD Matt Duchame (A) 2-1 2XOT
152
1st: Zack Molitor (CI) WBF Corey Weston (GR) 4:56
True 2nd: Corey Weston (GR) WBD Matt Withrow (BL) 7-2
3rd: Matt Withrow (BL) WBMD Matt Friedrich (SF) 10-2
5th: Andy Ramirez (FL) WBD Joe Lofboom (NB) 6-2
Semifinals
Zack Molitor (CI) WBF Matt Withrow (BL) 3:33
Corey Weston (GR) WBF Andy Ramirez (FL) 2:50
160
1st: Ross Murray (A) WBMD John Aultman (GR) 11-3
True 2nd: John Aultman (GR) WBF Luke Anderson (CL) 4:37
3rd: Luke Anderson (CL) WBD Steve D'Algle (CI) 7-5
5th: Sam Suparat (NB) WBF Travis Calrson (BL) 3:48
Semifinals
Ross Murray (A) WBF Luke Anderson (CL) :30
John Aultman (GR) WBD Steve D'Algle (CI) 6-3
171
1st: Dusty Iverson (A) WBD Phil Meinert (P) 14-8
True 2nd: Phil Meinert (P) WBD Garret Long (SF) 9-5
3rd: Garret Long (SF) WBF Jesse Aultman (GR) 5:20
5th: Mike Vaught (CI) WBF Zack Backus (NB) 2:48
Semifinals
Phil Meinert (P) WBD Jesse Aultman (GR) 18-11
Dusty Iverson (A) WBD Garret Long (SF) 9-8
189
1st: Aaron James (CL) WBD Bill Blumhoefer (CI) 3-1 OT
True 2nd: Bill Blumhoefer (CI) WBD Sean Williams (CR) 3-2
3rd: Sean Williams (CR) WBD Andy Robinson (SF) 5-2
5th: Phil Osterbauer (FL) WBD Cory Haley (NB) 5-1
Semifinals
Bill Blumhoefer (CI) WBMD Andy Robinson (SF) 9-1
Aaron James (CL) WBD Sean Williams (CR) 9-6
215
1st: Mike Maresh (CP) WBF Jeremy Bergerson (NB) 1:50
3rd: Jared Rasmussen (A) WBD Jake Brown (FL) 7-3
5th: T. J. Kerr (AND) WBD Forrest Becklin (CI) 8-4
Semifinals
Mike Maresh (CP) WBF T. J. Kerr (AND) N/A
Jeremy Bergerson (NB) WBD Jared Rasmussen (A) 5-1
275
1st: Kyle Massey (CP) WBF Mark Zimmerman (CR) :56
3rd: Grant Sather (A) WBF John Winczowski (AND) 2:57
5th: Kyle Johnson (CI) WBD Blaine Hielm (SF) 3-1
Semifinals
Kyle Massey (CP) WBF Kyle Johnson (CI) :11
Mark Zimmerman (CR) WBF Grant Sather (A) N/A
 
~Mischke