Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 3 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

submit Tournament Results | Fax: 612-605-0159

February 27-28, 2004 at Montevideo
 
Adrian (ADR)
Fulda/Murray County Central (FMC)
Lac qui Parle Valley (LQPV)
Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek (L)
Marshall (MAR)
Montevideo (MON)
Pipestone Area (PIP)
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove (RRC)
Redwood Valley (RV)
Tracy-Milroy-Balaton (TMB)
Worthington (WOR)
Yellow Medicine East (YME)
 
Notes:
Section Head Coach of the Year: Gary Wolf, Yellow Medicine East
Section Assistant Coach of the Year: Hollis Weber, Yellow Medicine East
 

Section 3AA wrestling champions include (front, from left) 103-Ryan Tongen, YME; 112-Joey Bullerman, Adrian; 119-Nate Barker, LqPV; 125-Michal Barrie, Adrian; 130-Thai Hua, Wor.; 135-Brandon Bullerman, Adrian; 140-Dusty Bullerman, Adrian. (back row) 145-Bo Hagert, RWV; 152-Dusty Myers, RWV; 160-Tom Anderson, RWV; 171-Tyler Santjer, YME; 189-Levi Bullerman, Adrian; 215-Kirk Nelson, RRC and 275-Michael Hubert, RRC. (Photo by Pat Schmidt)
 
103 lbs.
1. Ryan Tongen (YME) 15-2
2. Jason Jeremiason (MAR)
True 2nd: Jeremiason DQ over Thier
3. Tony Their (ADR) 7-1
4. Andy Macziewski (MON)
5. Tyler Evans (PIP) 7-1
6. Tyler Giese (FMC)
112 lbs.
1. Joey Bullerman (ADR) 2-1
2. Chad Listul (YME)
True 2nd: Listul dec. Halverson 6-1
3. Gage Halverson (MON) Fall :53
4. Derek Evans (TMB)
5. Brock Kanstrup (LQPV) Fall 2:53
6. Kody Kramer (FMC)
119 lbs.
1. Nathan Barker (LQPV)
2. Loren Cooreman (TMB)
3. L Clarke (FMC)
4. Zach Morgan (PIP)
125 lbs.
1. Michal Barrie (ADR)
2. Luke Giese (FMC)
3. Adam Snyder (TMB)
4. Brady Thomson (LQPV)
130 lbs.
1. Thai Hua (WOR) 5-4
2. Blaine Weber (YME)
True 2nd: Weber dec. Evans 3-2
3. Kyle Evans (PIP) 6-2
4. Russel Gewerth (RV)
5. Chad Coreman (TMB) 2-1
6. Pete Jensen (ADR)
135 lbs.
1. Brandon Bullerman (ADR) 12-2
2. David Carruth (LQPV)
True 2nd: Carruth dec. Walz 10-2
3. Donavon Walz (RRC) 6-5
4. Steve Evans (PIP)
5. Tallen Wald (MON) 6-2
6. Nate Boer boom (MAR)
140 lbs.
1. Dusty Bullerman (ADR) 6-4
2. Nick Cole (YME)
3. Alex Tiffany (RRC) Fall 2:52
4. James Prairie (TMB)
5. Cody Schmidt (WOR) 13-0
6. Eric Zins (FMC)
145 lbs.
1. Bo Hagert (RV) Fall 2:28
2. Jesse Evans (PIP)
3. Robert Weaver (WOR) 11-8
4. Nate Engelkes (ADR)
5. Spenser Sannerud (YME) 16-7
6. Ben Kremer (FMC)
152 lbs.
1. Dusty Myers (RV) Fall 1:35
2. Tony Sauer (ADR)
3. Jordan Stock (YME) 3-0
4. James Gallagher (MON)
5. Andy Nelson (TMB) Fall 2:54
6. Tyson Meyeraan (FMC)
160 lbs.
1. Tom Anderson (RV) TF No Time
2. Paul Carlson (TMB)
True 2nd: Carlson dec. Henning 3-2
3. Nick Henning (FMC) Forfeit
4. Cody Reverts (ADR)
5. Joe Pfarr (RRC) 8-6
6. Bryant Schroeder (WOR)
171 lbs.
1. Tyler Santjer (YME) 11-6
2. Dean Paulzine (FMC)
3. Trent Bullerman (ADR) TF No Time
4. Tom Pauling (MON)
5. Matt Cowdin (WOR) Fall :59
6. Paul Peterson (PIP)
189 lbs.
1. Levi Bullerman (ADR) Fall 2:52
2. Brian Croatt (LQPV)
3. Justin Stoks (YME) 9-7
4. Blake Hagert (RV)
5. Jeff Horne (FMC0 Fall 1:02
6. Brent Christianson (RRC)
215 lbs.
1. Kirk Nelson (RRC) 4-3
2. Paul Panitzke (RV)
3. Nick Schommer (YME) Fall 1:19
4. Cody Lutmer (ADR)
5. Adam Dvorak (LQPV) Fall 1:07
6. Mike Schreiber (TMB)
Hwt lbs.
1. Michael Hubert (RRC) 4-3
2. Ben Khali (YME)
True 2nd: Winselman wbf Khali
3. Josh Wiselman (ADR) Fall 2:35
4. Andy Witzel (FMC)
5. Russell Vermillion (RV) Fall 3:19
6. Jordan Rolling (TMB)
 
~Mischke

SECTION 3AA SEEDS
103
1. Ryan Tongen YME 28-4
2. Jason Jeremiason Mar 27-10
3. Taylor Evans Pipestone 16-16
4. Tony Their Adrian 21-17
5. Andy Macziewski MONTI 21-14
6. Chia Thao Tracy 13-19
112
1. Chad Listul YME 27-3
2. Cage Halverson MONTI 26-5
3. Joey Bullerman Adrian 29-9
4. Brock Kanstrup LQPV 19-12
5. Kody Kramer FMC 15-16
6. Derek Evans 22-14 22-14
119
1. Nate Barker LQPV 27-3
2. Loren Clarke FMC 24-12
3. Cole Cooreman Tracy 26-9
4. Zach Morgan Pipestone 21-8
5. Tyler Kanten MONTI 10-14
6. Brandon Croat Adrian 16-23
125
1. Michal Barrie Adrian 31-7
2. Luke Giese FMC 28-5
3. Adam Snyder Tracy 15-6
4. Landen Cole YME 16-14
5. Tony Klosterboer MONTI 24-7
6. Brady Thomson LQPV 15-14
130
1. Blaine Weber YME 20-6
2. Thai Hue Worthington 25-11
3. Russell Gewerth Redwood 20-9
4. Peter Jensen Adrian 26-9
5. Chad Cooreman Tracy 20-15
6. Kyle Evans Pipestone 19-13
135
1. Brandon Bullerman Adrian 30-8
2. Tallen Wald MONTI 26-6
3. David Carruth LQPV 21-6
4. Steve Evens Pipestone 20-11
5. Tom Jacobson YME 17-16
6. Nate Boerboom Marshall 19-12
140
1. Nick Cole YME 25-1
2. Dusty Bullerman Adrian 32-6
3. Leighton Reuss MONTI 23-10
4. Alex Tiffany Redwood 23-16
5. Cody Schmidt Worthington 16-15
6. James Prairie Tracy 20-14
145
1. Bo Hagert Redwood 32-6
2. Robert Weaver Worthington 23-15
3. Jesse Evans Pipestone 24-12
4. Nate Engelkes Adrian 21-9
5. Spencer Sannerud YME 14-18
6. Dan Dieter Tracy 13-20
152
1. Dusty Myers Redwood 35-0
2. Tony Sauer Adrian 31-7
3. Jordan Stock YME 23-13
4. James Gallagher MONTI 19-13
5. Andy Nelson Tracy 14-17
6. Dustin Donth Luverne 13-19
160
1. Cody Reverts Adrian 28-9
2. Tom Anderson Redwood 23-4
3. Nick Henning FMC 28-8
4. Paul Carlson Tracy 21-16
5. Brent Schroeder Worthington 20-17
6. Erick Isfeid YME 11-19
171
1. Tyler Santier YME 28-2
2. Trent Bullerman Adrian 25-13
3. Dean Pauzine FMC 21-13
4. Matt Cowdin Worthington 26-10
5. Tom Pauling MONTI 22-6
6. Paul Peterson Pipestone 19-14
189
1. Levi Bullerman Adrian 37-1
2. Justin Stoks YME 30-6
3. Brian Croatt LQPV 20-4
4. Blake Hagert Redwood 21-16
5. Jeff Horne FMC 10-23
6. Brett Peterson Tracy 10-15
215
1. Kirk Nelson RRC 25-6
2. Cody Lutmer Adrian 19-14
3. Paul Panitzie Redwood 27-11
4. Mike Schreier Tracy 16-11
5. Adam Dvorak LQPV 14-9
6. Nick Schommer YME 6-4
275
1. Ben Khali YME 26-10
2. Josh Winselman Adrian 28-10
3. Michael Hubert RRC 27-5
4. Andy Witzel FMC 12-18
5. Jordan Rolling Tracy 9-11
6. Russel Vermillon Redwood 4-2