Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 7 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Tournament Results Form | Fax: 1-503-210-8826
Section 7AA
Aiktin High School
 
Aitkin (AIT)
Crosby-Ironton (CI)
Long Prairie-Grey Eagle (LPGE)
Minnewaska Area (MIN)
Morris Area/Hancock (MOR)
Ottertail Central (OTC)
Pelican Rapids (PR)
Pequot Lake/Pine River-Backus (PLPRB)
Perham (PER)
Sauk Centre (SC)
Staples-Motley (SM)
Wadena-Deer Creek (WDC)
 
103
1. Phillip Moenkedick (PER) 4-0
2. Kenny Steffens (WDC)
3. Brian Beilke (SC) 6-2
4. Korey Tibbets (AIT)
5. Sam Goracke (MIN) 1-0
6. Cory Wilson (SM)
 
112
1. Shane Walton (PLPRB) 14-7
2. Brandon Redemske (SM)
 
True Second: Redemske over Kratzke Fall 3:48
 
3. Pete Kratzke (PER) 6-1
4. Joe Swartz (MIN)
5. Tyler Seeger (OTC) 4-2
6. Trevor Steling (AIT)
 
119
1. Sam Schad (LPGE) 7-3
2. Joe Werner (PER)
 
True Second: Werner over Larson 7-3
 
3. Trevor Larson (MIN) 9-5
4. Scott Chester (AIT)
5. Beau Pilgrim (SM) TFall 4:03
6. Kody Kramer (MOR)
 
125
1. Zac Winter (SC) 4-2
2. Corey Swenson (PLPRB)
3. Travis Pesta (LPGE) 7-6
4. Brian Wood (CI)
5. B. J. Wasserzieher (AIT) 6-1
6. Tyler Doll (PER)
 
130
1. Jordan Keil (AIT) 6-5
2. Darrin Quistorff (SC)
 
True Second: Quistorff dec. Milbeck 3-1
 
3. Richard Milbeck (PR) 3-2
4. Brady Switajewski (PLPRB)
5. Mark Mitchell (MIN) Fall 2:07
6. Jake Zeis (LPGE)
 
135
1. Kurt Haakinson (SC) 1-0
2. Louie Vandermay (WDC)
 
True Second: Vandermay over Johnson TFall 3:50
 
3. Jake Johnson (PR) 6-4 OT
4. Greg Perrine (PER)
5. Jeremy Fischer (MIN) Fall 4:59
6. Gary Sundby (OTC)
 
140
1. Peter Hayes (WDC) 9-2
2. Cody Olson (SC)
 
True Second: Olson over Pahan 4-2 OT
 
3. Cody Pahan (MIN) 7-2
4. Jordon Arntson (PR)
5. Jordan Olsen (SM) Fall 4:49
6. Mike Macheledt (OTC)
 
145
1. Nate Kleespie (MOR) Fall 1:11
2. Jaran Sharp (CI)
 
True Second: Sharp over Schad 8-6
 
3. Grant Schad (LPGE) 12-11
4. Taylor Jergenson (MIN)
5. Paul Hunke (WDC) Fall 4:59
6. Kenny Moenkedick (PER)
 
152
1. Kyle Trout (WDC) 9-2
2. Kyle Koehntop (MOR)
 
True Second: Pesta over Koehntop 4-0
 
3. Adam Pesta (LPGE) Fall 2:39
4. Adam Landgren (AIT)
5. Corey Cihlar (MIN) Fall 1:25
6. Justin Richards (SM)
 
160
1. Kyle Anderson (OTC) 5-4
2. Eric Carr (PER)
 
True Second: Carr over Baker 5-3
 
3. Seth Baker (PLPRB) Fall 5:16
4. Cole Swenson (MOR)
5. Matt Hayes (WDC) 5-1
6. Mike Wagner (AIT)
 
171
1. Ethan Vogt (SC) 5-0
2. Jacob Bryce (MIN)
3. Pat Jenkins (LPGE) Fall 1:15
4. Jon Flatau (PER)
5. Aaron Erdahl (MOR) Fall 1:41
6. Dave Frisk (SM)
 
189
1. Scott Twardowski (LPGE) 7-5
2. Adam Johnson (SM)
3. Casey Boutain (MIN) 5-4
4. Justin Flatau (PER)
5. Chris Nelson (PR) Default
6. Josh Setzer (AIT)
 
215
1. Nathan Stoen (MIN) 10-1
2. Kurt Jenkins (LGPE)
 
True Second: Jenkins over Ruegemer Fall 2:47
 
3. Nick Ruegemer (SC) 20-9
4. Jake Turgeon (PER)
5. Cory Detloff (SM) 3-2
6.   Matt Gastecki (WDC)
 
275
1. Phillip Shequen (PLPRB) 5-2
2. Tim Richards (WDC)
3. Tyler Sazama (PER) 6-2
4. Art Escobar (PR)
5. Cimmeron Gahm (MOR) 1-0
6. Orlin Erickson (MIN)