Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AA Section 7 Individual

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Tournament Results Form | Fax: 1-503-210-8826
2/23/02 at Perham High School
 
Aitkin (AIT)
Crosby-Ironton (CI)
Long Priarie/Grey Eagle (LPGE)
Minnewaska Area (MIN)
Morris Area (MOR)
Ottertail Central (OTC)
Pequot Lake/Pine River/Backus (PLPRB)
Pelican Rapids (PR)
Perham (PER)
Sauk Centre (SC)
Staples-Motley (SM)
Wadena-Deer Creek (WDC)
 
103
1st Beau Pilgrim (SM) 3-2
2nd Shane Walton (PLPRB)
3rd Kenny Steffens (WDC) 5-1
4th Brad Twardowski (LPGE)
5th Joe Swartz (MIN) Fall 2:27
6th Kelly Januszewski (OTC)
 
True 2nd
Shane Walton (PLPRB) over Kenny Steffens (WDC) TF 3:20
 
112
1st Jon Messner (MOR) 8-4
2nd Travis Pesta (LPGE)
3rd Cole Anderson (PR) 9-5
4th Wes Tessman (MIN)
5th Luke Walton (PLPRB) 8-4
6th Ryan Hunke (WDC)
 
119
1st Leland Brincefield (WDC) 7-2
2nd Zach Winter (SC)
3rd Joe Werner (PER) 5-1
4th Corey Swenson (PLPRB)
5th Sam Schad (LPGE) 13-1
6th Tony Heinzelman (PR)
 
125
1st Logan Brincefield (WDC) 9-1
2nd Jordan Keil (AIT)
3rd Kurt Haakinson (SC) 8-3
4th Brady Switajeski (PLPRB)
5th Mark Mitchell (MIN) 10-8 OT
6th Manuel Rosillo (MOR)
 
130
1st Matt Finlayson (AIT) 9-8
2nd Brett Braaten (MIN)
3rd Jaran Sharp (CI) 5-3
4th Brandon Perrine (PER)
5th Nate Berry (WDC) Fall 3:37
6th Luke Stenoien (OTC)
 
True 2nd
Brett Braaten (MIN) over Jaran Sharp (CI) Fall 3:06
 
135
1st Craig Cihlar (MIN) 14-5
2nd Louie Vandermay (WDC)
3rd Cody Olson (SC) 11-6
4th Grant Schad (LPGE)
5th Charlie McCoy (PLPRB) 5-0
6th Zach Hanson (SM)
 
True 2nd
Louie Vandermay (WDC) over Cody Olson (SC) 7-5
 
140
1st Peter Hayes (WDC) 9-3
2nd JJ Kratzje (PER)
3rd Nate Kleespie (MOR) 11-5
4th Cam Sharp (CI)
5th Doug Noyes (MIN) Fall 4:20
6th Jordan Olsen (SM)
 
True 2nd
JJ Kratzke (PER) over Nate Kleespie (MOR) 12-3
 
145
1st Kyle Trout (WDC) 5-3 OT
2nd Matt Schad (LPGE)
3rd Joe Arens (SC) Fall 3:49
4th Corey Cihlar (MIN)
5th Kyle Koehntop (MOR) Default
6th Kyle Anderson (OTC)
 
True 2nd
Joe Arens (SC) over Matt Schad (LPGE) 7-3
 
152
1st Jeremy Macho (MIN) 5-2
2nd Adam Pesta (LPGE)
3rd Dustin Metz (MOR) 11-4
4th Eric Carr (PER)
5th Bryan Bromenshenkel (SC) Fall 3:37
6th Trent Johnson (PLPRB)
 
160
1st Chad Minette (SC) 13-6
2nd Ben Aakre (OTC)
3rd Kyle Bender (AIT) 7-6
4th Seth Baker (PLPRB)
5th Matt Mitchell (MIN) Fall 4:54
6th Matt Hayes (WDC)
 
171
1st Jacob Bryce (MIN) 8-2
2nd Ethan Vogt (SC)
3rd Lukas Sem (OTC) 9-4
4th Dusty Uselman (WDC)
5th Noel Klinnert (PER) 19-5
6th Aaron Erdahl (MOR)
 
189
1st Dan Flatau (PER) 6-0
2nd Nathan Stoen (MIN)
3rd Darik Lamke (AIT) 2-1
4th Scott Twardowski (LPGE)
5th Adam Johnson (SM) Fall 1:37
6th Marcus Bormenshenkel (SC)
 
True 2nd
Nathan Stoen (MIN) over Darik Lamke (AIT) 4-2
 
HWT
1st Josh Bresnahan (PLPRB) Fall 1:57
2nd David Uselman (WDC)
3rd Ryan Lake (AIT) Fall 3:14
4th Adam Erickson (MOR)
5th Orlin Erickson (MIN) Fall 3:48
6th Art Escobar (PR)
 
True 2nd
David Uselman (WDC) over Ryan Lake (AIT) 6-4