Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class A Section 2 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email results/info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 1-503-210-8826

#1 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva

|

|

|

2/15/03 12:00 pm

NRHEG

|

#9 Janesville-Waldorf-Pemberton

at Triton (Dodge Center)

54-15

|

2/15/03 10:00 am

|

|

|

at Triton (Dodge Center)

Kenyon-Wanamingo

|

|

53-18

|

#8 Kenyon-Wanamingo

|

2/15/03 4:00 pm

NRHEG

|

at Triton (Dodge Center)

36-32

|

|

|

#5 St. Clair

|

|

|

|

|

|

|

|

|

2/15/03 12:00 pm

Waterville-Elysian-Morristown

|

|

at Triton (Dodge Center)

46-26

|

|

|

#4 Waterville-Elysian-Morristown

|

|

|

Champion

2/15/03 6:00 pm

NRHEG

at Triton (Dodge Center)

33-30

|

#3 Blooming Prairie

|

|

|

|

|

|

2/15/03 2:00 pm

Blooming Prairie

|

|

at Triton (Dodge Center)

39-32

|

|

|

|

|

#6 LeCenter

|

|

|

|

|

|

|

2/15/03 4:00 pm

Medford

|

#7 Triton

at Triton (Dodge Center)

42-33

2/15/03 10:00 am

|

|

at Triton (Dodge Center)

Triton

|

|

65-11

|

|

#10 Alden-Conger

|

|

2/15/03 2:00 pm

Medford

|

at Triton (Dodge Center)

43-24

|

#2 Medford

|


Preliminaries
 
Kenyon-Wanamingo 53, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
103: Nathan Lexvold (KW) fall John Lewer (JWP) 1:22
112: Eric Huxford (JWP) dec Lucas Amundson (KW) 8-1
119: Adam Langer (KW) fall Scott Jewison (JWP) 1:39
125: John Beelow (JWP) fall Kyle Hill (KW) 1:02
130: Adam Hope (KW) maj Dan Stenzel (JWP) 13-1
135: Dan Johnson (KW) dec Matt Oelke (JWP) 10-3
140: Nolan Buckingham (KW) fall Andrew Duffy (JWP) 1:50
145: Matt Dressel (KW) maj Mike Borneke (JWP) 9-1
152: Josh Fisher (KW) fall Clay Cowdin (JWP) :15
160: Ben Daschner (JWP) fall Mike Wunderlich (KW) 4:50
171: Josh Lerfald (KW) fall Jeff Rahe (JWP) 3:17
189: Jon Fasnacht (JWP) dec Matt Noble (KW) 9-5
215: David Quam (KW) fall Dan Cahill (JWP) 1:45
Hwt: Nick Hanson (KW) fall Del Menze (JWP) :43
 
Triton 65, Alden-Conger 11
103: Drew Johnson (T) fall Pat Ignaszewski (AC) :58
112: Trevor Nelson (AC) maj Jacob Fate (T) 12-4
119: Tanner Massey (T) forf
125: Brent Franko (T) forf
130: Phil Berg (T) forf
135: Shaun Whelan (AC) maj Jacob Boettcer (T) 15-3
140: Matt Hanson (T) fall Lee Haines (AC) 1:12
145: Jake Kaiser (T) tech Tyler Ignaszewski (AC) 4:15
152: Nigel Masters (AC) dec Peter Henslin (T) 3-1
160: Jed Deno (T) forf
171: Matt Kunz (T) forf
189: Coltt Ullom (T) fall Mick Behle (AC) :20
215: Will O'Blennis (T) forf
Hwt: Zak Gardner (T) fall Klint Sauke (AC) :47
 
Quarterfinals
 
Waterville-Elysian-Morristown 46, St. Clair 26
103: Beemer Flowers (St.C) maj Paul Pommeranz (WEM) 9-1
112: Andrew Levos (St.C) dec Jesse Morsching (WEM) 7-5
119: Brad Kruse (St.C) fall Jon Roemhildt (WEM) 3:26
125: Jamie Hiller (WEM) forf
130: Joe Bade (St.C) maj Shawn Morris (WEM) 18-4
135: Chase Seys (St.C) dec Andrew Knish (WEM) 5-1
140: Ryan Knish (WEM) fall Brian Linde (St.C) 2:52
145: Jake Morsching (WEM) fall Ryan Schwein (St.C) 1:07
152: Brady James (WEM) fall Jake Seys (St.C) 2:50
160: Bobby Houlihan (WEM) fall Matt Sonek (St.C) 3:38
171: Joe Schnoor (WEM) maj Ben Schweim (St.C) 14-1
189: Josh Schweim (St.C) fall Jared Theleman (WEM) 1:27
215: Steven Jewison (WEM) fall Brian More (St.C) 1:05
Hwt: Nick David (WEM) fall Paul Hubner (St.C) :23
 
NRHEG 54, Kenyon-Wanamingo 15
103: Krey Cury (NRHEG) maj Nathan Lexvold (KW) 11-0
112: Cody Christensen (NRHEG) maj Lucas Amundson (KW) 13-0
119: Brian Bos (NRHEG) fall Adam Langer (KW) 1:10
125: Carl Pederson (NRHEG) fall Kyle Hill (KW) 2:53
130: Adam Hope (KW) fall Tim Rysavy (NRHEG) 3:36
135: Brandon Bartness (NRHEG) maj Dan Johnson (KW) 15-5
140: Curt Pederson (NRHEG) tech Nolan Buckingham (KW) 3:39
145: Anders Mattson (NRHEG) fall Matt Dressel (KW) :36
152: Josh Fisher (KW) dec Nick Christensen (NRHEG) 3-1
160: Mike Wunderlich (KW) fall Sonny Berg (NRHEG) 2:57
171: Kaleb Jacobson (NRHEG) fall Josh Lerfald (KW) :43
189: Matt Holland (NRHEG) maj Mack Noble (KW) 18-8
215: Chris Hager (NRHEG) fall David Quam (KW) 4:11
Hwt: James Petsinger (NRHEG) dec Nick Hanson (KW) 9-4
 
Blooming Prairie 39, LeCenter 32
103: Jeremiah Johnson (BP) dec Joe Selly (LeC) 8-6
112: Joey Grasser (LeC) fall Sam Tashima (BP) 1:10
119: Grant Johnson (BP) tech Ben Wetzel (LeC) 20-5
125: Luke Nelson (BP) fall Mark Miller (LeC) 2:18
130: Brain Dougherty (LeC) tech Pat Winzenberg (BP) 4:40
135: Shelby Parks (BP) fall Reilly McCabe (LeC) 1:21
140: Adam Hunt (LeC) dec Billy Lindquist (BP) 5-1
145: Brad Klemmensen (BP) dec Tim Brockway (LeC) 8-3
152: Korey Blaschko (LeC) fall Isaiah Moser (BP) 1:27
160: Pat Wallace (BP) maj Kyle Blaschko (LeC) 16-6
171: Steven Salinas (BP) fall Eric Walechka (LeC) :51
189: Brian Struck (LeC) fall Tim Andrews (BP) :18
215: Tony Miller (LeC) fall Reese Hageman (BP) 4:53
Hwt: Jay Salinas (BP) forf
 
Medford 43, Triton 24
103: Nick Blum (MED) fall Drew Johnson (T) 5:11
112: Danny Simmons (MED) tech Jacob Fate (T) 4:10
119: David Schroht (MED) dec Tanner Massey (T) 10-3
125: Dusty Kavitz (MED) forf
130: Brent Franko (T) dec Ty Svenby (MED) 4-2
135: Matt Fort (T) fall Matt Meinke (MED) 4:56
140: Matt Hanson (T) forf
145: Noah Blum (MED) dec Jake Kaiser (T) 5-2
152: Mitch Kuhlman (MED) fall Landon Koss (T) 1:51
160: Jed Deno (T) dec Brent Yule (MED) 7-2
171: Matt Kunz (T) fall Jeff Arndt (MED) :45
189: Scott Balzer (MED) forf
215: Jeremy Kaplan (MED) dec Coltt Ullom (T) 9-8
Hwt: Mitch Elzen (MED) fall Wil O'Blennis (T) 3:15
 
Semifinals
 
NRHEG 36, Waterville-Elysian-Morristown 32
103: Krey Cory (NRHEG) tech Paul Pommeranz (WEM) 5:38
112: Cody Christensen (NRHEG) fall Jesse Morsching (WEM) 3:29
119: Jon Roemhildt (WEM) fall Brian Bos (NRHEG) 3:29
125: Jayme Hiller (WEM) tech Taylor Holland (NRHEG) 3:32
130: Tim Rysavy (NRHEG) maj Shawn Morris (WEM) 18-5
135: Andrew Knish (WEM) fall Andy Tomsche (NRHEG) 4:48
140: Ryan Knish (WEM) fall Curt Pederson (NRHEG) 2:51
145: Anders Mattson (NRHEG) fall Jake Morsching (WEM) 1:50
152: Brady James (WEM) maj Nick Christensen (NRHEG) 8-0
160: Pat Petsinger (NRHEG) maj Bobby Houlihan (WEM) 8-0
171: Kaleb Jacobsen (NRHEG) fall Joe Schnoor (WEM) 4:13
189: Bill Root (NRHEG) fall Jared Theleman (WEM) 3:31
215: Steve Jewison (WEM) dec Matt Holland (NRHEG) 12-7
Hwt: Nick David (WEM) dec Chris Hager (NRHEG) 9-5
 
Medford 42, Blooming Prairie 33
103: Nick Blum (MED) fall Jeremiah Johnson (BP) 1:30
112: Danny Simmons (MED) maj Sam Tashima (BP) 20-9
119: Grant Johnson (BP) maj David Schultz (MED) 16-6
125: Dusty Kavitz (MED) fall Pat Winzenberg (BP) 1:33
130: Luke Nelson (BP) fall Ty Svenby (MED) 4:24
135: Billy Lindquist (BP) fall Mac Meinke (MED) 4:49
140: Noah Blum (MED) tech Shelby Parks (BP) 3:38
145: Isaiah Moser (BP) forf
152: Mitch Kuhlman (MED) fall Brad Klemmensen (BP) :15
160: Brent Yule (MED) fall Pat Wallace (BP) 1:27
171: Scott Balzer (MED) fall Tim Andrews (BP) :24
189: Steven Salinas (BP) fall Jeff Arndt (MED) 1:35
215: Jeremy Kaplan (MED) dec Reese Hageman (BP) 8-5
Hwt: Jay Salinas (BP) fall Mitch Elzen (MED) 1:36
 
Championship
 
NRHEG 33, Medford 30
103: Nick Blum (MED) fall Krey Cory (NRHEG) 3:28
112: Danny Simmons (MED) dec Cody Christensen (NRHEG) 7-0
119: Brian Bos (NRHEG) dec David Schroht (MED) 10-3
125: Dusty Kavitz (MED) fall Taylor Holland (NRHEG) 4:30
130: Ty Svenby (MED) dec Carl Pederson (NRHEG) 10-8
135: Brandon Bartness (NRHEG) fall Mac Meinke (MED) 1:50
140: Anders Mattson (NRHEG) forf
145: Noah Blum (MED) tech Curt Pederson (NRHEG) 3:32
152: Mitch Kuhlman (MED) tech Nick Christensen (NRHEG) 5:33
160: Brent Yule (MED) dec Pat Petsinger (NRHEG) 9-6
171: Kaleb Jacobson (NRHEG) dec Scott Balzer (MED) 6-4
189: Matt Holland (NRHEG) fall Jeff Arndt (MED) :37
215: Bill Root (NRHEG) dec Jeremy Kaplan (MED) 4-3
Hwt: James Petsinger (NRHEG) forf