Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class A Section 7 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 1-503-210-8826

#1 Wheaton/Herman-Norcross

|

|

2/15/03 11:30 pm

|

Bertha-Hewitt HS

WHN

|

#9 Osakis

67-10

|

2/15/03 10:00 am

|

|

|

Bertha-Hewitt HS

Browerville/Eagle Valley

|

|

34-33

|

#8 Browerville/Eagle Valley

2/15/03 3:00 pm

|

Bertha-Hewitt HS

WHN

|

60-12

|

|

|

#5 Breckenridge

|

|

|

62-12

|

|

|

2/15/03 11:30 pm

|

|

|

Bertha-Hewitt HS

Parkers Prairie

|

|

42-36

|

|

|

#4 Parkers Prairie

|

|

|

2/15/03 5:00 pm

Champion

Bertha-Hewitt HS

Wheaton/Herman-Norcross

43-26

|

#3 West Central Area

|

|

|

|

2/15/03 11:30 pm

|

|

Bertha-Hewitt HS

WCA

|

|

53-21

|

|

|

|

|

#6 Ortonville

|

|

|

|

|

2/15/03 3:00 pm

|

|

Bertha-Hewitt HS

BHV

|

39-30

|

#7 Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley

|

|

|

|

2/15/03 11:30 pm

|

|

Bertha-Hewitt HS

BHV

|

75-3

|

#2 Bertha-Hewitt/Verndale

|


Preliminaries
 
Browerville/Eagle Valley 34, Osakis 33
103: Isais Duchene (O) dec. Tyler Drehr (B) 7-3
112: Todd Frie (O) forfeit (B)
119: Grant Allen (O) forfeit (B)
125: Eric Wiener (O) forfeit (B)
130: Will Larson (O) forfeit (B)
135: Lance Dehn (B) 5 dec. Micheal Waldvogel (O) 3
140: Torrey Line (B) Fall Randy Maher (O) 5:57
145: Nate Pachan (B) Fall Orry Trisco (O) 2:51
152: Chad Rodriguez (O) 7 dec. Tom Holt (B) 3
160: Wade Johnson (B) dec Jason Johnson (O) 9-1
171: Claton Krause (B) dec Kenneth Maus (O) 10-8
189: Sam Duchene (O) dec. Ryan Spandler (B) 7-5
215: Luke Boser (B) Fall Jordan Trisco (O) 2:12
Hwt: Grant Bentz (B) Fall Troy Lueth (O) 3:59
 
Quarterfinals
 
Bertha-Hewitt-Verndale 75, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 3
103 Jasper Oyster (BHV) Dec. Adam Andrews (CACG) 7-1
112 Dustin Denny (BHV) Won by Forfeit
119 Joseph Miner (BHV) Won by Forfeit
125 Brian Braaten (BHV) Fall Brady Fuhrman (CACG) 1:52
130 Jared Oyster (BHV) Fall Phillip Wencell (CACG) :55
135 Tyler Tubbs(CACGB) Dec. Aaron Moenkedick (BHV) 9-2
140 Cullen Captain (BHV) Won by Forfeit
145 Tyler Fuller (BHV) Fall Joe Kleindl (CACG) 1:44
152 Keith Bowman (BHV) Fall Dylan Schuster (CACG) 1:18
160 Adam Schwartz (BHV) Won by Default
171 Bud Willis (BHV) Fall Kevin Kleindl (CACG)1:40
189 Joe Cottrell (BHV) pinned Matt Burnett 4:27
215 Josh Denny (BHV) Won by Forfeit
HWT Casey Finck (BHV) Won by Forfeit
 
West Central Area 53, Ortonville 21
103 Patrick Eustice (ORT) Fall Pat Mitchell (WCA) 1:20
112 Brady Schneeberger (WCA) TFall Dylan McClain (ORT) 3:44
119 Nathan Long (WCA) Dec. Eric Croatt (ORT) 12-6
125 Jordan Hammer (WCA) Fall Tim Rudnick (ORT) :46
130 Kenny Montonye (WCA) Fall Drew Johnson (ORT) 1:31
135 Ernie Longoria (WCA) Fall David Webster (ORT) :36
140 Nick Guttormson (WCA) Fall Jon Karels (ORT) 3:07
145 Ben Rudnick (ORT) Fall Dennis Silk (WCA) 1:59
152 Eric Collins (ORT) Dec. Dustin Schneeberger (WCA) 9-3
160 Phillip Beaumia (WCA) Fall Scott Anderson (ORT) 1:40
171 Matt Anderson (WCA) Dec. Cory Schmieg (ORT) 7-6
189 Tom Lohse (WCA) Fall Matt Koval (ORT) :32
215 Aaron Fagre (WCA) Won by Forfeit
275 Jason Kellen (ORT) Fall Morgan Taylor (WCA0 3:53
 
Wheaton/Herman-Norcross 67, Browerville-Eagle Valley 10
103 Brady Sykora (WHN) Fall Tyler Dreher (BEV) :19
112 Shane Fickes (WHN) won by Forfeit
119 Casey Gray (WHN) Won By Forfeit
125 T. J. Severance (WHN) won By Forfeit
130 Jared Lennox (WHN) Won by Forfeit
135 Matt Fridgen (WHN) Fall Lance Dane (BEV) :12
140 Scott Tolifson (WHN) Fall Torrey Line (BEV) :17
145 Nate Pachen (BEV) Major Dec. Brett Lennox (WHN) 8-0
152 Jeff Behrens (WHN) Fall Tom Holt (BEV) 1:23
160 Cody Rinke (WHN) Major Dec. Wade Johnson (BEV) 14-6
171 Matt Poole (WHN) Fall Clayton Krause (BEV) 1:30
189 Brandon Arndt (WHN) won by Forfeit
215 Luke Boser (BEV) Fall Tanner Lehman (WHN) :42
275 Colby Larson (WHN) Dec. Grant Benz (BEV) 5-2
 
Parkers Prairie 42, Breckenridge 36
103 Alex Johnson (BR) won by Forfeit
112 Andy VanHecke (BR) Won by Forfeit
119 Matt Arvidson (PP) Fall Kris Vold (BR) 2:34
125  Blair Miranowski (BR) won by Forfeit
130 Jake Dahl (BR) Fall Dustin Brockopp (PP) 1:23
135 Jess Stuehrenberg (BR) Fall Brady Arvidson (PP) 3:47
140 Ben Arvidson (PP) Dec. Seth Praus (BR) 7-3
145 Tyler Ashman (BR) won by Forfeit
152 Tyler Arvidson (PP) Fall Dean Dahl (BR) 5:39
160 Chad Koep (PP) Fall Jake Owens (BR) :42
171 Josh Lamere (PP) Fall Joel Langseth (BR) :39
189 Chris Stewart (PP) Fall Luke Perrit (BR) :42
215 Travis Bjerketvedt (PP) Fall Tyler Nord (BR) 4:23
275 Aaron Walsh (PP) Dec. Eric Cribb (BR) 8-4
 
Semifinals
 
Bertha-Hewitt-Verndale 39, West Central Area 30
103 Jasper Oyster (BHV) Fall Patrick Mitchell (WCA) :57
112 Brady Schneeberger (WCA) Fall dustin Denny (BHV) 1:32
119 Jordan Hammer (WCA) Dec. Joseph Minor (BHV) 10-6
125 Brian Braaten (BHV) Fall Kasey Bolles (WCA) 1:03
130 Jared Oyster (BHV) Fall Kenny Montoyne (WCA) 3:06
135 Cullen Captain (BHV) Fall Ernie Longoria (WCA) :46
140  Seth Moenkedick (BHV) Fall Nick Guttormson (WCA) 2:29
145 Keith Bowman (BHV) Dec. Dennis Sik (WCA) 10-6
152 Dustin Schneeberg (WCA) Dec. Tyler Fuller (BHV) 13-11
160 Phillip Beamia (WCA) Fall Adam Schwartz (BHV) 5:36
171 Matt Anderson (WCA) Major Dec. Bud Willis (BHV) 20-12
189 Tom Lohse (WCA) Fall Joe Cottrell (BHV) 5:20
215 Morgan Taylor (WCA) Dec. Josh Denny (BHV) 10-4
275 Casey Finck (BHV) Fall Jared Olson (WCA) :43
 
Wheaton-Herman-Norcross 60, Parkers Prairie 12
103 Brayd Sykora (WHN) won by Forfeit
112 Shane Fickes (WHN) Won by Forfeit
119 Casey Gray (WHN) Dec. Matt Arvidson (PP) 5-0
125 T. J. Serverance (WHN) Fall Jay Jenson (PP) 1:24
130  Jared Lennox (WHN) Won by Forfeit
135 Matt Fridgen (WHN) Brady Arvidson (PP) 1:26
140 Scott Tolifson (WHN) Major Dec. Ben Arvisdon (PP) 13-2
145  Brett Lennox (WHN) won by Forfeit
152 Tyler Arvidson (PP) Dec. Jeff Behrens (WHN) 12-5
160  Chad Koep (PP) Dec. Cody Rinke (WHN) 9-3
171 Chris Stewert (PP) Fall Eric Fischer (WHN) :29
189 Matt Pool (WHN) won by Forfeit
215 Brandon Arndt (WHN) TFall Travis Bjerketvedt (PP) 15-0
275 Colby Larson (WHN) Fall Aaron Walsh (PP) 1:03
 
Championship
 
Wheaton-Herman-Norcross 43 Bertha-Hewitt-Verndale 26
103 Jasper Oyster (BHV) Dec. Brady Sykora (WHN) 5-2
112 Shane Fikces (WHN) Fall Dustin Denny (BHV) 3:33
119 Casey Gray (WHN) Dec. Joseph Minor (BHV) 8-5
125  T. J. Serverance (WHN) Fall Brian Braaten (BHV) 2:30
130 Jared Oyster (BHV) Major Dec. Jared Lennox (WHN) 23-9
135 Cullen Captain (BHV) Major Dec. Matt Fridgen (WHN) 12-1
140 Scott Tolfson (WHN) Major Dec. Tony Schul (BHV) 9-1
145 Brett Lennox (WHN) Default Keith Bouman (BHV)
152 Tyler Fuller (BHV) Fall Jeff Behrens (WHN) 3:36
160 Cody Rinke (WHN) Adam Schwartz (BHV) 2:36
171 Matt Pool (WHN) Fall Bud Willis (BHV) 1:29
189 Brandon Arndt (WHN) Fall Joe Cottrell (BHV) 1:55
215 Josh Denny (BHV) Dec. Tanner Lahman (WHN) 14-8
275 Casey Finck (BHV) Fall Colby Larson (WHN) 1:42