Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 5 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 1-503-210-8826

Notes: Preliminaries and quarterfinals at Litchfield rescheduled from Tues., Feb. 11 to Thurs, Feb. 13 because of bad weather (Rocori vs. Rockford did not reschedule). Preliminaries and quarterfinals at Dassel-Cokato rescheduled from Tues., Feb. 11 to Wed., Feb. 12.

#1 Litchfield

|

|

|

2/13/03 7:30 pm

Litchfield

|

#8 Annandale/Maple Lake

Litchfield H.S.

53-19

|

2/13/03 6:00 pm

|

|

|

Litchfield H.S.

New London-Spicer

|

|

35-31

|

#9 New London-Spicer

2/14/03 6:00 pm

|

Dassel-Cokato H.S.

Litchfield

|

#5 Watertown-Mayer

48-18

|

2/13/03 6:00 pm

|

|

|

Litchfield H.S.

Watertown-Mayer

|

|

|

64-11

|

|

|

#11 Melrose

|

|

|

2/13/03 7:30 pm

Watertown-Mayer

|

|

Litchfield H.S.

32-25

|

|

|

#4 Glencoe-Silver Lake

|

|

2/14/03 8:00 pm

Champion

Dassel-Cokato H.S.

Litchfield

48-18

#3 Paynesville Area

|

|

|

|

|

|

2/12/03 7:30 pm

Paynesville Area

|

|

#6 Rocori

Dassel-Cokato H.S.

45-18

|

|

2/11/03 6:00 pm

|

|

|

|

Dassel-Cokato H.S.

Rocori

|

|

|

53-21

|

|

#11 Rockford

2/14/03 6:00 pm

|

|

Dassel-Cokato H.S.

Paynesville Area

|

#7 Albany

25-22

2/12/03 6:00 pm

|

|

Dassel-Cokato H.S.

Albany

|

|

49-22

|

|

#10 Delano

|

|

2/12/03 7:30 pm

Dassel-Cokato

|

Dassel-Cokato H.S.

61-8

|

#2 Dassel-Cokato

|


Preliminaries
 
Rocori 53, Rockford 21
103 Travis Scharer (Roc)  Forfeit (Roc) FF 
112 Sam Howe (Roc) Wbf Taylor Bove (Rcfd) 1:42 
119 Lane Dumas (Rcfd) Wbf Darren Nathan (Roc) 1:56 
125 Grant Johnson (Roc)  Forfeit (Rcfd) FF 
130 Cory Feehan (Rcfd) Dec Joey Howe (Roc) 9-6 
135 Nate Klein (Rcfd) Wbf Tom Delany (Rcfd) 7-5 
140 Dean Demarais (Roc)  Forfeit (Rcfd) FF 
145 Max Johannes (Roc) Wbf Anthony Mastrain (Rcfd) 3:20 
152 Jon Wawra (Roc) Wbf Ben Johnson (Rcfd) 1:37 
160 Ian Schorn (Roc) Dec Mike Torgerson (Rcfd) 13-8 
171 Jake Barnes (Roc) Wbf Jeff Torgerson (Rcfd) 3:34 
189 Lee Kollar (Roc) Wbf Adam Clark (Rcfd) :40 
215 Matt Hesse (Roc)  Forfeit (Rcfd) FF 
275 Justin Heurung (Roc)  Forfeit (Rcfd) FF
 
Albany 49, Delano 22
103 Brad Maciewjeski (A) won by Forfeit
112 Trevor Seck (D) Fall Matt Blackmore (A) 4:50
119 Kurt Schlangen (A) won by Forfeit
125 Ryan Rolfes (A) won by Forfeit
130 Matt Olson (D) Fall Adam Doll (A) 1:48
135 Scott Schlangen (A) TFall Mitch Alger (D) 19-2
140 Al Sarger (A) Dec. Jeff Georges (D) 9-3
145 Kris Doll (A) won by Forfeit
152 Jake Zierden (A) Dec. Matt Griebel (D) 9-2
160 Matt Meyer (A) TFall Richie Inre (D) 16-1
171 Russ Clark (D) Fall David Cabrial (A) :18
189 Adam Goebel (A) Fall Aaron Dalchow (D) 5:27
215 Tony Hoy (D) Fall Jeremy Greeley (A)
275 Derrick Dirkes (A) Fall Josh Griebel (D)
 
Watertown-Mayer 64, Melrose 11
103 Matt Farber (WM) Won by Forfeit
112 Eric Schoenberg (MEL) Fall Jon Dailing (WM) 1:26
119 Dustin Kamorer (WM) Dec. Nathan Klaphake (MEL) 5-2
125 Matt Burns (WM) Won by Forfeit
130 Eric Reinert (WM) Won by Forfeit
135 Chad Kubasch (WM) Major Dec. Mike Eveslage (MEL) 12-4
140 Tyler Trende (WM) Fall Tyler Redermeier (MEL) 1:35
145 Matt Schrupp (WM) Fall Josh Hoppe (MEL) 4:18
152 Joe Donahue (WM) Major Dec. Chirs Goebel (MEL) 19-6
160 Kyle Kohls (WM) Fall Justin Foote (MEL) 2:44
171 Aaron Grossinger (WM) TFall Mike Lieser (MEL) 4:53
189 Noel Meyer (MEL) TFall Allen Kasheimer (WM) 3:28
215 Andy Walker (WM) Fall Jacob Theiman (MEL) 2:29
275 Cole Schrupp (WM) Won by Forfeit
 
New London-Spicer 35, Annandale/Maple Lake 31
103: Kyle Erickson (ANML) fall Brandon Keller (NL-S) 5:00
112: Tyler Wadman (ANML) dec Cassedy Ammerman (NL-S) 5-3
119: Ben Anderson (ANML) dec Adam Luberts (NL-S) 7-5, OT
125: Tony Noyes (NL-S) fall Phil Roemer (ANML) 1:02
130: Craig Keller (NL-S) dec Aaron Hempel (ANML) 10-5
135: Brandon Christiansen (NL-S) fall Joe Puncochar (ANML) 3:26
140: Stephen Pilgram (ANML) fall Robert Keller (NL-S) 1:47
145: John Thompson (NL-S) maj Dusty Alama (ANML) 17-7
152: Adam Northenscold (ANML) fall John Peterson (NL-S) 4:45
160: Louie Pirrotta (NL-S) maj Tom Ogden (ANML) 17-7
171: Brad Salveson (ANML) dec Kyle Weinondt (NL-S) 7-0
189: Scott Christen (ANML) maj Justin Lee (NL-S) 13-4
215: Adam Westby (NL-S) fall Adam Michalski (ANML) 2:46
Hwt: Jake Taylor (NL-S) fall Dusty Nicka (ANML) 2:21
 
Quarterfinals
 
Watertown-Mayer 32, Glencoe-Silver Lake 25
103 Matt Farber (WM) Dec. Brandon Barth (GSL) 13-6
112 Tyler Polzin (GSL) Fall Jon Dailing (WM) 2:46
119 Ryan Kriesch (GSL) Major Dec. Andy McCain (WM) 9-1
125 Matt Burns (WM) Fall Braden Alsleben (GSL) :34
130 Tyler Geyen (WM) won by Forfeit
135 Eric Reinert (WM) Dec. Josh Jensen (GSL) 8-4
140 Chad Kubasch (WM) Dec. Craig Mathews (GSL) 6-2
145 Matt Schrupp (WM) TFall Jesse Posusa (GSL) 5:35
152 Kevin Nowak (GSL) Dec. Tanner Motcko (WM) 9-5
160 Nate Matousek (GSL) Dec. Joe Donahue (WM) 9-2
171 Kyle Kohls (WM) Dec. Brent Morris (GLS) 1-0
189 Will Brennen (GSL) Dec. Aaron Grossinger (WM) 6-2
215 Cole Schrupp (WM) Dec. Steve Mickolicek (GSL) 10-3
275 Brad Nowak (GSL) Fall Andy Walker (WM) :33
 
Litchfield 53, New London-Spicer 19
103 David Malepsy (LIT) Fall Brandon Keller (NLS) 1:18
112 Dan Klapotz (LIT) Dec. Cassidy Ammerman (NLS) 10-7
119 Adam Luberts (NLS) Major Dec. Seth Hansvick (LIT) 14-0
125 Tony Noyes (NLS) Fall Jake Ziegler (LIT) 4:30
130 Chase Piepenburg (LIT) Fall Graig Keller (NLS) 1:07
135 Joe Buschette (LIT) Fall Brandon Christenson (NLS) :45
140 Dan Smith (LIT) Fall John Thompson (NLS) 3:05
145 Devin Blom (LIT) TFall John Peterson (NLS) 21-3
152 Dan Herbst (LIT) Fall Adam Hartman (NLS) 1:12
160 Mike Strunk (LIT) Fall Adam Goracki (NLS) 2:23
171 Travis Gottschalk (LIT) Dec. Kyle Wainont (NLS) 10-4
189 Aaron Kronmann (LIT) Fall Justin Lee (NLS) 1:12
215 Adam Westby (NLS) Fall Nathan Kronmann (LIT) 2:32
275 Jake Taylor (NLS) Dec. Louie Riehle (LIT) 6-4 OT
 
Dassel-Cokato 61, Albany 8
103 Kurt Salmen (DC) Dec. Brad Maciewjeski (A) 7-1
112 Nels Anderson (DC) Fall Matt Blackmore (A) :37
119 Matt Hohenstein (A) Fall Kurt Schlangen (A) 1:37
125 Dan Nyquist (DC) Fall Ryan Rolfes (A) 1:00
130 Marshall Sager (DC) Fall Adam Doll (A) 2:52
135 Shane Salmen (DC) Dec. Scott Schlangen (A) 5-2
140 Nels Benda (DC) Dec. Kris Doll (A) 9-5
145 Jake Zierden (A) Dec. Mike Lundeen (DC) 7-4
152 Vinne Pokornowski (DC) Dec. Brent Mergen (A) 9-3
160 David Halonen (DC) Fall Matt Meyer (A) :56
171 Adam Goebel (A) Major Dec. David Pokornowski (DC) 15-3
189 Orrin Polzin (DC) Fall Brent Mendel (A) Fall 1:30
215 Pete Philippi (DC) Fall Jeremy Greeley (A) :32
275 Nick Philippi (DC) Fall Derrick Dirkes (A) :23
 
Paynesville 45, Rocori 18
103 Joey Sheridan (P) Fall Travis Scheler (R) 4:37
112 Sam Howe (R) Fall Cory Christiansen (P) 3:23
119 Darren Nathan (R) Dec. Pat Noonan (P) 6-4
125 Sean Glenz (P) Fall Grant Johnson (R) 3:55
130 Joey Howe (R) Fall Jake Mueller (P) 1:40
135 Josh Johnson (P) Dec. Nate Klein (R) 7-4
140 Adam Christian (P) Major Dec. Dean Demarais (R) 11-3
145 Max Johannes (R) Dec. Matt Kerzman (P) 10-4
152 Joel Kerzman (P) Dec. Ben Johnson (R) 6-4 OT
160 Josh Kerzman (P) Dec. Ian Schorn (R) 9-6
171 Ryan Glenz (P) Fall Jeff Torgerson (R) 1:41
189 Marty Engen (P) Major Dec. Lee Kollar (R) 16-5
215 Pat Utsch (P) Major Dec. Matt Hesse (R) 9-0
275 Brad Person (P) Fall Justin Heurung (R) 5:17
 
Semifinals
 
Litchfield 48, Watertown-Mayer 18
103 David Melepsy (L) Dec. Matt Barber (WM) 6-0
112 Dan Klapotz (L) Fall John Dialing (WM) 1:55
119 Seth Hansvick (L) Fall Andy McCain (WM) 3:13
125 Jake Zielger (L) Dec. Matt Burns (WM) 7-3
130 Chase Piepenburg (L) Dec. Chad Kubasch (WM) 4-1
135 Joe Buschette (L) Dec. Chad Kubasch (WM) 4-1
140 A. J. Werner (L) Fall tyler Trende (WM) 3:39
145 Devin Blom (L) Dec. Matt Schrupp (WM) 7-4
152 Joe Donahue (WM) Dec. Mike Strunk (WM) 11-4
160 Carl Kohls (WM) Major Dec. Cory Schlack (L) 10-0
171 Aaron Grossinger (WM) TFall Terry Straton L) 6:00
189 Bryar Johnson (L) Fall Allen Casheimer (WM) :30
215 Cole Schrupp (WM) Fall Nate Kromann (L) 1:23
275 Louie Riehle (L) Fall Andy Walker (WM) 1:17
 
Paynesville 25, Dassel-Cokato 22
103 Kurt Salmen (DC) Dec. Joey Sheridan (P) 17-10
112 Nels Anderson (DC) Dec. Cory Christensen (P) 6-2
119 Matt Hohenstein (DC) Dec. Pat Noonan (P) 8-7
125 Sean Glenz (P) Dec. Dan Nyquist (DC) 7-5
130 Josh Johnson (P) Dec. Marshall Sager (DC) 17-12
135 Adam Christian (P) Dec. Shane Salmen (DC) 8-6
140 Nels Benda (DC) Dec. Justin Reeck (P) 5-0
145 Matt Kerzman (P) Dec. Mike Lundeen (DC) 7-4
152 Vinnie Pokornowski (DC) Dec. Josh Kerzman (P) 8-3
160 David Halonen (DC) Major Dec. Joel Kerzman (P) 12-3
171 Ryan Glenz (P) Major Dec. Mike Kisner (DC) 16-7
189 Pat Utsch (P) Fall Orrin Polzin (DC) 3:13
215 Marty Engen (P) Dec. Nick Philippi (DC) 4-3
275 Pete Philippi (DC) Dec. Brad Person 5-2
 
Championship
 
Litchfield 48, Paynesville 18
103 David Melepsy (L) Fall Joey Sheridan (P) 6:00
112 Seth Hansvick (L) Dec. Cory Christensen (P) 6-2
119 Jake Ziegler (L) Dec. Pat Noonan (P) 10-1
125 Joe Schoolmeesters (L) Fall Sean Glenz (P) 1:20
130 Chase Piepenburg (L) Dec. Josh Johnson (P) 5-4
135 Joe Buschette (L) Dec. Adam Christian (P) 6-3
140 A.J. Werner (L) Fall Justin Reeck (P) 5:46
145 Devin Blom (L) TFall Matt Kerzman (P) 4:00
152 Dan Herbst (L) Dec. Josh Kerzman (P) 8-1
160 Travis Gottschalk (L) Fall Joel Kerzman (P) 6:00
171 Ryan Glenz (P) Fall Terry Staton (L) 3:58
189 Bryer Johsnon (L) Fall Pat Utsch (P) 4:32
215 Marty Engen (P) Fall Aaron Kromann (L) 1:90
275 Brad Person (P) Fall Louie Riehle (L) 1:39