Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class A Section 5 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 1-503-210-8826

#1 Meadow Creek /Rivers Academy

|

|

|

2/11/03 7:00 pm

Meadow Creek /Rivers Academy

|

#8 Lester Prairie/Holy Trinity

at Meadow Creek

72-3

|

2/11/03 5:30 pm

|

|

|

at Meadow Creek

Lester Prairie/Holy Trinity

|

|

51-27

|

#9 Howard Lake-Waverly-Winsted

|

2/14/03 5:00 pm

MC/RA

|

at Kimball Area H.S.

36-34

|

|

|

#5 Eden Valley-Watkins

|

|

|

|

|

|

|

|

|

2/11/03 7:00 pm

Kimball Area

|

|

at Kimball Area H.S.

39-33

|

|

|

#4 Kimball Area

|

|

|

Champion

2/14/03 8:00 pm

MC/RA

at Kimball Area H.S.

36-24

#3 Norwood-Young America

|

|

|

|

|

|

2/11/03 7:00 pm

Norwood-Young America

|

|

at Norwood-Young America

44-23

|

|

|

|

|

#6 Montgomery-Lonsdale

|

|

|

|

|

|

|

2/14/03 5:00 pm

ACGC

|

#7 Trinity at River Ridge

at Kimball Area H.S.

38-33

2/11/03 5:30 pm

|

|

at Grove City

Trinity at River Ridge

|

|

52-23

|

|

#10 St. Croix Lutheran

|

|

2/11/03 7:00 pm

Atwater-Cosmos-Grove City

|

at Grove City

37-31

|

#2 Atwater-Cosmos-Grove City

|


Preliminaries
 
Lester Prairie/Holy Trinity 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 27
 
Trinity at River Ridge 52, St. Croix Lutheran 23
103 Joe Murphy (T) won by Forfeit
112 Greg Tambomino (T) T Fall Rick Hoffman (SCL) 16-0
119 Dave Wrightsman (SCL) Fall Artie Leighton (T) :37
125 John Heggestuen (T) Fall Jake Kassulke (SCL) :28
130 Brian Davis (SCL) TFall Peter DeMarais (T) 16-1
135 Dan Korstad (SCL) Fall Mike Grill (T) 1:54
140 Nathan Fox (T) Dec. Dustin Wood (SCL) 6-2
145 Abe Olson (T) Fall Brandon Wales (SCL) 1:47
152 Aaron Abel (SCL) Fall David Maxwell (T) 3:28
160 Ryan Kieffer (T) Major Dec. Aric Spier (SCL) 14-2
171 John Earhart (T) won by Forfeit
189 Matt Gross (T) Major Dec. Andrew Gunter (SCL) 13-0
215 Tim Bode (T) Fall Brad Rahn (SCL) 1:35
275 Joe Sattler (T) Fall Jordan Fox (SCL) :31
 
Quarterfinals
 
Meadow Creek /Rivers Academy 72, Lester Prairie/Holy Trinity 3
103: Kyle Plaisance (MC/RC) fall LUCAS KLOOS (LP) :25
112: JESSE ERICKSON (MC/RC) maj NICK SELCHOW (LP) 11-3
119: JOHN DEBOER (MC/RC) won by forfeit
125: DAVID CUNNINGHAM (MC/RC) fall MATT RICHARDSON (LP) 5:55
130: JASON CAZETT (MC/RC) fall PAT CHMIELEWSKI (LP) 1:34
135: NATE HAGNER (MC/RC) fall HARRISON KUSSKE (LP) 5:09
140: JEREMY LUCIANO (MC/RC) dec SHANE SANDERS (LP) 8-7
145: LUKE DEBOER (MC/RC) fall JARED HELDT (LP) 1:37
152: JOE SCHROEDER (MC/RC) won by forfeit
160: MATT SUTTON (MC/RC) won by forfeit
171: TYLER KLOOS (LP) dec ERIC LEWIS (MC/RC) 6-0
189: LUKE ERICKSON (MC/RC) fall MATT LYREK (LP) 3:55
215: TYLER BENZ (MC/RC) fall DAN O'REILLY (LP) 2:25
Hwt: TAYLOR RIPKA (MC/RC) won by forfeit
 
Norwood Young America 44, Montgomery-Lonsdale 23
103 Tony Swanson (NYA) Major Dec. Dan Pieper (ML) 9-0       
112 Reid Clark (NYA) Fall over Doug Bisek (ML) 1:02                  
119 David Symanitz (NYA)Fall John Madden (ML)2:47                   
125 Corey Grimm (NYA) Fall Jeremy Bisek (ML) 2:29        
130 Alex Ostlie (NYA) Fall Tony Velardi (ML) 1:05        
135 Dustin Monson (NYA) Won by Forfeit                                      
140  Sam Grimm (ML) Major Dec. Nick Ostlie (NYA)14-5 
145 Joe Gunderson (ML) Fall Eric Kloempken (NYA) :39          
152 Mike Kodada (ML) Dec. Matt Fritz (NYA) 7-1      
160 R.J. Breezina (ML) Fall Cody Schrupp (NYA) 1:22        
171 Jeff King (ML) Major Dec. Matt O'Neil (NYA) 9-0      
189 Jeremy Meuwissen (NYA) Dec. Jon Kubes (ML) 3-2
215 Tyler Meuleners (NYA) Major Dec. Chris Hardee (ML) 14-3           
Hwt Wes Werner (NYA) Dec. Jared Franta (ML) 5-2  
 
Kimball 39, Eden Valley-Watkins 33
103 Ryan Sullivan (EVW) Fall Jacob Keicke (K) 2:36
112 Nick Peterson (EVW) Major Dec. David Dahnke (K) 11-2
119 Adam Hiltner (EVW) Fall Chris Sheehan (K) 1:46
125 Gary Samela (K) Fall Darren Berg (EVW) 1:30
130 Eric Sullinger (EVW) Dec. John Manley 8-2
135 Mike Berg (EVW) Major Dec. Eric Deutsch (K) 11-1
140 Luke Deutsch (K) Fall Riley Rice (EVW) :39
145 Dan Barthel (K) Dec. Sean Topp 11-6
152 Jeremy Dahnke (K) Fall Heath Kramer (EVW) :54
160 Brady Knaeble (K) Fall Raymen Rice (EVW) 2:33
171 Josh Hiltner (EVW) Fall Andy Diffley (K) 1:27
189 Tom Libbesmeier (K) Fall Ryan Rice (EVW) 1:25
215 Kyle Winter (K) Fall Ryan Knisley (EVW) 1:40
275 Jeff Magedanz (EVW) Major Dec. Peter Jonas (K) 8-0
 
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Trinity at River Ridge 31
103 Joe Murphy (T) Dec. Matt Pearson 8-3
112 Greg Tombomino (T) Major Dec. Adam Hoeper (ACGC) 13-2
119 John Heggestruem (T) Fall Kyle Whitcomb (ACGC) 1:34
125 Jason Losing (ACGC) FAll Artie Leighton (T) 1:44
130 Aaron Rouser (ACGC) Fall Cole Hanson (T) 1:06
135 Jared Flemming (ACGC) Dec. Peter Desmarais 8-6
140 Nathan Fox (T) Dec. Brandon Kragenbring (ACGC) 9-3
145 Abe Olson (T) Fall Matt Leithar (ACGC) 1:59
152 Dan Evenson (ACGC) Fall David Maxwell (T) 3:20
160 Spencer Lund (ACGC) Major Dec. Ryan Kelffier (T) 12-0
171 Matt Gross (T) Dec. Isaac Fordyce (ACGC) 6-1
189 Joe Hoeper (ACGC) Fall Andrew Borhof (T) :38
215 Dain Kalkbrenner (ACGC) FAll Tim Bode (T) :51
275 Joe Sattler (T) Fall Gerald Peterson (ACGC) 1:51
 
Semifinals
 
Atwater-Cosmos-Grove City 38, Norwood-Young America 33
103 Adam Hoeper (A) Dec. Tony Swenson (NYA) 8-2
112 Reid Clark (NYA) Dec. A. J. Frederickson (A) 9-2
119 Dave Symanitz (NYA) Fall Kyle Whitcomb (A) 4:35
125 Jason Losing (A) Fall Corey Grimm (NYA) 2:47
130 Alex Ostlie (NYA) Fall Erick Larson (A) 5:10
135 Aaron Rouser (A) Major Dec. Dusty Monson (NYA) 11-2
140 Brandon Kragenbring (A) Fall Nick Ostlie (NYA) :58
145 Dan Evenson (A) Fall Eric Kloempken (NYA) :16
152 Spencer Lund (A) Fall Matt Fritz (NYA) 5:46
160 Matt O'Neil (NYA) Isaac Fordyce (A) 3:30
171 Matt Gruenhagen (A) Major Dec. Luke Fortnance (NYA) 14-6
189 Jeremy Meuwissen (NYA) Fall Joe Hoeper (A) :58
215 Dain Kalkbrenner (A) Dec. Tyler Meuleners (NYA) 6-2
275 Wes Werner (NYA) Fall Gerald Peterson (A) :27
 
Meadow Creek Christian/Alliance Christian 36, Kimball 34
103: KYLE PLAISANCE (MC/RC) fall JACOB KIEKE (KIM) 1:20
112: JESSE ERICKSON (MC/RC) maj DAVID DAHNKE (KIM) 14-4
119: JOHN DEBOER (MC/RC) fall CHRIS SHEEHAN (KIM) 2:22
125: GARY SALMELA (KIM) dec DAVID CUNNINGHAM (MC/RC) 4-2
130: JASON CAZETT (MC/RC) maj JOHN HANLEY (KIM) 12-1
135: BLAINE LEMKE (KIM) fall NATE HAGNER (MC/RC) 1:10
140: JEREMY LUCIANO (MC/RC) fall ERICH DEUTSCH (KIM) 4:48
145: LUKE DEBOER (MC/RC) maj LUKE DEUTSCH (KIM) 11-3
152: JEREMY KAHNKE (KIM) maj JOE SCHROEDER (MC/RC) 9-1
160: MATT SUTTON (MC/RC) fall Steve Landwehr(KIM) 4:46
171: Brady Knaeble (KIM) fall ERIC LEWIS (MC/RC) 2:45
189: TOM LIBBISMEIER (KIM) tech NATE BIEDERMAN (MC/RC) 6:00
215: KYLE WINTER (KIM) maj LUKE ERICKSON (MC/RC) 14-5
Hwt: PETE JONAS (KIM) fall TYLER BENZ (KIM) 1:19
 
Championship
 
Meadow Creek Christian/Alliance Christian 36, Atwater-Cosmos-Grove City 24
103 Adam Hoeper (A) Dec. Kyle Plaisance (M) 9-3
112 Jesse Erickson (M) Dec. A.J. Fredrickson (A) 12-6
119 Kyle Whitcomb (A) Dec. John DeBoer (M) 9-2
125 David Cunningham (M) Dec. Jason Losing (A) 8-7
130 Jason Cazett (M) Fall Erick Larson (A) :30
135 Nate Hagner (M) Dec. Aaron Rouser (A) 7-4
140 Jeremy Luciano (M) Fall Brandon Kragenbering (A) 3:02
145 Dan Evenson (A) Dec. Luke DeBoer (M) 5-4
152 Spencer Lund (A) Dec. Joe Schroeder (M) 4-0
160 Matt Sutton (M) Fall Isaac fordyce (A) 3:21
171 Eric Lewis (M) Dec. Matt Gruenhagen (A) 9-3
189 Luke Erickson (M) Fall Joe Hoeper (A) 1:54
215 Dain Kalkbrenner (A) Fall Tyler Benz (M) 1:55
275 Gerald Peterson (A) Fall Taylor Ripka (M) 2:14