Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 4 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 612-605-0159

#1 St. Michael-Albertville

|

|

|

2/19/04 7:30 pm

St. Michael-Albertville

|

#9 Columbia Heights

at Mound Westonka

81-0

|

2/19/04 6:00 pm

|

|

|

at Mound Westonka

Columbia Heights

|

|

32-27

|

#8 DeLaSalle

|

2/20/04 6:00 pm

St. Michael-Albertville

|

at Orono

71-0

|

|

|

#5 Benilde-St. Margaret's

|

|

|

|

|

|

|

|

|

2/19/04 7:30 pm

Fridley

|

|

at Mound Westonka

57-21

|

|

|

#4 Fridley

|

|

|

Champion

2/20/04 8:00 pm

St. Michael-Albertville

at Orono

55-6

|

#3 Minnehaha Academy

|

|

|

|

|

|

2/19/04 7:30 pm

Minnehaha Academy

|

|

at Mound Westonka

54-23

|

|

|

|

|

#6 Orono

|

|

|

|

|

|

|

2/20/04 6:00 pm

Mound-Westonka

|

#7 Brooklyn Center

at Orono

47-18

2/19/04 6:00 pm

|

|

at Mound Westonka

Brooklyn Center

|

|

41-40

|

|

#10 Mahtomedi

|

|

2/19/04 7:30 pm

Mound-Westonka

|

at Mound Westonka

60-20

|

#2 Mound-Westonka

|


Preliminaries
 
Brooklyn Center 41, Mahtomedi 40
103: Cou Yang (BC) fall Levi Ender (M) 3:44
112: Kevin Kneisl (M) forf ()
119: Will Grant (M) forf ()
125: Brian Dowell (BC) forf ()
130: Jamal Galehdari (BC) forf ()
135: Brandon Hackley (M) forf ()
140: Derick Baer (BC) forf ()
145: Evan Boemer (M) maj Eric Mickens (BC) 14-4
152: Miguel Munoz (BC) forf ()
160: Chuckie Williams (BC) fall Eric Wenzel (M) 4:23
171: Orea Wright (BC) tech Dusty Roehring (M) 17-2
189: Adam Hill (M) fall Andy Korman (BC) 1:10
215: John Stoltenberg (M) forf ()
Hwt: Neal Boegel (M) forf ()
 
Columbia Heights 32, DeLaSalle 27
103: Brady Worden (CH) forf ()
112: Matt Reinartz (CH) tech Kevin Russel (DLS) 22-4
119: Sam Wressel (CH) dec Matt Fimon (DLS) 9-6
125: John Hardy (DLS) forf ()
130: () dblforf ()
135: () dblforf ()
140: Thomas Olin (DLS) dec Brandon Halloran (CH) 9-5
145: Alex Wong (CH) fall Tony Sanderson (DLS) 1:10
152: Rafael Begazo (DLS) forf ()
160: Andy Mixer (CH) fall Bjorn Carlson (DLS) :50
171: Leif Anderson (CH) forf ()
189: Tim McNamara (DLS) fall Tony Mixer (CH)
215: Jake Fimon (DLS) forf ()
Hwt: () dblforf ()
 
Quarterfinals
 
Fridley 57, Benilde-St. Margaret's 21
103: Vince Hokstad (F) maj David Bernu (BSM) 16-6
112: Jay DiaFerio (BSM) forf ()
119: Jess Vallera (BSM) fall Magnus Hokstad (F)
125: Mike Sutherland (F) fall Sam Gondeck (BSM)
130: Matt Whalen (F) fall Nick Halbert (BSM)
135: Jared Faber (F) fall Alex Graham (BSM)
140: Justin Smith (BSM) dec Paul Hussein (F) 6-0
145: Brandon Johnson (F) fall Jack Sites (BSM)
152: John Neeb (F) fall Jamie Schmidt (BSM)
160: Chris Kent (F) fall Joe Schermers (BSM)
171: Jeff Regan (F) tech Tom Harm (BSM)
189: Kevin Commoford (BSM) fall Reed Allanson (F)
215: Allen Hase (F) fall James Muston (BSM)
Hwt: Justin Kent (F) fall Mark Pulcinski (BSM)
 
St. Michael-Albertville 81, Columbia Heights 0
103: Andy Hackenmueller (SMA) maj Brady Worden (CH) 13-1
112: Dan Greeno (SMA) fall Matt Reinatz (CH)
119: Mike Thorn (SMA) fall Sam Wressel (CH)
125: Brandon Dick (SMA) forf ()
130: Joe Grygelko (SMA) forf ()
135: Chad Little (SMA) fall Brandon Halloran (CH)
140: Kurt Schumm (SMA) fall Alex Wong (CH)
145: Mickey Kirk (SMA) forf ()
152: Josh Becker (SMA) forf ()
160: Jake Grygelko (SMA) tech Andy Mixer (CH) 19-3
171: Chas Betts (SMA) fall Leif Anderson (CH)
189: Luke Vetsch (SMA) forf ()
215: Mark Kasper (SMA) forf ()
Hwt: John Grygelko (SMA) forf ()
 
Minnehaha Academy 54, Orono 23
103: Ryan Bouslag (MA) fall Vince Dumas (O) :31
112: Josh Anderson (MA) fall Brad Falde (O) 1:21
119: Sean Devereaux (MA) tech Mike Shaughnessy (O) 17-2
125: Matt Tangen (MA) maj Mike Arne (O) 9-1
130: Graham Norsted (MA) maj Brendan McCaffrey (O) 10-0
135: Ryan Merz (O) dec Tyler Vivian (MA) 6-0
140: David Hauge (MA) tech Peter Martinson (O) 17-1
145: Pete Keding (O) fall Mat Rhode (MA) 2:58
152: Jake Grothe (MA) fall Tyson Nassauer (O) :51
160: Joe Slaughter (O) fall Preston Anderson (MA) 1:25
171: Jayden Scherer (O) fall Luke Grothe (MA) :59
189: Chris Jensen (O) fall Richard Gregor (O) 2:23
215: Ethan Nagel (MA) forf ()
Hwt: Anthony Brown (MA) forf ()
 
Mound-Westonka 60, Brooklyn Center 20
 
Semifinals
 
Mound-Westonka 47, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 18
St. Michael-Albertville 71, Fridley 0
 
Championship
 
St. Michael-Albertville 55, Mound-Westonka 6