Contact | Subscribe | Advertise | Links | Youth | H.S. | College | Club | News/General

Class AAA Section 2 Team

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

email info/updates to: webmaster@theguillotine.com

Dual Meet Results Form | Fax: 1-503-210-8826

#1 Willmar

2/16/02 1:00 pm

Willmar

#9 Minnetonka

at Buffalo

46-16

2/16/02 11:00 am

at Buffalo

Eden Prairie

46-13

#8 Eden Prairie

2/16/02 3:30 pm

Hutchinson

at Buffalo

27-23

#4 Hutchinson

2/16/02 1:00 pm

Hutchinson

at Buffalo

36-19

#5 Wayzata

Champion

2/16/02 7:00 pm

Hutchinson

at Buffalo

33-26

#3 Mankato West

2/16/02 1:00 pm

Mankato West

#11 Prior Lake

at Buffalo

46-15

2/16/02 11:00 am

at Buffalo

New Ulm

42-20

#6 New Ulm

2/16/02 3:30 pm

Buffalo

#7 Shakopee

at Buffalo

39-27

2/16/02 11:00 am

at Buffalo

Shakopee

59-6

#10 Chaska

2/16/02 1:00 pm

Buffalo

at Buffalo

30-27

#2 Buffalo


First round
 
Eden Prairie 46, Minnetonka 13
103: Matt Workman (EP) dec Sean Egan (Tonka) 14-10
112: Andrew Scherer (EP) fall Casey Barrett (Tonka) 2:21
119: Dan Workman (EP) maj Kyle Bauser (Tonka) 10-2
125: Wil Richard (EP) fall Dustin Michel (Tonka) 3:02
130: Robert Whitman (EP) fall Nate Meads (Tonka) 1:34
135: Chris Meyer (EP) fall Mark Moehring (Tonka) 1:24
140: Justin Michelson (Tonka) dec Travis Dahlke (EP) 6-2
145: Ryan Hanisch (EP) fall Andy Bodin (Tonka) 3:26
152: Connor Hintz (Tonka) dec Dan Johnson (EP) 4-0
160: Jacob Alsop (EP) maj Jeremiah Gerhardson (Tonka) 15-7
171: Kyle Koch (EP) fall Nick Wallace (Tonka) 3:17
189: Kevin McCabe (Tonka) maj Nick Morgan (EP) 12-4
Hwt: Louie Lang (Tonka) dec Mike Yilek (EP) 2-1
 
Shakopee 59, Chaska 6
103: Terry Eischens (Shak) dec Ben Pierson (CK) 10-7
112: Colin O'Brien (Shak) maj Eric Nelson (CK) 15-7
119: Andy Bisek (CK) dec Nathan Theis (Shak) 8-7
125: Eric Luegge (Shak) fall Dustin Buegens (CK) 1:14
130: Travis Melcher (Shak) fall Kyle Meyer (CK) 2:40
135: Tom Breeggemann (Shak) fall J.D. Johnson (CK) 2:31
140: A.J. Fonteloy (CK) dec Ryan Bigot (Shak) 14-11
145: Kyle Theis (Shak) maj Craig Fox (CK) 9-0
152: Mitch Plonski (Shak) fall Dan Litz (CK) 1:32
160: Chris McKenzie (Shak) fall Joe Ottinger (CK) 1:46
171: Drew Everett (Shak) fall Dustin Sherman (CK
189: Ben Bieber (Shak) forf
Hwt: Jon Tuma (Shak) fall Alan Aarke (CK) 0:45
 
New Ulm 42, Prior Lake 20
103: Neal Wenninger (NU) forf
112: Jeff Gieske (NU) dec Andrew Pudwil (PL) 8-4
119: Josh Lindquist (PL) fall Geoff Bergnek (NU) 2:32
125: Nate Gieske (NU) tech Peter Hofler (PL) 17-2
130: Dan Mielke (NU) fall Bryson Pudwil (PL) 2:22
135: Jake Johnson (PL) dec Mike Kral (NU) 6-2
140: Matt Jones (PL) tech Ali Bernard (NU) 20-4
145: Mitch Palmer (NU) maj Tom Grund (PL) 21-12
152: Matt Wenninger (NU) fall Tyler Orth (PL) 2:54
160: Nate Zila (PL) dec Charles Johnson (NU) 8-4
171: Jake Barlass (PL) dec Kyle LeBrun (NU) 9-8
189: Seth Schaefer (NU) forf
Hwt: Andy Bernard (NU) fall D.J. Danielson (PL) 0:43
 
Quarterfinals
 
Willmar 46, Eden Prairie 16
103: Matt Workman (EP) maj Kyle Nelson (Wil) 12-4
112: Andrew Scherer (EP) fall Vernon McCray (Wil) 4:49
119: Leo Ballesteros (Wil) maj Dan Workman (EP) 13-4
125: Peter Johnson (Wil) maj Will Richard (EP) 13-0
130: Dave Fake (Wil) fall Robert Whitman (EP) 3:16
135: Luke Cruze (Wil) maj Chris Meyer (EP) 20-8
140: Brian Nelson (Wil) dec Travis Dahlke (EP) 9-2
145: Lee Rooda (Wil) maj Ryan Hanisch (EP) 12-4
152: Jose Espinza (Wil) fall Dan Johnson (EP) 3:04
160: Matt Wetterling (Wil) fall Jacob Alsop (EP) 1:28
171: Casey Swift (Wil) fall Kyle Koch (EP) 1:27
189: Ben Monson (Wil) dec Nick Morgan (EP) 3-2
Hwt: Mike Yilek (EP) fall Chris Peters (Wil) 1:06
 
Hutchinson 36, Wayzata 19
103: Beau Penk (Hutch) dec Mike Polley (Way) 5-3
112: Brett Brokaw (Way) fall Jake Schiller (Hutch) 1:57
119: Chris Wilson (Hutch) maj Nate Buchman (Way) 11-3
125: Mark Spaude (Hutch) dec Luke Preus (Way) 9-4
130: Tyler Schaetzel (Way) fall Ryan Bombeck (Hutch) 4:23
135: Jake Leur (Way) dec Dave Berwald (Hutch) 6-4
140: A.J. Forcier (Hutch) dec Pete Rudolph (Way) 3-0
145: Andy Merkins (Hutch) maj Erik Schutz (Way) 14-2
152: Jeff Merz (Way) maj Blake Kaping (Hutch) 16-5
160: Dan Dettman (Hutch) maj Peter Karn (Way) 15-7
171: Tim Bjork (Hutch) dec Joel Abel (Way) 1-0
189: A.J. Kurth (Hutch) fall Elliot Merz (Hutch) 5:35
Hwt: Jon May (Hutch) forf
 
Mankato West 46, New Ulm 15
103: Neal Wenninger (NU) dec Kyle Grauker (West) 6-4
112: Seth Beyer (West) fall Jeff Gieseke (NU) 1:43
119: Jake Sheldon (West) fall Chris Koob (NU) 3:00
125: Nate Gieseke (NU) fall Travis Pomrankie (West) 3:05
130: Wes Graff (West) dec Dan Mielke (NU) 3-0
135: Matt Hinkle (West) dec Adam Bartels (NU) 4-2
140: Dan Greenwood (West) dec Mike Kral (NU) 3-2
145: Drew Hood (West) fall Mitch Palmer (NU) 4:46
152: Paul Durbahn (West) dec Matt Wenninger (NU) 6-2
160: Tim Palmer (West) fall Charlie Johnson (NU) 1:34
171: Nick Wiest (West) maj Kyle LeBrun (NU) 10-1
189: Andy Bernard (NU) fall Ben Wenkel (West) 1:46
Hwt: Andrew Boyer (West) fall Travis Aufderheider (NU) 1:53
Buffalo 30, Shakopee 27
103: Terry Eischens (Shak) forf
112: Tyler Reiss (Buf) dec Colin O'Brien (Shak) 5-4
119: Dan Reuter (Buf) dec Nathan Theis (Shak) 11-5
125: Dustin Koskela (Buf) fall Eric Luegee (Shak) 1:22
130: Aaron Kath (Buf) dec Travis Melcher (Shak) 9-3
135: Mike Baker (Buf) dec Tom Breegemann (Shak) 6-1
140: Nathan Brunn (Buf) dec Ryan Bigot (Shak) 9-5
145: Kyle Theis (Shak) dec Brandon Benzer (Buf) 7-2
152: Mitch Plonski (Shak) fall Jeremy Denault (Buf) 2:17
160: Chris McKenzie (Shak) fall Brandon Snare (Buf) 2:54
171: Adam Lund (Buf) fall Scott Breegeman (Shak) 1:15
189: Derek Holmberg (Buf) dec Ben Bieber (Shak) 3-2
Hwt: Jon Tuma (Shak) fall Al Paulson (Buf) 4:16
 
Semifinals
 
Hutchinson 27, Willmar 23
103 Beau Penk H over Kyle Nelson W Fall :51
112 Jake Schiller H over Brandon Gilb W 7-1
119 Chris Wlson H over Leo Ballesteros W 3-2
125 Peter Johnson W over Nick Gaspar H Fall :45
130 Mark Spaude H over Alberto Espinoza W 14-6
135 Luke Cruze W over Dave Berwald H 10-9
140 Brian Nelson W over A.J. forcier 9-7 OT
145 Andy Merkins H over Lee Rooda W TF 4:43
152 Blake Kaping H over Jose Espinoza W 5-4
160 Matt Wettlerling W over Dan Dettman H 14-1
171 Casey Swift W over Tim Bjork H 9-1
189 Nate Arnold W over A.J. Kurth H 7-2
Hwt Jon May H over Martin Santibanez W 6-0
 
Buffalo 39, Mankato West 27
103 Kyle Gauker over Buffalo FF
112 Seth Beyer MW over Tyler Reiss B Fall 2:47
119 Danny Ruter B over Travis Pomranke MW
125 Dustin Koskela B over Jake Sheldon MW 8-3
130 Aaron Kath B over Wes Graff MW Default
135 Mike Baker B over Matt Hinkle MW Fall 4:21
140 Nathan Brun B over Dan Greenwood MW 4-0
145 Paul Durbahn MW over Jeremy Welter B Default
152 Brandon Benzer B over Drew Hood MW 8-5
160 Tim Palmer MW over Brandon Snare B 12-7
171 Adam Lund B over Matt Goodrich MW Fall 3:58
189 Bryce Tillmen MW over Rich Shepard B Fall 3:35
Hwt Andrew Boyer MW over Al Paulson B Fall 1:15
 
Championship
 
Hutchinson 33, Buffalo 26
103: Derrick Bomstad (Hutch) won by forfeit
112: Beau Penk (Hutch) dec Tyler Reiss (Buff) 4-2
119: Danny Ruter (Buf) tech Jake Schiller (Hutch) 21-6
125: Dustin Koskela (Buf) fall Chris Wilson (Hutch) 2:28
130: Aaron Kath (Buf) fall Marc Spaude (Hutch) 5:08
135: Mike Baker (Buf) dec Dave Berwald (Hutch) 0-0 2 OT
140: A.J. Forcier (Hutch) dec Nate Brunn (Buf) 3-1
145: Andy Merkins (Hutch) fall Jeremy Welter (Buf) 5:43
152: Blake Kaping (Hutch) dec Brandon Benzer (Buf) 3-1 OT
160: Dan Dettman (Hutch) fall Brandon Snare (Buf) 1:22
171: Adam Lund (Buf) dec Tim Bjork (Hutch) 1-0
189: Derrick Holmberg (Buf) dec A.J. Kurth (Hutch) 8-3
Hwt: Jon May (Hutch) fall Al Paulson (Buff) :41