Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class A Section 2 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

submit Tournament Results | Fax: 612-605-0159

February 27-28, 2004 at Medford High School
 
Blooming Prairie (BP)
Hayfield (HAY)
Janesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
Kenyon-Wanamingo (KW)
LeCenter/Cleveland (LCC)
Medford (MED)
Minnesota Academy for the Blind (MAB)
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG)
Southland (SOU)
Triton (TRI)
Waterville-Elysian-Morristown (WEM)
 
103
1st: Joe Selly (LCC) WBMD Jesse Westphal (JWP) 9-1
3rd: Ross Kellogg (SOU) WBD Nathan Lexvold (KW) 13-8
5th: Josh Faulhaber (HAY) WBD Riley Kispert (TRI) 15-11
Semifinals
Joe Selly (LCC) WBF Nathan Lexvold (KW) 4:50
Jesse Westphal (JWP) WBD Ross Kellogg (SOU) 6-4 OT
112
1st: Nick Blum (MED) WBD Dan Klingfus (SOU) 9-3
True 2nd: Dan Klingfus (SOU) WBD Brandon Schlaak (NRHEG) 7-1
3rd: Brandon Schlaak (NRHEG) WBD Shane Weatherford (KW) 4-2
5th: Zach Ehemke (HAY) WBMD Paul Pommeranz (WEM) 16-5
Semifinals
Nick Blum (MED) WBD Brandon Schlaak (NRHEG) 11-8
Dan Klingfus (SOU) WBD Shane Weatherford (KW) 3-2
119
1st: Joe Grasser (LCC) WBD Steve Emerick (HAY) 3-2
3rd: Krey Cory (NRHEG) WBF Danny Simmons (MED) 3:47
5th: Corey Mees (SOU) WBD Eric Huxford (JWP) 2-0
Semifinals
Joe Grasser (LCC) WBMD Danny Simmons (MED) 13-4
Steve Emerick (HAY) WBD Krey Cory (NRHEG) 6-4
125
1st: Dan West (HAY) WBMD Grant Johnson (BP) 12-1
3rd: Brian Bos (NRHEG) WBF Lucas Amundson (KW) 2:26
5th: Kevin Vogt (SOU) WBMD Jake Elzen (MED) 12-1
Semifinals
Danny West (HAY) WBMD Lucas Amundson (KW) 15-2
Grant Johnson (BP) WBD Brian Bos (NRHEG) 7-3
130
1st: Shane Masching (HAY) WBMD Luke Nelson (BP) 12-3
3rd: Gaven Schlaak (NRHEG) WBD David Schroht (MED) 13-7
5th: Matt Frericks (LCC) WBD Adam Langer (KW) 9-3
Semifinals
Shane Masching (HAY) WBF Adam Langer (KW) :40
Luke Nelson (BP) WBD Gaven Schlaak (NRHEG) 7-4
135
1st: Isaac Klaehn (SOU) WBD Dusty Kavitz (MED) 6-2
3rd: Jon Roemhildt (WEM) WBD Carl Pederson (NRHEG) 11-8
5th: Matt Oelke (JWP) WBD Ben Wetzel (LCC) 3-1
Semifinals
Isaac Klaehn (SOU) WBD Matt Oelke (JWP) 7-0
Dusty Kavitz (MED) WBD Jon Roemhildt (WEM) 18-13
140
1st: Matt Hanson (TRI) WBD Billy Lindquist (BP) 7-3
3rd: Andrew Knish (WEM) WBD Taylor Holland (NRHEG) 11-4
5th: Scott Maas (MED) WBD Dan Johnson (KW) 2-1
Semifinals
Matt Hanson (TRI) WBMD Taylor Holland (NRHEG) 10-1
Billy Lindquist (BP) WBD Andrew Knish (WEM) 8-6
145
1st: Brad Klemmenson (BP) WBD Kelly Markham (MED) 8-3
True 2nd: Kelly Markham (MED) WBMD Jacob Boettcher (TRI) 20-7
3rd: Jacob Boettcher (TRI) WBF Ryan Berg (KW) 3:32
5th: Brian Bartness (NRHEG) WBD Mike Borneke (JWP) 6-3
Semifinals
Brad Klemmenson (BP) WBF Ryan Berg (KW) :50
Kelly Markham (MED) WBD Brian Bartness (NRHEG) 3-2
152
1st: Anders Mattson (NRHEG) WBD Lucas Smith (SOU) 10-8
3rd: George Evjen (HAY) WBMD Ty Svanby (MED) 15-5
5th: Pat Wallace (BP) WBF Ryan Amundson (KW) :58
Semifinals
Anders Mattson (NRHEG) WGMD Ty Svenby (MED) 14-6
Lucas Smith (SOU) WBD George Evjen (HAY) 11-7
160
1st: Brady James (WEM) WBD Steven Salinas (BP) 3-1 OT
True 2nd: Steven Salinas (BP) WBF Kirk Felten (SOU) 4:41
3rd: Kirk Felten (SOU) WBD Jake Kaplan (MED) 6-4
5th: Mike Wunderlich (KW) WBF Will Naylor (HAY) 2:53
Semifinals
Steven Salinas (BP) WBF Jake Kaplan (MED) 3:06
Brady James (WEM) WBF Kirk Felton (SOU) 2:26
171
1st: Nick Christenson (NRHEG) WBD Scott Balzer (MED) 2-1
3rd: Kory Blaschko (LCC) WBD Jon Fasnacht (JWP) 3-1
5th: Alex Padilla (SOU) WBMD Josh Lerfald (KW) 13-5
Semifinals
Scott Balzer (MED) WBD Kory Blaschko (LCC) 8-4
Nick Christenson (NRHEG) WBF Jon Fasnacht (JWP) 3:34
189
1st: Brent Yule (MED) WBMD Kaleb Jacobson (NRHEG) 17-7
True 2nd: Kaleb Jacobson (NRHEG) WBF Bobby Houlihan (WEM) 1:20
3rd: Bobby Houlihan (WEM) WBD David Quam (KW) 8-4
5th: Tyler Wildeman (HAY) WBD Zach Hoffman (BP) 2-1
Semifinals
Brent Yule (MED) WBF Tyler Wildeman (HAY) :37
Kaleb Jacobson (NRHEG) WBF David Quam (KW) 3:40
215
1st: Mat Holland (NRHEG) WBD Steve Jewison (WEM) 2-1
3rd: Jeremy Kaplan (MED) WBD Tommy Brown (HAY) 5-0
5th: Joe Joyce (JWP) WBF Andrew Engle (LCC) :16
Semifinals
Matt Holland (NRHEG) WBF Tommy Brown (HAY) 3:39
Steve Jewison (WEM) WBD Jeremy Kaplan (MED) 3-2
275
1st: Mitch Elzen (MED) WBMD Coltt Ullom (TRI) 13-1
True 2nd: Mack Noble (KW) WBF Coltt Ullom (TRI) :46
3rd: Mack Noble (KW) WBF Jared Thelemann (WEM) 1:28
5th: Reese Hageman (BP) WBID Chris Hager (NRHEG) 14-8
Semifinals
Mitch Elzen (MED) WBMD Chris Hager (NRHEG) 8-0
Coltt Ullom (TRI) WBF Reese Hageman (BP) 1:16
 
~Mischke